Hospodársky denník
USD35,515 Sk
EUR41,167 Sk
CHF27,218 Sk
CZK1,31 Sk
  Utorok  13.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Mám inventarizačné rozdiely

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Som súkromná podnikateľka, fyzická osoba, účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva. Poraďte mi, ako mám postupovať, keď pri fyzickej inventúre zásob zistím, že v niektorom druhu materiálu mám prebytok alebo opačne, že mi niekde chýba oproti účtovnému stavu, čo mám uvedené na skladovej karte. Od zistenia tohto stavu mám ako konečnú zásobu na skladovej karte zapísať skutočný stav, ako som zistila pri inventúre? Môžem urobiť inventúru kedykoľvek?

- Inventarizáciu majetku a záväzkov upravuje zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v § 29 - 30. Ustanovuje, že účtovné jednotky inventarizáciou overujú ku dňu riadnej a mimoriadnej účtovnej závierky, či stav majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti. Inventúru, pochopiteľne, pre vlastné overenie stavu zásob môže podnikateľ vykonať hocikedy. V zákone o účtovníctve v § 29 ods. 2 sa pripúšťa, že pri zásobách môžu účtovné jednotky vykonávať inventarizáciu aj v priebehu účtovného obdobia. Termín takejto inventarizácie si určí účtovná jednotka.

Inventúra v priebehu účtovného obdobia sa niekedy vykonáva ako tzv. permanentná inventúra. Je to veľmi účinná forma organizácie, pri ktorej sa denne alebo v dňoch tzv. slabšej prevádzky plánovite alebo náhodne vyberie menší počet skladových položiek, zistí sa ich fyzický stav, porovná sa s účtovným stavom a ihneď sa prešetrujú a účtujú prípadné rozdiely. Vyžaduje to dochvíľne vedenie knihy zásob. Podľa druhu prevádzky a štruktúry zásob sa položky na inventarizáciu vyberajú podľa ich obratu (položky s vysokou frekvenciou pohybov sa overujú častejšie), alebo podľa hodnotových kritérií (drahšie druhy zásob sa overujú častejšie). V podmienkach automatizovaného spracovania knihy zásob prípadne ďalších operatívnych údajov o zásobách môže byť projekt riešený tak, že položky zásob na inventarizáciu vyberá náhodne automatizovaný systém, ktorý aj zabezpečuje, aby v priebehu účtovného obdobia boli inventarizované všetky položky zásob.

V každom prípade je potrebné vyčísliť stav zásob ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a keď fyzická inventúra bola vykonaná v iný deň, treba stav zrekonštruovať. Tento stav sa potom uvádza vo výkaze o majetku a záväzkoch. Rozdiely účtovného stavu, vykázané na skladových kartách a skutočného stavu, zisteného fyzickou inventúrou, sa nazývajú inventarizačné rozdiely - manká alebo prebytky. Účtovnej jednotke zákon ukladá zaúčtovať inventarizačný rozdiel do účtovného obdobia, za ktoré sa inventarizáciou overuje stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov.

Pred zápisom inventarizačných rozdielov je potrebné ich dôkladne prešetriť. Skúsenosti ukazujú, že ich značná časť nepredstavuje skutočné fyzické rozdiely, ale vyplýva z nedôslednej správy skladu alebo nedôsledného vedenia účtovníctva. Najčastejšími chybami sú nezapísané doklady, chybne zapísané doklady (pohyb zapísaný omylom na účte pre iný druh zásob) alebo fyzické pohyby iného druhu zásob, ako je uvedené na doklade. Táto posledná chyba sa vyskytuje najmä vo veľkých skladoch výrobných alebo stavebných podnikov, keď skladník z akéhokoľvek dôvodu nevydá skladovú položku uvedenú na doklade, ale iný podobný druh tovaru alebo materiálu („aby výroba nestála“) a zmenu nezapíše do dokladu. Podobná situácia nastáva v dôsledku nesprávnej organizácie skladovej činnosti, keď sa prírastky účtujú na základe dodacích listov pred kvantitatívnym prebraním dodávky alebo úbytky podľa vypísaných dispozícií na výdaj a nie až po potvrdení, že sa výdaj uskutočnil.

