Hospodársky denník
USD38,469 Sk
EUR41,156 Sk
CHF27,701 Sk
CZK1,301 Sk
  Streda  9.Apríla 2003

AMERIČANIA CHCÚ SÚDIŤ

Spojené štáty majú podľa amerických predstaviteľov suverénne právo súdiť irackých lídrov za vojnové zločiny a nevydajú Saddáma Husajna a jeho prisluhovačov žiadnemu medzinárodnému tribunálu, uviedol včera britský denník Daily Telegraph. Zdroje z Pentagónu a amerického ministerstva zahraničných vecí novinárom prezradili, že USA chcú, aby o irackých lídroch rozhodovali americké federálne súdy alebo špeciálne vojenské súdy. Spojené štáty majú podľa nich právo uväzniť vinníkov či dokonca odsúdiť ich na smrť. Británia ako spojenec Washingtonu vo vojne bude mať vraj rovnaké právo, píše Daily Telegraph. Americká administratíva odmieta uznať autoritu Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu údajne z obavy, aby sa americkí vojaci a občania nestali obeťami politicky motivovaného prenasledovania, preto Washington vlani loboval u svojich spojencov po celom svete, aby podpísali dokument, ktorý by chránil Američanov pred medzinárodným súdom. W. Hay Parks, popredný právnik Pentagónu, obvinil Bagdad z troch špecifických prípadov porušenia Ženevskej konvencie a pravidiel vedenia vojny a dodal, že ďalšie budú predmetom vyšetrovania.

Len aby bolo koho súdiť... Včera totiž kolovali fámy, že Saddám Husajn a jeho synovia sú možno už mŕtvi. Prezident USA George W. Bush v tejto súvislosti včera povedal, že nevie s určitosťou povedať, či iracký prezident prežil nočný útok, ktorý naňho podnikli americké ozbrojené sily v noci z pondelka na utorok, ale, ako dodal Bush, je isté, že Saddám Husajn stráca moc nad Irakom.

Irak Iračanom

Predstavitelia USA a Veľkej Británie v pondelok bagatelizovali tvrdenia o rozporoch medzi prezidentom Georgom W. Bushom a premiérom Tonym Blairom o úlohe OSN pri povojnovej obnove Iraku. Hovorca britského premiéra v pondelok neskoro v noci vyhlásil, že Británia a USA majú zhodné želanie, aby Irak spravovali Iračania. OSN bude mať dôležitú úlohu pri povojnovej obnove Iraku, povedal včera britský premiér Tony Blair, ktorý sa na tom zhodol aj s prezidentom USA Georgom W. Bushom, ktorý vyjadril želanie, aby Irak čo najskôr začal vytvárať dočasnú vládu zloženú z Iračanov. Blair dodal, že „nový Irak“, ktorý vznikne po vojne, budú riadiť Iračania a nie Británia, USA či OSN. Avšak iba deň predtým, v pondelok, Bushova administratíva tvrdila, že kľúčovú úlohu pri správe a obnove Iraku nebude hrať OSN, ale USA a ich armáda. „Samozrejme, je nutné počítať s tým, že spojenecké ozbrojené sily budú hrať hlavnú úlohu, veď to boli ony, kto sa podieľal na oslobodení Iraku a prelieval pritom krv,“ povedala v pondelok Bushova bezpečnostná poradkyňa Condoleezza Riceová. Irak podľa nej nie je Afganistan, Kosovo či Východný Timor, kde správu prevzala OSN. Podobne sa vyjadril aj šéf americkej diplomacie Colin Powell. „Nevzali sme na svoje bedrá bremeno vojny len preto, aby sme sa nakoniec zriekli dominantnej kontroly nad ďalším vývojom,“ zdôraznil. Námestník ministra obrany Paul Wolfowitz odhadol, že americká správa nad Irakom potrvá určite dlhšie ako šesť mesiacov po páde Saddáma Husajna. Nevylúčil pritom dlhodobú prítomnosť amerických jednotiek v krajine, ako to Američania urobili v prípade Nemecka po druhej svetovej vojne. „Je to jedna z možností,“ dodal.

(TASR, jnk)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.