Hospodársky denník
USD35,805 Sk
EUR41,188 Sk
CHF27,316 Sk
CZK1,311 Sk
  Pondelok  12.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pracovná činnosť dôchodcov

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Môže poberateľ starobného dôchodku a zároveň konateľ s. r. o. pracovať ešte v inej organizácii na základe dohody o pracovnej činnosti? Koľko hodín v mesiaci môže odpracovať? Aký hrubý mesačný plat môže dostať? Je povinný platiť z tejto dohody o pracovnej činnosti aj odvody do fondov?

- Podľa § 98 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov sa starobný dôchodok nevypláca po dobu ďalšieho zamestnania po vzniku nároku na tento dôchodok a po dobu dočasnej pracovnej neschopnosti, po ktorú sa oprávnenému poskytuje nemocenské alebo plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu, ak sa ďalej neustanovuje inak.

V prípade, ak občan vykonáva zamestnanie dojednané na dobu najviac jedného roka, starobný dôchodok sa vypláca, a to aj za dobu, keď mu patrí nemocenské z tohto zamestnania. U samostatne zárobkovo činnej osoby, spolupracujúcej osoby, starostu obce, primátora mesta a hlavného kontrolóra vykonávajúceho činnosť podľa zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov sa podmienka dojednania zamestnania na dobu najviac jedného roka považuje za splnenú.

Zamestnaním sa rozumie zamestnanie v pracovnom pomere, pracovná činnosť v pomere člena výrobného a poľnohospodárskeho družstva, práce vykonávané na základe dohody o pracovnej činnosti, služba v ozbrojených silách a iné činnosti, ktoré sa podľa tohto zákona alebo predpisov vydaných podľa neho hodnotia pre vznik nároku na dôchodok a jeho výšku. Zamestnaním sa rozumie aj činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby bez ohľadu na to, či je zúčastnená na sociálnom zabezpečení.

Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, čiže dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov v prípade, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere na základe pracovnej zmluvy by bol pre zamestnávateľa neúčelný a nehospodárny (§ 223 ods. 1 ZP). Dohodu o pracovnej činnosti môže podľa § 226a ZP zamestnávateľ uzavrieť s fyzickou osobou, a to aj s poberateľom starobného dôchodku, aj keď predpokladaný rozsah práce nepresahuje 300 hodín. Na základe tejto dohody možno vykonávať prácu v rozsahu neprekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času, napríklad najviac 20 hodín týždenne pri 40-hodinovom týždennom pracovnom čase. Do tohto rozsahu sa nezapočítava časť prípadnej pracovnej pohotovosti, za ktorú zamestnancovi nepatrí odmena a pracovná pohotovosť doma. Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzavretá, najdlhšie však za obdobie 12 mesiacov.

Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzavrieť písomne, pretože inak je dohoda neplatná. V dohode musia byť uvedené

- dohodnutá práca,

- dohodnutá odmena za vykonanú prácu (môže byť aj nižšia či vyššia ako minimálna mzda, teda podľa počtu odpracovaných hodín či podľa dohody),

- dohodnutý rozsah pracovného času,

- doba, na ktorú sa dohoda uzatvára.

Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na dobu určitú. V dohode možno dohodnúť aj spôsob jej zrušenia. Okamžité zrušenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite zrušiť pracovný pomer. Ak spôsob zrušenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu s 15-dňovou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

Z uvedeného vyplýva, že nič nebráni tomu, aby ste vykonávali činnosť na základe dohody o pracovnej činnosti, ktorá nesmie prekročiť rozsah polovice určeného týždenného pracovného času. Z tejto činnosti môžete dosiahnuť akúkoľvek odmenu, pretože Zákonník práce neustanovuje žiadne obmedzenia. Dohoda o pracovnej činnosti zakladá účasť na nemocenskom poistení za podmienok, že zamestnanec činný na základe „dohody o pracovnej činnosti“ nie je poistený z dôvodov inej činnosti, nepoberá starobný ani invalidný dôchodok a dohoda o pracovnej činnosti mala trvať alebo trvala dlhšie ako 6 pracovných dní po sebe idúcich a zárobok za ňu mal dosiahnuť alebo dosiahol aspoň 400 Sk mesačne (§ 68 vyhlášky ÚRO č. 165/1979 Zb. o nemocenskom poistení niektorých pracovníkov a o poskytovaní dávok nemocenského poistenia občanom v osobitných prípadoch v znení neskorších predpisov).

Z uvedeného vyplýva, že poberateľ starobného dôchodku, ani zamestnávateľ poistné na nemocenské poistenie, na dôchodkové zabezpečenie, ani na zdravotné poistenie z dohody o pracovnej činnosti neplatí. Iná situácia je v prípade platenia príspevku na poistenie v nezamestnanosti. Poberateľ starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dohody o pracovnej činnosti príspevok na poistenie v nezamestnanosti neplatí (§ 57 ods. 4 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov). Zamestnávateľ však za poberateľa starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku na základe dohody o pracovnej činnosti príspevok na poistenie v nezamestnanosti platí. Vyplýva to z ustanovenia § 65 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov, podľa ktorého vymeriavacím základom zamestnávateľa je úhrn vymeriavacích základov jeho zamestnancov vrátane vymeriavacích základov zamestnancov, ktorí sú poberateľmi starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

JUDr. Z. Macková, PhD.

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasie miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti a depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systéme.Zajtra možnosť pretrvávania zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia teplota 22 až 26, na Kysuciach, na Orave a v Liptove okolo 20 stupňov. Slabý vietor pri búrkach zosilnie. Teplota na horách vo výške 1500 m 13 stupňov.n V utorok bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, miestami aj búrky. Nočná teplota 14 až 10, denná 20 až 24 stupňov. V stredu bude oblačno až zamračené a na väčšine územia dážď. Nočná teplota 14 až 10, denná 17 až 21, na juhu okolo 23 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.17 a zapadne o 20.20 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď13
Atényslnečno31
Belehradpolooblačno30
Berlínprehánky16
Bratislavaprehánky23
Bruseloblačno14
Budapešťzamračené25
Bukurešťpolooblačno32
Frankfurtoblačno20
Helsinkipolooblačno17
Istanbuljasno27
Kodaňprehánky15
Kyjevdážď23
Lisabonslnečno25
Londýnoblačno12
Madridslnečno27
Milánooblačno23
Moskvaoblačno22
Osloprehánky14
Paríždážď15
Prahadážď17
Rímpolooblačno26
Sofiapolojasno30
Štokholmprehánky14
Varšavadážď21
Viedeňprehánky23
Záhrebpolooblačno26
Ženevaoblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.