Hospodársky denník
USD35,769 Sk
EUR41,141 Sk
CHF27,188 Sk
CZK1,306 Sk
  Streda  14.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Reč tela prekričí vyslovené slová

Neverbálna komunikácia je dôležitou zložkou akéhokoľvek druhu komunikácie

Pri priamej medziľudskej komunikácii druhá strana nikdy nevníma partnerovu reč iba jednostranne, to znamená, že sa nezameriava len na obsah. Existuje ešte jeden veľmi významný faktor, a tým je neverbálne vyjadrovanie, ktoré každému prejavu dodáva, resp. uberá na vierohodnosti či intenzite. Ľudia by si preto mali dávať pozor na to, aby reč ich tela hovorila vždy to isté ako ústa. Ak si totiž gestikulácia a slovný prejav navzájom odporujú, väčší účinok má vždy reč tela. Ponúkame vám šesť rád, ktoré vám pomôžu udržať si telo pod kontrolou, čo je dôležité najmä vtedy, ak sa niekoho pokúšate ovplyvniť:

Pristupujte k druhej osobe vždy čestne a priamo.

Ak sa ľudia pokúšajú odhadnúť váš názor a citové rozpoloženie, väčšinou sa najprv zamerajú na tvár. Prejavte preto svoj záujem tým, že sa pozriete priamo na dotyčnú osobu. Hlavu mierne nakloňte na jednu stranu, pracujte s obočím a jeho pohybom dávajte prerušovane najavo vaše pochopenie alebo súhlas. Pre druhú osobu je totiž dôležitá spätná väzba, aby ste v nej nevyvolávali pocit, že „hovorí do steny“. Dôležité je, aby ste zostali pokojný a uvoľnený. Meravý výraz je výrazom nepochopenia a nezáujmu. Ľudia väčšinou počúvajú a veria ľuďom, ktorí vyjadrujú svoje emócie prostredníctvom „animovanej“ tváre.

Zo všetkých výrazov je tým najsilnejším úsmev. Podľa Juliusa Fasta, autora knihy Reč tela na pracovisku, je „úsmev najpriamejší spôsob ako niekomu povedať Mám ťa rád alebo V tvojej spoločnosti sa cítim dobre, pretože prináša podtext dôvery a starostlivosti“. Úsmev vytvára isté teplo a dôvernú atmosféru a je kľúčom k tomu, aby sa partner správal otvorene. n Zaujmite otvorený postoj.

Ak si osvojíte tzv. otvorený postoj, budete aj na druhých prenášať priateľskú atmosféru, čím vlastne zvyšujete vašu šancu na „zvíťazenie“ nad vaším partnerom. Vedúce rokovacie autority Gerard Nierenberg a Henry Calero zistili, že vždy, keď bolo vyjednávanie úspešné, účastníci mali rozopnuté košele a uvoľnené nohy a sedeli zväčša na prednej časti stoličky, čím sa vlastne priblížili k partnerovi na druhej strane. Tento „vzor pospolitosti“ zväčša sprevádzali slová, ktoré podčiarkovali spoločné potreby a pozitívne stránky dohody, ktorá bola predmetom rokovania. Na druhej strane platilo, že hneď, ako si účastníci prekrížili ruky či nohy, zaujali k veci negatívny postoj. Rovnako však netreba zabúdať ani na spôsob, akým sa pohybujeme. Vzpriamený postoj má podtón kompetencie, úcty a svedomitosti; spustené ramená vysielajú signály zraniteľnosti, neistoty a problémov. Spôsob, akým človek kráča, môže prenášať množstvo neverbálnych správ. V skratke povedané: Ľudia, ktorí kráčajú rýchlo a pohybujú pritom ramenami, sa zdajú byť v prvom rade orientovaní na svoj cieľ.

Nakláňajte sa dopredu.

Keď sa nakloníte napríklad na stoličke dopredu, pričom ruky budete mať položené na kolenách alebo sa vám budú zľahka navzájom dotýkať, prejavíte záujem o druhú stranu. Zároveň tým dáte najavo, že počúvate a ste pripravený konať. Pokiaľ však budete hlboko opretý so zovretými rukami, dáte najavo svoj nesúhlas s tým, čo partner navrhuje. Účinok môže ešte väčšmi zvýrazniť bariéra (napríklad stôl medzi vami a partnerom), ktorý len pridáva negatívne pocity.

Zachovávajte očný kontakt.