Signálom pre takéto chyby je obvykle jav, že sa vykazuje väčší počet položiek, na ktorých sa javí manko a takmer rovnaký počet položiek, na ktorých sa javí prebytok. V žiadnom prípade nie je prípustné inventarizačné rozdiely kompenzovať. Jediným správnym riešením je položkové porovnanie účtovných dokladov a účtovných zápisov. Skutočné inventarizačné rozdiely sa vyčíslia až po oprave prípadných chýb pri bežnom účtovaní zásob.

V sústave jednoduchého účtovníctva zmena stavu zásob neovplyvňuje hospodársky výsledok. Zistené rozdiely treba, pochopiteľne, zapísať do knihy zásob na účty jednotlivých druhov zásob, a to prebytky ako prírastky zásob, manká ako úbytky zásob. Manká sa oceňujú obstarávacou cenou, ak ide o zásoby vytvorene vlastnou činnosťou potom vlastnými nákladmi, prebytky sa oceňujú reprodukčnou obstarávacou cenou (§ 25 zákona o účtovníctve).

Údaje o prebytkoch nevyžadujú v sústave jednoduchého účtovníctva ďalšie zápisy. Ak ich podnikateľ predá, príjem z predaja podlieha tak ako iné príjmy z podnikateľskej činnosti dani z príjmov. Pokiaľ ide o manká, je potrebné uplatniť ustanovenie § 25 ods. 2 písm. n) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ZDP), podľa ktorého manká a škody, presahujúce prijaté náhrady, nemožno uznať za výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Za manká sa nepovažujú technické a technologické straty napríklad rozprášením, vyschnutím v rámci technologických úbytkov vo výrobnom, zásobovacom a odbytovom procese. Manká treba oceniť obstarávacími cenami a na konci obdobia v peňažnom denníku zapísať uzávierkovú účtovnú operáciu storna výdavkov na ich obstaranie. Tým sa upraví (zvýši) o hodnotu mánk základ dane z príjmov. Chýbajúce veci totiž už nikdy neprispejú k zdaniteľným príjmom, a preto ani výdavky na ich nadobudnutie nemožno uplatniť.

Ing. Tatjana Pecháčová

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšená je náchylnosť na reumatické ťažkosti, ako aj na nervozitu, predráždenosť, únavu až depresiu a na celkové nepríjemné telesné a duševné pocity. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia. Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude predpoludním polojasno, popoludní od západu postupne veľká oblačnosť a v západnej polovici územia k večeru občasný dážď, miestami aj búrky. Najvyššia teplota 22 až 26, na východe okolo 28 stupňov. Slabý vietor.n V stredu bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a na mnohých miestach prehánky a búrky. Nočná teplota 14 až 10, v dolinách okolo 7, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, na západe až polooblačno, miestami prehánky, na horách asi od 1500 m snehové. Nočná teplota 10 až 5, v horských dolinách okolo 3, denná teplota 15 až 20, na severe okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.15 a zapadne o 20.22 hod.

Amsterdamprehánky15
Atényslnečno31
Belehradpolooblačno31
Berlínprehánky16
Bratislavaprehánky22
Bruseloblačno14
Budapešťoblačno25
Bukurešťpolooblačno32
Frankfurtoblačno20
Helsinkipolooblačno18
Istanbuljasno28
Kodaňprehánky14
Kyjevdážď23
Lisabonslnečno25
Londýnoblačno14
Madridslnečno28
Moskvaoblačno25
Osloprehánky11
Paríždážď15
Prahadážď17
Rímpolooblačno26
Sofiapolojasno30
Štokholmprehánky12
Varšavaoblačno21
Viedeňprehánky23
Záhrebpolooblačno26
Ženevaoblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.