Hospodársky denník
USD38,874 Sk
EUR41,119 Sk
CHF27,659 Sk
CZK1,3 Sk
  Utorok  8.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Otvorený dokument už napĺňajú skutky

Na piatkovom banskobystrickom Hospodárskom klube (NEF) predseda BBSK Milan Marčok priblížil projekt regionálneho rozvoja, ktorý vznikol s oficiálnou britskou podporou a v súčinnosti so spoločnosťou Enterplan Limited. Zverejňujeme výňatok z jeho vystúpenia.

Prijatím zákona číslo 302 z roku 2001 zbierky o samospráve vyšších územných celkov dostali samosprávne kraje pri výkone do vienka starostlivosť o všestranný rozvoj svojho územia a starostlivosť o potreby svojich obyvateľov. Základným dokumentom, ktorým sa pri výkone svojej činnosti zabezpečujú tieto základné úlohy, sú programy sociálneho, ekonomického a kultúrneho rozvoja území. V etape prípravy a spracovania takéhoto programu Banskobystrický samosprávny kraj mal možnosť zapojiť sa do projektu Podpora regionálneho rozvoja na Slovensku, ktorý financovalo Ministerstvo pre medzinárodný rozvoj Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska (...).

Projekt bol realizovaný v úzkej spolupráci so spoločnosťou Enterplan Limited z Veľkej Británie, ktorá implementovala tento projekt spolu s partnermi - Odborom regionálneho rozvoja, územného plánu a cestovného ruchu Úradu BBSK, Krajskou rozvojovou agentúrou v Banskej Bystrici, regionálnymi rozvojovými agentúrami v Lučenci a Rimavskej Sobote, obcami, mimovládnymi organizáciami a občianskymi združeniami. Projekt mal za cieľ dosiahnuť štyri nasledovné výstupy:

1. politický dialóg, teda efektívny dialóg medzi vládou, regionálnou samosprávou a miestnou samosprávou,

2. regionálne plánovanie, čiže angažovanie inštitúcií na miestnej a krajskej úrovni do procesov regionálneho rozvoja, ktoré viedli k spracovaniu realistického Programu sociálneho, ekonomického a kultúrneho rozvoja BBSK,

3. regionálne rozvojové agentúry, ktoré majú predstavovať efektívny a reprezentatívny nástroj pre regionálny rozvoj,

4. plánovanie obcí vo forme vypracovania efektívnych a strategických rozvojových plánov obcí, miest a mikroregiónov, riešiacich miestne potreby. Cieľom bolo predovšetkým zabezpečiť:

- vyvážený hospodársky a sociálny rozvoj regiónu,

- odstrániť alebo zmierniť rozdiely v úrovni hospodárskeho a sociálneho rozvoja regiónu,

- zabrániť vzniku nových oblastí s nízkou ekonomickou výkonnosťou a životnou úrovňou obyvateľov,

- trvalo udržať hospodársky a sociálny rozvoj regiónu.

Na spracovávaní tak rozsiahleho materiálu pracovalo päť expertných skupín a v nich okolo stovky odborníkov z rôznych oblastí. Pred jeho schválením bol program predložený na verejné prerokovávanie, účelom ktorého bolo zistenie všetkých možných pripomienok s cieľom zostaviť kvalitný a širokospektrálny materiál. Na svojom zasadnutí dňa 17. novembra 2002 ho poslanci zastupiteľstva BBSK schválili ako strednodobý programový dokument (...).

Aby sa implementácia programu ľahšie realizovala, pracovníci odboru navštívili všetky okresy kraja a zainteresovaných partnerov oboznámili so štruktúrou návrhu programu, s ich prioritami, ale aj s ich problémami. Podkladom na vypracovanie boli tiež programy hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja miest a obcí, pokiaľ ich mali obce vypracované. Návrh programu poskytli širokej odbornej verejnosti na verejné pripomienkovanie, ktoré vyvrcholilo verejným prerokovaním v Banskej Bystrici. Tu bol uvedený dokument prezentovaný jednotlivými vedúcimi

expertných skupín

pre zástupcov samospráv, štátnej správy, podnikateľských subjektov, tretieho sektora, odborných autorít a organizácií. Účastníci mali možnosť k jednotlivým častiam programu vysloviť svoje názory a pripomienky, ktoré sme potom zapracovali do návrhu (...).

Ďalším krokom BBSK pre zabezpečenie rovnomerného rozvoja kraja bolo vytvorenie vysunutého pracoviska Odboru regionálneho rozvoja, územného plánu a cestovného ruchu v Rimavskej Sobote, pretože tento región je najviac postihnutý štrukturálnymi zmenami v hospodárstve, najvyššou nezamestnanosťou v rámci kraja a najmenšími príležitosťami na podnikanie. Zároveň z pracovníkov Odboru Regionálneho rozvoja, územného plánu a cestovného ruchu sme určili garantov za jednotlivé okresy kraja. Na základe zberu informácií z jednotlivých okresov sme vytvorili informačné databázy zo všetkých relevantných oblastí (...).

