Hospodársky denník
USD35,515 Sk
EUR41,167 Sk
CHF27,218 Sk
CZK1,31 Sk
  Utorok  13.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Snow poslal dolár k vode

Opúšťa americká vláda po rokoch politiku silnej meny?

Americká mena v posledných dňoch akosi stráca dych na poli s eurom či so švajčiarskym frankom. Hlavný menový pár EUR USD včera zaznamenal ďalší historický rekord, keď dolár oproti euru klesol na viac ako 4-ročné minimum. Po prvý raz vo svojej krátkej histórii sa tak kurz spoločnej európskej meny dostal na začiatočnú úroveň z januára 1999, keď sa euro stalo oficiálnou menovou jednotkou Európskej hospodárskej a menovej únie.

Americký dolár v posledných rokoch takmer bez ujmy prežil teroristické útoky so septembra 2001, stratu dôvery v akciové trhy, ba dokonca aj vojnu s Irakom. Práve skončenie vojnového konfliktu na Strednom východe však odhalilo skutočné problémy najväčšej svetovej ekonomiky - vysoký deficit štátneho rozpočtu a narastajúci schodok zahraničného obchodu. Práve to spôsobilo vlnu nezáujmu o americký dolár. Jedinou záchranou, ktorá donedávna brzdila prudké predaje americkej meny, bola politika „silného dolára“. Po víkende sa však situácia prudko zmenila.

Politika „silného dolára“ je dielom ministra financií Roberta Rubina, ktorý svoj post zastával za vlády Billa Clintona. Rétoriku silnej americkej meny, ktorá v druhej polovici 90. rokov dokresľovala dokonalý obraz o americkej ekonomike, prevzali aj Rubinovi nasledovníci (Paul O'Neill a John Snow) terajšieho prezidenta Georga Busha. O'Neill aj Snow však mali od začiatku problémy s podporou pre silný dolár. Obaja pochádzajú z korporátnej sféry, a tak sa očakávalo, že budú presadzovať záujmy priemyselnej loby, ktorej vyhovuje slabá americká mena. Aj napriek proklamovanej podpore, či už Snowa alebo Georga Busha, sa americká mena nikdy netešila takej popularite ako na sklonku 90. rokov.

„Myslíme si, že silný dolár je v záujme Spojených štátov,“ povedal minulý týždeň minister financií John Snow. O pár dni na to minister mení svoju rétoriku. Počas nedeľného interview povedal, že slabý dolár by mal pomôcť americkej ekonomike, ktorá sa už dlhší čas nemôže dostať z recesie. Díleri na devízovom trhu si ministrove slová vyložili ako koniec podpory politike silného dolára. Ich postoj potvrdzovala aj nečinnosť americkej administratívy. Včera nevystúpil J. Snow ani žiadny z ekonomických poradcov prezidenta Georga Busha, aby rozptýlili pochybnosti obchodníkov o konci politiky silného dolára. Americká mena v reakcii na tieto udalosti včera stratila viac ako 1 % a na krátky čas sa dostala na úroveň 1,16 USD/1 EUR. Neskôr v súvislosti s prudkým nárastom sa dostavilo zákonité vyberanie ziskov a dolár korigoval k hodnote 1,155 USD/1 EUR.

Kým slabý dolár s nadšením privítali americkí exportéri, v Európe je situácia úplne opačná. Silné spoločné euro robí vrásky na čelách európskym exportérom, pretože ich produkcia sa v zahraničí stáva menej konkurencieschopnou. Ekonómi na druhej strane barikády kričia po zmene (najlepšie po znížení vysokých úrokových sadzieb). Aj preto sa silné euro včera stalo témou číslo jeden rokovania ministrov financií EMÚ.

Kým európski politici a exportéri sa obávajú slabého dolára a silného eura, centrálni bankári majú na vec úplne iný názor. Podľa nich je silný kurz spoločného eura len prejavom zotavenia tejto meny z predchádzajúceho abnormálneho poklesu. „Prevláda pocit, že v prípade eura ide najskôr o oživenie zo slabosti, než o pozoruhodnú silu,“ povedal včera po schôdzke centrálnych bankárov v ústredí Banky pre medzinárodné platby (BIS) v Bazileji šéf Bank of England Eddie George.

Marcel Laznia

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšená je náchylnosť na reumatické ťažkosti, ako aj na nervozitu, predráždenosť, únavu až depresiu a na celkové nepríjemné telesné a duševné pocity. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia. Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude predpoludním polojasno, popoludní od západu postupne veľká oblačnosť a v západnej polovici územia k večeru občasný dážď, miestami aj búrky. Najvyššia teplota 22 až 26, na východe okolo 28 stupňov. Slabý vietor.n V stredu bude veľká, na západe časom zmenšená oblačnosť a na mnohých miestach prehánky a búrky. Nočná teplota 14 až 10, v dolinách okolo 7, denná teplota 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, na západe až polooblačno, miestami prehánky, na horách asi od 1500 m snehové. Nočná teplota 10 až 5, v horských dolinách okolo 3, denná teplota 15 až 20, na severe okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.15 a zapadne o 20.22 hod.

Amsterdamprehánky15
Atényslnečno31
Belehradpolooblačno31
Berlínprehánky16
Bratislavaprehánky22
Bruseloblačno14
Budapešťoblačno25
Bukurešťpolooblačno32
Frankfurtoblačno20
Helsinkipolooblačno18
Istanbuljasno28
Kodaňprehánky14
Kyjevdážď23
Lisabonslnečno25
Londýnoblačno14
Madridslnečno28
Moskvaoblačno25
Osloprehánky11
Paríždážď15
Prahadážď17
Rímpolooblačno26
Sofiapolojasno30
Štokholmprehánky12
Varšavaoblačno21
Viedeňprehánky23
Záhrebpolooblačno26
Ženevaoblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.