Hospodársky denník
USD35,805 Sk
EUR41,188 Sk
CHF27,316 Sk
CZK1,311 Sk
  Pondelok  12.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ohlasované zníženie dvíha ropu

Ceny surovej ropy na svetových burzách uzavreli týždeň v čiernych číslach. Zisk z poslednej seansy pred víkendom tak naviazal na rast zaznamenaný počas predchádzajúcich dvoch seáns. Hrozba nežiadaného prepadu cien ropy vyplývajúca z kontinuálne klesajúceho trendu, ktorého začatie bolo reakciou na nahradenie irackých dodávok zvýšenou produkciou Saudskej Arábie a ostatných členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), producentov znepokojuje a vedie k siahodlhým debatám o potrebe zníženia objemu ropy na trhu. Špekulatívne riešenie, s ktorým prišla OPEC po stretnutí jej členov pred dvoma týždňami, nemalo za následok žiadaný efekt. Naopak, bolo signálom pre dílerov na predaj, čo vyústilo v ďalší pohyb cien v zápornom smere.

Stop poklesu

Najčerstvejšie vyhlásenia zo strany predstaviteľov OPEC majú očividne za cieľ zamedziť ďalšiemu prepadu cien. „Na trhu je príliš veľa ropy, čo má zlý vplyv na jej cenu... OPEC musí implementovať do svojej produkcie nové obmedzenia. Otázku ťO koľko?Ť vyriešime na stretnutí 11. júna,“ povedal pre francúzsky denník Le Monde prezident kartelu Abdullah al-Attiyah. Lenže na dosiahnutie stanoveného cieľa potrebuje kartel, ktorý ma pod kontrolou asi polovicu svetového vývozu tejto suroviny, spoluprácu s niektorými z konkurenčných vývozcov. Spomedzi siedmich, ktorých pozval na júnové rokovanie, už svoju účasť odmietli dvaja významní producenti - Nórsko a Mexiko. Podľa niektorých analytikov bude na to, aby sa vytvoril priestor na obnovenie irackých dodávok, potrebné, aby kartel znížil svoje ťažobné limity až o 2,0 mil. barelov za deň. Je však otázne, kedy a do akej miery sa podarí obnoviť iracký export. USA a Veľká Británia predstavili rezolúciu, ktorá by ukončila 12-ročné sankcie OSN voči Iraku a umožnila im kontrolu nad ťažbou irackej ropy na obdobie minimálne jedného roka.

Júnové kontrakty ropy si na newyorskej burze NYMEX pripísali na konci týždňa 74 centov a obchodovali sa tak po 27,72 USD za barel. V Londýne sa júnové ceny ropy typu Brent zvýšili o 45 centov a dosiahli tak úroveň 25,10 USD za barel. Júnové kontrakty na benzín bilancovali na parkete NYMEX nárast o 2,55 centa na 83,39 centa za galón. Júnové objednávky vykurovacieho oleja si pripísali v piatok 0,92 centa na 71,89 centa za galón.

Stabilný koniec

Zlato sa pred víkendom ustálilo tesne pod úrovňou 8-týždňového maxima po tom, čo sa dolár stabilizoval na nové minimum oproti silnejúcemu euru a investori začali preukazovať akciám väčšiu dôveru. Na trhu sa dal spozorovať tak predaj, ako i nákup, keď náladu neriadili žiadne výrazné vplyvy. Zrejme najdôležitejším faktorom bolo prerušenie vehementného tlaku eura na dolár. S nepatrnou zmenou 20 centov v kladnom smere ukončili poslednú minulotýždňovú seansu júnové kontrakty zlata na parkete COMEX v New Yorku, čím sa dostali na úroveň 349,50 USD za uncu. Na burze NYMEX sa júlové objednávky platiny vyšplhali o 3,70 USD vyššie na hladinu 634,10 USD. Opačným smerom sa vydali júnové kontrakty paládia, ktoré pokles o 6,70 USD dostali na 155,50 USD za uncu.

(Ľ. Martauzová/REUTERS)

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasie miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti a depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systéme.Zajtra možnosť pretrvávania zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia teplota 22 až 26, na Kysuciach, na Orave a v Liptove okolo 20 stupňov. Slabý vietor pri búrkach zosilnie. Teplota na horách vo výške 1500 m 13 stupňov.n V utorok bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, miestami aj búrky. Nočná teplota 14 až 10, denná 20 až 24 stupňov. V stredu bude oblačno až zamračené a na väčšine územia dážď. Nočná teplota 14 až 10, denná 17 až 21, na juhu okolo 23 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.17 a zapadne o 20.20 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď13
Atényslnečno31
Belehradpolooblačno30
Berlínprehánky16
Bratislavaprehánky23
Bruseloblačno14
Budapešťzamračené25
Bukurešťpolooblačno32
Frankfurtoblačno20
Helsinkipolooblačno17
Istanbuljasno27
Kodaňprehánky15
Kyjevdážď23
Lisabonslnečno25
Londýnoblačno12
Madridslnečno27
Milánooblačno23
Moskvaoblačno22
Osloprehánky14
Paríždážď15
Prahadážď17
Rímpolooblačno26
Sofiapolojasno30
Štokholmprehánky14
Varšavadážď21
Viedeňprehánky23
Záhrebpolooblačno26
Ženevaoblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.