Pri príprave Programového doplnku k operačnému programu Priemysel a služby sme sa sústredili na projektové zámery za náš kraj v štyroch oblastiach.

Po prvé: na podporu intelektuálneho a inovačného potenciálu regiónu a na prepojenie výskumu, inovácií a technologického rozvoja s potrebami podnikateľskej praxe a priemyselného výskumu a vývoja s cieľom zastabilizovať tieto kapacity a aj prostredníctvom finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov vytvoriť podmienky pre rozvoj výskumno-vývojových činností formou vytvárania sietí medzi podnikmi, výskumno-vývojovými inštitúciami a technickou univerzitou, vybudovaním vedecko-technologických parkov a inkubátorov pre inovačné malé a stredné podniky.

Po druhé: na podporu prílevu investícií do regiónu, kde základným strategickým dokumentom bude Regionálna stratégia pre prílev investícií. Jej cieľom bude, zapojením vybraných inštitúcií pôsobiacich v kraji, vytvorenie efektívneho inštitucionálneho rámca na prípravu nášho kraja pri vytváraní ponuky a implementácie priamych zahraničných investícií. Súbežne sa pripravujú vybrané priemyselné

zóny na výstavbu

priemyselných parkov v kraji a pokračujú rokovania s potenciálnymi investormi. Tieto zóny sú vytypované tak, aby priemyselné parky boli proporcionálne rozmiestnené po území celého kraja. Naším cieľom je za pomoci štrukturálnych fondov zatraktívniť vybrané priemyselné zóny - tzv. brown-fields (hnedé plochy) na vstup súkromného tuzemského a zahraničného kapitálu.

Po tretie: na podporu výrob na báze surovín nachádzajúcich sa v regióne, so zameraním na rozvoj spracovania a využívania drevnej suroviny a výrobu finálnych výrobkov z nej.

Po štvrté: na podporu využitia všetkých príležitostí, ktoré má náš kraj v rozvoji cestovného ruchu a v rámci neho na rozvoj kúpeľníctva, čo má napomôcť spracovanie Regionálnej stratégie rozvoja cestovného ruchu.

Pri tejto príležitosti mi nedá nespomenúť, že v rámci svojej pôsobnosti Banskobystrický samosprávny kraj vyvíja aj medzinárodné aktivity. Poslanci zastupiteľstva BBSK už v rámci svojej kompetencie schválili uzavretie dohôd so Župou Novohrad v Maďarsku, Warmiňsko-Mazurským vojvodstvom, Departementom La Loire vo Francúzsku a Zákonodarným zborom Leningradskej oblasti. Samosprávny kraj má pripravené na uzatvorenie dohody so župami Heves a Borsód z Maďarska, Krajom Hradec Králové z Česka, kontakty chce nadviazať s orgánom územnej samosprávy v Slovinsku, Grécku a v Rakúsku. Všetky tieto aktivity smerujú, okrem už tradičnej podpory vzájomných návštev a rozvoja stykov medzi kultúrnymi inštitúciami kraja a ich partnermi v zahraničí, predovšetkým do rozvoja ekonomickej spolupráce, do rozvoja hospodárstva a turistiky a najmä do vytvárania predpokladov na uzatváranie bezprostredných kontaktov medzi štruktúrami a subjektmi, ktoré pôsobia v tej istej oblasti alebo na tej istej administratívnej úrovni. Zvláštna pozornosť je pritom venovaná výmene informácií a skúseností, týkajúcich sa využívania podporných prostriedkov EÚ a spoločnému vypracovávaniu programov, ktoré

majú za cieľ

získavanie finančnej podpory zo strany Európskej únie. Spomeniem tiež, že náš kraj sa aktívne zúčastňuje programu cezhraničnej spolupráce PHARE CBC, poskytuje pomoc pri tvorbe projektov i samotnom projektovaní. V rámci Finančného memoranda na grantovú schému Ochrana životného prostredia a zachovanie prírody v maďarsko-slovenských hraničných regiónoch prostredníctvom miestnych iniciatív, ktoré bolo vyhlásené Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja SR, spolu s partnermi náš samosprávny kraj pripravil projekt. Obdobne sme postupovali aj v rámci grantovej schémy PHARE CBC 2001 Spoločný fond malých projektov Maďarsko-slovenská hranica, či v grantovej schéme Fond malých projektov.