Ak chcete vyjadriť záujem a empatiu, pozerajte sa partnerovi priamo do očí. Keď ľudia majú niekoho radi, prípadne ho považujú za zaujímavého, dosť často s ním nadväzujú očný kontakt. Výskumy ukazujú, že do očí sa partnerovi pozeráme až 60 - 70 % z celkového času komunikácie. Prívetivosť je zväčša asociovaná s tzv. teplým pohľadom, ktorý majú na svedomí práve roztiahnuté zreničky. Dokonca miesto, kam počas konverzácie zameriavame svoj pohľad, naznačuje druh vzťahu, ktorý k dotyčnej osobe prechovávame. Pri nervozite sa ľudia snažia očnému kontaktu vyhnúť. Výsledok - druhá strana sa cíti neuvoľnená, a to v nej vzbudzuje nedôveru. Technika očného kontaktu sa využíva už veľmi dlho napríklad v televízii, kde sa text, ktorý má redaktor predniesť pred kamerou, premieta tesne za ohniskom objektívu, čím sa divákovi javí, že správy sú adresované práve jemu.

Sústreďte sa na podanie ruky.

Takmer pri každom obchodnom kontakte a bežných spoločenských situáciách je podanie ruky najbezpečnejší a najosvedčenejší spôsob, ako pretlmočiť priateľskosť a náklonnosť. Snažte sa podávať ruku pevne a krátko, približne počas troch až piatich sekúnd, pričom stále alternujete tlak. Tento, samozrejme, nezvyšujte ani neznižujte neúmerne, stiskom ruky by ste nemali partnerovi spôsobiť bolesť. Slabé podanie ruky vytvára dojem nezáujmu. Špeciálne ženy majú istý odpor voči nepevným stiskom ruky, čo je pochopiteľné. Veď komu by sa páčilo zvierať v ruke „polomŕtvu rybu“? Ak sa vám ruky potia, je nevyhnutné si ich pred podaním nenápadne utrieť. Pri podávaní ruky nie je dôležitá len sila či dĺžka, ale aj spôsob, akým vám niekto ruku ponúkne. V niektorých prípadoch sa stáva, že podanie prichádza „zhora“, čím vám dotyčná osoba dáva najavo istú mentálnu nadradenosť. V takomto prípade netreba pristúpiť na jej hru a treba sa snažiť získať rovnocenné podanie ruky, prípadne sa obsadiť do úlohy dominantnej osoby. Ak sa vám to nepodarí, neriešte to hneď, ale radšej svoj poznatok zaevidujte a neskôr ho využite pri ďalšom vyjednávaní.

Buďte uvoľnený.

Ak budete uvoľnený, dáte partnerovi najavo, že ste pripravený ho počúvať. Napnutý zjav pripomína hada pripraveného kedykoľvek zaútočiť či naopak, nepredvídateľne sa brániť. Dávajte si však pozor, aby ste nepôsobili lenivo či znudene. Snažte sa zabrániť ustavičnému vrteniu a akejsi neposednosti, ktoré sú prejavom netrpezlivosti a nervozity. Časom nie je problém si rôzne techniky neverbálnej komunikácie úplne osvojiť, až kým stopercentne nesplynú s vašou osobnosťou. Počas obdobia „nácviku“ však stále dbajte aj na to, ako vaše argumentovanie vyzerá a nesústreďte sa len na jeho formálnu stránku.

(HRweb.sk)

Počasie

Na východe územia očakávame prevládanie pomerne nepriaznivých vplyvov počasia s mierne zvýšenou záťažou srdcovo-cievneho a dýchacieho systému a nižšou telesnou a duševnou výkonnosťou a koncentráciou. Na ostatnom území je sklon k zvýšeniu krvného tlaku. Na celom území možno očakávať častejší výskyt ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, bolesti reumatické, kĺbov, starších poranení, hlavy, prípadne mierne zvýšený sklon k depresii u psychicky labilných jednotlivcov a k anginóznym ťažkostiam.Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť. Na viacerých miestach dážď alebo prehánky, na strednom a východnom Slovensku aj búrky. Najvyššia teplota 17 až 23, na západe a severozápade len 10 až 15 stupňov. Severozápadný vietor 5 až 10, v nárazoch okolo 15 m/s, vo východnej polovici územia spočiatku slabý južný vietor.n Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, miestami prehánky, na severozápade od 1500 m snehové. Nočná teplota 11 až 7, v dolinách okolo 5, denná 16 až 20, na severe okolo 13 stupňov. V piatok bude prevažne malá oblačnosť, na východe pri časom zväčšenej oblačnosti ešte ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 5, v horských dolinách okolo 3, nad ránom lokálne aj v nížinách slabý prízemný mráz, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 14 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamdážď10
Atényslnečno31
Belehradpolooblačno24
Berlíndážď13
Bratislavaprehánky13
Bruseldážď9
Budapešťdážď15
Bukurešťpolooblačno27
Frankfurtdážď9
Helsinkipolooblačno18
Istanbuloblačno24
Kodaňdážď12
Kyjevoblačno23
Lisabonslnečno25
Londýnoblačno14
Madridslnečno28
Moskvaoblačno25
Osloprehánky11
Parížpolooblačno12
Prahadážď11
Rímpolooblačno26
Sofiadážď23
Štokholmprehánky12
Varšavadážď14
Viedeňdážď14
Záhrebpolooblačno16
Ženevapolooblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.