Hospodársky denník
USD38,469 Sk
EUR41,156 Sk
CHF27,701 Sk
CZK1,301 Sk
  Streda  9.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pružný pracovný čas a dovolenka

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Od 1. 2. 2003 zamestnávateľ zaviedol pružný pracovný čas. Ako treba postupovať v prípade čerpania dovolenky v prípade zavedenia pružného pracovného času? Zamestnávateľ je povinný zaplatiť zamestnancovi celý deň, teda 7,5 hod. (pri týždennom pracovnom čase 37,5 hod.) alebo len 6 hodín (teda základný pracovný čas od 8 - 14. h)?

- V záujme zvýšenia efektívnosti práce a lepšieho zabezpečenia potrieb zamestnancov môže zamestnávateľ po dohode s príslušným odborovým orgánom podľa § 88 Zákonníka práce zaviesť pružný pracovný čas. Pri uplatnení pružného pracovného času si zamestnanec volí sám začiatok alebo aj koniec pracovného času v jednotlivých dňoch v rámci časových úsekov určených zamestnávateľom (tzv. voliteľný pracovný čas). Medzi dva úseky voliteľného pracovného času je vložený časový úsek, v ktorom je zamestnanec povinný byť na pracovisku (ide o tzv. základný pracovný čas). Pružný pracovný čas možno uplatňovať pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne a aj pri jeho nerovnomernom rozvrhnutí.

Začiatok a koniec základného pracovného času určí zamestnávateľ tak, aby pri určenom týždennom pracovnom čase 40 hodín bol základný pracovný čas v jednotlivých pracovných dňoch najmenej päť hodín (vo vašom prípade je to šesť hodín). Základný pracovný čas spolu s úsekmi voliteľného pracovného času tvorí denný prevádzkový čas.

Pružný pracovný čas sa môže uplatniť ako

1. pružný pracovný deň - v tomto prípade si zamestnanec sám volí začiatok pracovnej zmeny a je povinný v príslušnom pracovnom dni odpracovať celú pracovnú zmenu pripadajúcu na ten deň podľa zamestnávateľom určeného rozvrhu pracovného času,

2. pružný pracovný týždeň - pri rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, pri ktorom si zamestnanec sám volí začiatok a koniec pracovných zmien a je povinný v príslušnom týždni odpracovať celý určený týždenný pracovný čas, pričom dĺžka pracovnej zmeny môže byť najviac 12 hodín,

3. pružné štvortýždňové pracovné obdobie - pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, pri ktorom si zamestnanec sám volí začiatok aj koniec pracovných zmien a je povinný v období štyroch po sebe idúcich týždňoch, ktoré určí zamestnávateľ, odpracovať pracovný čas určený zamestnávateľom na toto štvortýždňové obdobie.

Pracovným časom sa rozumie časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou (§ 85 ods. 1 Zákonníka práce). Pracovný čas, ktorý zamestnávateľ určí, je ustanoveným týždenným pracovným časom (§ 85 ods. 5 Zákonníka práce).

Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v týždni (§ 144 ods. 5 Zákonník práce). Uvedené však neplatí na účely vzniku nároku na mzdu za vykonanú prácu (§ 144 ods. 6 Zákonníka práce).

Podľa § 101 Zákonníka práce zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval e počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny, pričom časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú. Zamestnancovi za vyčerpanú dovolenku patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku (§ 116 ods. 1 Zákonník práce). Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely podľa § 134 Zákonníka práce zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období. Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Ten sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období. V prípade, ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. V prípade, ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde.

Na základe uvedeného možno konštatovať, že zamestnávateľ pri zavedení pružného pracovného času v prípade čerpania dovolenky je povinný zaplatiť zamestnancovi náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku určeného podľa § 134 Zákonníka práce.

JUDr. Z. Macková, PhD.

Počasie

Očakávame, že budú prevládať intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť aktívnejšie a výkonnejšie. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení. Zajtra predpokladáme na našom území zníženie tolerancie telesnej a duševnej námahy a schopnosti sústredenia a zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia v priebehu dňa. (zč)

n Dnes bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Miestami snehové prehánky. Najvyššia teplota 2 až 7, na severe okolo 0 stupňov. Slabý vietor južných smerov. Teplota na horách vo výške 1500 m -8 stupňov.n Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami občasný dážď, alebo dážď so snehom, na horách sneženie. Nočná teplota -2 až -6, v dolinách okolo -8 stupňov, denná 4 až 9, na severe okolo 2 stupňov. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, na horách sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7 stupňov, denná väčšinou 3 až 9 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.14 a zapadne o 19.33 hod.

Amsterdampolooblačno6
Atényoblačno15
Belehradoblačno9
Berlínsneženie2
Bratislavaoblačno4
Bruseljasno6
Budapešťzamračené6
Bukurešťpolooblačno8
Frankfurtjasno6
Helsinkioblačno7
Istanbuljasno9
Kodaňsneženie2
Kyjevsneženie0
Lisabonpolojasno24
Londýnpolooblačno7
Madridprehánky20
Moskvadážď9
Osloslnečno6
Parížjasno8
Prahazamračené2
Rímdážď13
Sofiapolooblačno5
Štokholmsneženie4
Varšavasneženie0
Viedeňoblačno5
Záhrebdážď8
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.