Jednou z mnohých aktivít BBSK, ktoré podporujú regionálny rozvoj, je aj jeho účasť na doriešení obnovy leteckého spojenia Sliač - Praha - svet. V spolupráci so širokým spektrom partnerov, podporou tohto projektu sleduje náš kraj hlavne opätovné otvorenie pravidelnej leteckej dopravy do Prahy a na niektoré z európskych letísk, prostredníctvom ktorého by bolo vytvorené priame spojenie tohto regiónu s celým svetom. Samozrejme, očakávame od neho

odstránenie bariér

pre prílev investorov do nášho regiónu a zároveň aj vytvorenie podmienok na cestovanie našich ľudí do Európy a sveta z Letiska Sliač. V súvislosti s rozvojom nášho regiónu mi nedá nespomenúť už toľkokrát medializovaný, ale z hľadiska potrieb regiónu a najmä jeho obyvateľov oneskorene riešený problém jeho napojenia na rýchlostnú komunikáciu na cestné ťahy Trnava a Nitra a jeho pokračovanie juhom k východnej hranici kraja. Hoci si uvedomujeme zložitosti procesu s majetkovoprávnym vyrovnaním pozemkov stavieb, zložitosti v uplatnení procesu posudzovania vplyvu stavieb na životné prostredie a v uplatnení procesu pri získavaní finančných prostriedkov od EIB, nemôžeme byť spokojní so súčasným tempom výstavby rýchlostných komunikácií. Spomalenie tempa výstavby síce možno odôvodniť možnosťami štátneho rozpočtu, avšak súčasne je nutné apelovať na záväzok vlády SR proklamovaný v Programovom vyhlásení, ako rozvoj dopravnej infraštruktúry menej rozvinutých regiónov SR. Na tejto proklamácii budeme striktne trvať (...)

Program sociálneho, ekonomického a kultúrneho rozvoja BBSK je rozvojovým dokumentom vypracovaným na obdobie rokov 2003 - 2006, cieľom ktorého je prispieť k vyváženému sociálnoekonomickému rozvoju BBSK a k znižovaniu regionálnych disparít. Niektoré navrhnuté opatrenia a úlohy však presahujú kompetencie samosprávneho kraja, preto zodpovednosť za ich splnenie spočíva okrem Banskobystrického samosprávneho kraja aj na ďalších subjektoch, ktorými sú štátna správa na úrovni ministerstiev, miestna samospráva, podnikateľské subjekty a neziskový sektor, ktoré majú zákonom

dané kompetencie

a určité možnosti realizácie v rámci jednotlivých opatrení. Títo sociálno-ekonomickí partneri budú v rámci partnerstva prizývaní k aktívnej spolupráci. Program sociálneho, ekonomického a kultúrneho rozvoja BBSK je otvorený dokument, ktorý sa bude meniť a dopĺňať podľa potrieb a možností samosprávneho kraja. Na tento priebeh bude vplývať aj pokračovanie reformy verejnej správy, daňovej reformy, ako aj vstup SR do NATO a EÚ a následne možnosti čerpania prostriedkov zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu. Pri dôslednom plnení úloh vyplývajúcich zo zákona Národnej rady SR č. 503/2001 Z. z. o podpore regionálneho rozvoja zo strany všetkých subjektov zodpovedných za regionálny rozvoj, dáva program veľký predpoklad reálneho rozvoja nielen nášho regiónu, ale aj celého Slovenska.

Počasie

U pacientov s vysokým tlakom krvi očakávame zvýšený sklon k anginóznym ťažkostiam. Častejšie sa môžu vyskytovať reumatické bolesti, bolesti kĺbov a jaziev. Zvýšená je záťaž dýchacieho aj zažívacieho systému, čo môže podmieniť výskyt dýchavičnosti, astmatických záchvatov, žalúdočných, žlčníkových a črevných ťažkostí a pod. Zvyšuje sa chladová záťaž. Je sklon k depresívnym stavom. Pri vegetatívnej dystónii je zvýšená potreba spánku, ktorý je hlboký a pokojný. Osoby s nízkym tlakom krvi sú aktívnejšie a výkonnejšie.Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Početné snehové prehánky, na severe miestami trvalejšie sneženie. Najvyššia teplota 1 až 5, na severe miestami okolo -2 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m -8 stupňov. Severozápadný až severný vietor 5 až 10 m/s, v nárazoch najmä na juhozápade okolo 15 m/s.n V stredu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach snehové prehánky alebo občasné sneženie. Naďalej veľmi chladno. Nočná teplota -2 až -6 stupňov, v dolinách najmä na severe krajiny okolo -8 stupňov, denná teplota 1 až 5, na severe okolo -2 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno a miestami občasné sneženie alebo snehové prehánky, cez deň v nížinách aj dážď so snehom. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -3 stupňov, denná 3 až 7, na severe okolo 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.15 a zapadne o 19.32 hod.

Amsterdampolooblačno10
Atényprehánky14
Belehradsnehové prehánky5
Berlínpolojasno7
Bratislavasnehové prehánky4
Bruselpolojasno10
Budapešťsnehové prehánky4
Bukurešťsnehové prehánky5
Frankfurtslnečno10
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno8
Kodaňoblačno6
Kyjevsneženie1
Lisabonslnečno20
Londýnslnečno16
Madridoblačno18
Moskvazamračené4
Oslooblačno-1
Parížpolooblačno14
Prahaoblačno7
Rímpolojasno14
Sofiasnehové prehánky4
Štokholmoblačno1
Varšavasneženie0
Viedeňsnehové prehánky4
Záhreboblačno7
Ženevapolooblačno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.