Hospodársky denník
USD38,445 Sk
EUR41,177 Sk
CHF27,744 Sk
CZK1,292 Sk
  Piatok  4.Apríla 2003

G. Schröder: Iracká ropa Iraku

Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder si praje rýchlu porážku diktatúry v Iraku. Napriek tomu však včera opäť zdôraznil, že podľa jeho názoru „existovala alternatíva k vojenskému zásahu“. Schröder, ktorý je zástancom protivojnovej línie riešenia konfliktu, vystúpil včera s vládnym vyhlásením k vojne v Perzskom zálive pred poslancami Spolkového snemu. „Územná celistvosť Iraku musí zostať po vojne nedotknutá a jeho ropné a nerastné bohatstvo musí zostať pod kontrolou irackého ľudu,“ vyhlásil ďalej Schröder. Nezabudol ani zdôrazniť úlohu, ktorú by po ukončení konfliktu mala zohrávať OSN. „Po tejto vojne musí OSN hrať ústrednú úlohu, pokiaľ ide o budúcnosť Iraku a jeho nový politický poriadok,“ povedal nemecký kancelár. Zároveň varoval, aby sa „v tomto bode špekulovalo o podrobnostiach potrebnej obnovy Iraku“.

Schröder vyjadril svoje názory na budúce usporiadanie Iraku pred schôdzkou ministrov zahraničných vecí v Bruseli, na ktorej Spojené štáty spolu s Európou okrem iného diskutovali práve o tom, kto by mal riadiť na ropu bohatý Irak po skončení vojny.

Názor Washingtonu na úlohu OSN po konflikte je zrejme trochu iný. OSN bude „s určitosťou“ hrať úlohu v povojnovom Iraku, ostáva však definovať, aká úloha to bude, vyhlásil včera po rokovaní s ministrami zahraničných vecí členských štátov NATO a EÚ v Bruseli šéf americkej diplomacie Colin Powell. Zároveň však zopakoval, že „vedúcu úlohu“ musí aj po vojne hrať protiiracká koalícia vedená Američanmi a Britmi.

„Medzi Európskou úniou a USA sa postupne vytvára konsenzus v otázke povojnového usporiadania Iraku,“ oznámil po rozhovoroch šéf gréckej diplomacie Jorgos Papandreu, ktorého krajina momentálne predsedá únii. Silnejúci konsenzus si na tlačovej konferencii po obede pochvaľoval aj generálny tajomník NATO George Robertson. „V minulosti boli medzi nami rozdiely, ale vidím vznikajúci konsenzus, čo sa týka budúcnosti,“ vyhlásil.

„Dôležitosť, ktorú pripisujeme OSN, USA uznávajú,“ pokračoval grécky minister. Dôrazne vyhlásil, že „rezolúcia OSN je základnou podmienkou pre plné zapojenie EÚ do obnovy Iraku po vojne.“ Ministri však na včerajšom rokovaní nezdôraznili „kľúčovú“ úlohu OSN, ako to opakovane robí EÚ. Podľa šéfa NATO Robertsona dali ministri jasne najavo, že „medzinárodné spoločenstvo, vrátane OSN a ďalších medzinárodných organizácií,“ by sa malo v oblasti povojnovej obnovy Iraku angažovať hneď, ako to dovolí situácia.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.