Hospodársky denník
USD38,469 Sk
EUR41,156 Sk
CHF27,701 Sk
CZK1,301 Sk
  Streda  9.Apríla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













História kontra súčasnosť

Arabskému veľkomestu hrozí v budúcnosti osud Bejrútu

Regulárna vojna v Iraku sa blíži k svojmu koncu. Odhadnúť následky konfliktu si v tejto chvíli môžu dovoliť iba profesionálni jasnovidci, ale už teraz je zrejmé, že americké tanky v uliciach Bagdadu zanechajú v arabskom a moslimskom svete hlbokú jazvu.

Dobytie irackej metropoly bude znamenať pád symbolu a mesta, ktoré je zároveň symbolom inteligencie orientálneho sveta, napísal francúzsky denník La Croix. Podľa arabských historikov a publicistov vyvolá obsadenie Bagdadu v islamskom svete „búrku nespokojnosti a nevôle“. A napokon ruský Kommersant konštatoval, že obsadenie päťmiliónového mesta je ťažká a nevďačná úloha, za ktorú sa Američanom a Britom nikto nepoďakuje.

V rámci propagandistickej vojny potom nie je nič nezvyčajné, ak arabské médiá prirovnajú dobývanie mesta na Tigrise mongolskej invázii v roku 1258, pri ktorej ľahla rezidencia rodu Abbásovcov popolom. Dobyvatelia zmasakrovali 100 000 ľudí a vtedajší vládnuci kalif skončil pod kopytami koní. Saddám Husajn už 17. januára, na výročie mongolského vpádu, vyhlásil, že „Bagdad - jeho národ a jeho vedenie - je pripravený prinútiť dnešných Tatárov spáchať samovraždu pred bránami mesta. Hulagova armáda (Džingischánov vnuk), prichádza znova, aby zničila znovuzrodený Bagdad“.

Väčšina (vierou a históriou nadopovaných) Arabov tak sleduje najnovšie udalosti s nedôverou a so šokom. V Káhire sa po správach o bojoch v Bagdade mobilizovali organizácie, hľadajúce dobrovoľníkov na boj proti Američanom. Každý pritom svorne verí, že informácie o amerických tankoch v uliciach mesta sú prehnané a iracká armáda ešte len príde s rozhodujúcim protiútokom. Pred pravdou si však nemá význam zakrývať oči. Bagdadský režim už všetko prehral a neexistuje žiadne jednotné velenie armády. Fidajíni a polovojenské jednotky sú schopné spôsobovať nepriateľovi vážne straty, ale nie sú schopné vyhrať vojnu.

Na druhej strane ani Američanov a Britov rozhodne nečaká sladká odmena. Okupácia bývalého kalifského mesta spôsobí všeobecnú konfrontáciu moslimov s víťaznými veľmocami, uviedol egyptský politológ a novinár Talaat Roumaih. Odstránením totalitného režimu, ktorý sa udržal viac ako 30 rokov, hrozí Iraku „afganizácia“, varujú ďalší odborníci.

Bagdad sa nestane druhým Stalingradom - na to Saddámovi chýbajú v zálohe čerstvé armády, ktoré by dokázali obkľúčiť a zničiť koaličné vojská. Veľmi ľahko sa však môže stať druhým Bejrútom, kde bude smrť číhať na každom rohu. A aj heslom pre nových teroristov unášajúcich lietadlá na americkej oblohe.

Mladen Bosiočič

RASTER

Bitky o Bagdad

762 - založenie Bagdadu kalifom Mansúrom z dynastie Abbásovcov.

1258 - Hulagu, vnuk veľkého mongolského dobyvateľa Džingischána, dobyl a zničil Bagdad, čím zničil kalifát Abbásovcov.

1393 - do Bagdadu vtrhol Tamurlán, ktorý sa v roku 1370 vyhlásil za mongolského chána.

1534 - Sulejman Veľký pripojil Bagdad k Osmanskej ríši. Okrem krátkej päťročnej nadvlády Peržanov od roku 1623 zostáva Bagdad až do 20. storočia súčasťou Osmanskej ríše, a to aj napriek opakujúcim sa protitureckým vzburám.

1917 - Bagdad dobyli britské a indické vojská a vzali ho tak osmanským Turkom, ktorí podporovali Nemecko v prvej svetovej vojne.

1941 - do Bagdadu opäť vstúpili britské vojská, aby zvrhli pronemeckú, armádou podporovanú vládu na čele s Rašídom Alím.

Počasie

Očakávame, že budú prevládať intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť aktívnejšie a výkonnejšie. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení. Zajtra predpokladáme na našom území zníženie tolerancie telesnej a duševnej námahy a schopnosti sústredenia a zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia v priebehu dňa. (zč)

n Dnes bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Miestami snehové prehánky. Najvyššia teplota 2 až 7, na severe okolo 0 stupňov. Slabý vietor južných smerov. Teplota na horách vo výške 1500 m -8 stupňov.n Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami občasný dážď, alebo dážď so snehom, na horách sneženie. Nočná teplota -2 až -6, v dolinách okolo -8 stupňov, denná 4 až 9, na severe okolo 2 stupňov. V piatok bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, na horách sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7 stupňov, denná väčšinou 3 až 9 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.14 a zapadne o 19.33 hod.

Amsterdampolooblačno6
Atényoblačno15
Belehradoblačno9
Berlínsneženie2
Bratislavaoblačno4
Bruseljasno6
Budapešťzamračené6
Bukurešťpolooblačno8
Frankfurtjasno6
Helsinkioblačno7
Istanbuljasno9
Kodaňsneženie2
Kyjevsneženie0
Lisabonpolojasno24
Londýnpolooblačno7
Madridprehánky20
Moskvadážď9
Osloslnečno6
Parížjasno8
Prahazamračené2
Rímdážď13
Sofiapolooblačno5
Štokholmsneženie4
Varšavasneženie0
Viedeňoblačno5
Záhrebdážď8
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.