Hospodársky denník
USD38,445 Sk
EUR41,177 Sk
CHF27,744 Sk
CZK1,292 Sk
  Piatok  4.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Agrosubvencie rozdeľujú svet

Liberalizačné kolo z Dohy by sa mohlo skončiť fiaskom

Spojené štáty a Európska úniu vôbec nerozdeľujú iba názory na irackú vojnu. Polemiky sa vedú aj v oblasti obchodu a jeho ďalšej liberalizácie. A ak ich neschopnosť dohodnúť sa vo veci Iraku uštedrila tvrdé rany súčasnému systému bezpečnosti a medzinárodných vzťahov, nezhody v otázkach otvárania poľnohospodárskych trhov môžu v základoch zatriasť Svetovou obchodnou organizáciou (WTO).

V hre je súčasné kolo liberalizácie svetového obchodu, ktoré odštartovalo v katarskej Dohe v roku 2001. Podľa harmonogramu mal byť 31. marec termínom na dosiahnutie dohody o reforme poľnohospodárskeho obchodu. Termín sa dodržať nepodarilo. Vinu za to nesie najmä Brusel a Washington, ktorým sa nepodarilo nájsť spoločnú reč. USA navrhovali v období piatich rokov zrušiť subvencie agrárneho exportu, znížiť domáce subvencie na 5 percent z hodnoty poľnohospodárskej produkcie krajiny a obmedziť clá najviac na 25 percent. Pre EÚ s jej nákladnou spoločnou poľnohospodárskou politikou bol tento návrh neprijateľný. „Úsilie, aby sa prekonal priepastný rozdiel, doteraz zlyhávalo: všetky kompromisné návrhy považuje Amerika ako nedostatočné a Európa ako príliš veľké,“ píše britský The Economist. Nie je tajomstvom, že rozpory okolo irackej vojny neprospeli hľadaniu dohody.

Nedodržanie termínu samo osebe nie je katastrofou, no mohlo by avizovať vážne problémy. Keďže je poľnohospodárstvo kľúčovým bodom liberalizačného kola, hrozí, že fiaskom sa skončí aj jeho jesenné záverečné stretnutie v mexickom Cancune. Najmä v situácii, keď spor medzi EÚ a USA vôbec nie je jediným, ktorý zaťažuje rokovania o poľnohospodárstve. Okrem Európskej únie na čele s Francúzskom majú vážne výhrady k otváraniu poľnohospodárskych trhov aj niektoré ďalšie krajiny vrátane Japonska a Kórejskej republiky. Dokonca aj americké snahy o otvorenie trhu sú v zjavnom rozpore s agrárnym zákonom, ktorý prezident Bush podpísal len prednedávnom a ktorý poskytuje farmárom masívne subvencie. Americký vyjednávač Robert Zoellick však tvrdí, že USA sú ochotné vzdať sa dotácií, pokiaľ tak urobia aj ostatné krajiny.

Rozvojový svet sa na tieto rozpory pozerá so sklamaním a s nedôverou. Chudobnejšie krajiny majú pocit, že predchádzajúce liberalizačné kolá im skôr uškodili ako pomohli, a v Dohe pristali na ďalšiu liberalizáciu len potom, čo im bohaté krajiny sľúbili ústupky vo viacerých oblastiach vrátane poľnohospodárstva. Doteraz však vyšli naprázdno. Na zmeny v doterajších dohodách o liberalizácii, ktoré mali pomôcť najchudobnejším krajinám, sa ešte stále čaká, hoci ako posledný termín bol stanovený koniec minulého roka. Ďalší sľub nebol splnený, keď USA odmietli podporiť dohodu o ľahšom prístupe k lacným liekom pre chudobných. No a teraz došli na rad ťažkosti s otváraním agrárnych trhov. Pritom bez súhlasu rozvojového sveta nie je možná žiadna komplexná dohoda o liberalizácii.

Ak sa kolo odštartované v Dohe skončí fiaskom, bude to vážny úder pre WTO. Organizácia pritom aj bez tohto neúspechu čelí viacerým vážnym hrozbám. Nedávne rozhodnutie v neprospech Spojených štátov v spore o oceľové clá určite nepoteší americký Kongres, kde už teraz počuť hlasy volajúce po vystúpení USA z WTO. No a bez členstva prvej svetovej ekonomiky by WTO stratila na význame. Obchodnú organizáciu okrem toho zaťažujú aj ďalšie vlečúce sa spory, ako sú nezákonné daňové úľavy pre americké spoločnosti či zákaz dovozu geneticky upravovaných potravín zo strany EÚ.

Rastislav Boldocký

Počasie

Na našom území očakávame ústup nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Výraznejšie sa môžu znížiť ťažkosti u pacientov s ochoreniami pohybového systému, predovšetkým u reumatikov. Mierne sa zvyšuje telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu.Zajtra predpokladáme zníženie priaznivého vplyvu počasia.

(zč)

n Dnes bude premenlivá veľká oblačnosť a miestami prehánky alebo občasný dážď, od 600 až 800 m sneženie. Najvyššia teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, na západe a východe miestami okolo 9, v nárazoch okolo 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo -5 stupňov.n V sobotu bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, asi od 800 m sneženie. Postupne od severozápadu zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách okolo -5, denná 6 až 10, na severe okolo 3 stupňov. V nedeľu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasné sneženie alebo snehové prehánky. Nočná teplota -1 až -5, v údoliach okolo -7, denná 2 až 6, na severe okolo nuly.n Slnko vyjde zajtra o 6.24 a zapadne o 19.26 hod.

Amsterdampolooblačno10
Atényoblačno17
Belehradoblačno13
Berlínoblačno7
Bratislavapolojasno9
Bruselpolooblačno8
Budapešťzamračené10
Bukurešťpolooblačno13
Frankfurtpolooblačno9
Helsinkizamračené0
Istanbuloblačno14
Kodaňoblačno9
Kyjevdážď9
Lisabonslnečno18
Londýnpolooblačno12
Madridslnečno19
Moskvazamračené-3
Oslooblačno5
Parížjasno10
Prahazamračené6
Rímdážď16
Sofiazamračené11
Štokholmoblačno4
Varšavadážď4
Viedeňoblačno8
Záhreboblačno10
Ženevajasno7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.