Hospodársky denník
USD35,769 Sk
EUR41,141 Sk
CHF27,188 Sk
CZK1,306 Sk
  Streda  14.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Investovať musíme do inovácií

Profitujú z toho, že si zachovali vedecko-výskumnú základňu

Ak chceme po vstupe do Európskej únie odstrániť svoje hospodárske zaostávanie za terajšími členmi spoločenstva, musíme viac investovať do vedy a inovácií. Pripomínajú nám to viacerí analytici a upozornila nás na to aj Svetová banka vo svojej najnovšej štúdii, na vypracovaní ktorej sa podieľala aj EÚ a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Je nespochybniteľné, že sme si z obdobia svojej socialistickej minulosti priniesli pomerne dobré predpoklady na to, aby sme mali úžitok z „revolúcie poznania“. Je to najmä dobre vzdelaná pracovná sila, príslušná kompetencia v oblasti vedy a technológií, pomerne dobre rozvinuté komunikačné zariadenia a rastúca tendencia k nehatenému zahraničnému obchodu. Odborníci však varujú pred ďalším zvyšovaním deficitov v nízkych výdavkoch na vedu a vývoj, nedostatočnom systéme doškoľovania, vo využiteľnosti počítačov a v nedostatočnom rozšírení internetu. Veda potrebuje stratégiu a financie. V prvom rade sa musia vytvoriť také rámcové podmienky, aby podnikateľská sféra žiadala efektívne využívanie poznania. Vzdelávací systém sa musí výraznejšie zamerať na potreby hospodárstva. A napokon: podniky a výskumné pracoviská by mali vytvoriť spoločnú inovačnú sieť. Komisár Európskej únie pre vedu a výskum Philippe Busquin vyzýva slovenskú vedecko-technickú komunitu a podniky, aby sa zúčastňovali na vedeckom programe EÚ. Medzi hlavné výskumné oblasti budú patriť: napríklad nanotechnológia, informačná spoločnosť, biotechnológia, doprava a energie, životné prostredie a ďalšie.

Na vedu a výskum sa v SR vydáva stále veľmi málo, približne 0,6 percenta HDP. V Európskej únii výdavky na vedu predstavujú 1,9 percenta. Slovenskí vedci už dlho upozorňujú na to, že táto oblasť sa dostala na okraj záujmu spoločnosti a je trpená. Pracoviská neohrozuje len finančná podvyživenosť, ale aj svetová globalizácia. SAV pripravila pre vládu viaceré odporúčania. Jedným z nich je dosiahnuť v roku vstupu Slovenska do EÚ jej priemer výdavkov na vedu zo štátnych zdrojov, ktorý predstavuje 0,9 až 2 percentá HDP. Nevyhnutné bude zachrániť intelektuálny potenciál Slovenska a zvýšiť podporu informatizácie spoločnosti. Napriek „podvyživenosti“ je úroveň výskumu v SR excelentná a v mnohých oblastiach porovnateľná so svetom. Slovensko je spomedzi 50 vyspelých štátov sveta na 12. mieste v efektívnosti prostriedkov, zaradilo sa do európskeho výskumného priestoru. Podielom 4,7 percenta výskumníkov na 1000 ekonomicky činných obyvateľov sa SR priblížila k stavu v EÚ.

Od júna by sa malo zmeniť hospodárenie s prostriedkami štátneho rozpočtu určenými pre vedu a techniku. Ministerstvo financií totiž pripravilo výnos, ktorý podrobne upravuje nakladanie s prostriedkami štátu v rozpočtových, príspevkových a neziskových organizáciách, občianskych združeniach, ale aj vo verejných a v súkromných vysokých školách. Tento všeobecne záväzný právny predpis upravuje financovanie štátnych objednávok, výskumu a vývoja v rámci štátnych programov, ale aj financovanie výskumu a vývoja podporovaného Agentúrou na podporu vedy a techniky. Nevzťahuje sa na financovanie rozvoja technickej infraštruktúry pre výskum a vývoj v neziskových organizáciách, občianskych združeniach a vo verejných a v súkromných vysokých školách. Navrhovaná právna úprava, ktorú ministerstvo financií posunulo do medzirezortného pripomienkového konania, by mala nadobudnúť účinnosť od 1. júna. Nemala by mať dosah na štátny rozpočet ani rozpočet VÚC a obcí.

Eleonóra Bujačková

Graf:

Ročné výdavky na výskum a vývoj (% HDP)

Fínsko 3,67

Nemecko 2,52

Francúzsko 2,13

Belgicko 1,96

Slovinsko 1,51

Česko 1,25

Írsko 1,21

Španielsko 0,97

Grécko 0,67

Slovensko 0,66

Zdroj: ŠÚ SR

Graf: Hd

Počasie

Na východe územia očakávame prevládanie pomerne nepriaznivých vplyvov počasia s mierne zvýšenou záťažou srdcovo-cievneho a dýchacieho systému a nižšou telesnou a duševnou výkonnosťou a koncentráciou. Na ostatnom území je sklon k zvýšeniu krvného tlaku. Na celom území možno očakávať častejší výskyt ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, bolesti reumatické, kĺbov, starších poranení, hlavy, prípadne mierne zvýšený sklon k depresii u psychicky labilných jednotlivcov a k anginóznym ťažkostiam.Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť. Na viacerých miestach dážď alebo prehánky, na strednom a východnom Slovensku aj búrky. Najvyššia teplota 17 až 23, na západe a severozápade len 10 až 15 stupňov. Severozápadný vietor 5 až 10, v nárazoch okolo 15 m/s, vo východnej polovici územia spočiatku slabý južný vietor.n Vo štvrtok bude oblačno, časom až polooblačno, miestami prehánky, na severozápade od 1500 m snehové. Nočná teplota 11 až 7, v dolinách okolo 5, denná 16 až 20, na severe okolo 13 stupňov. V piatok bude prevažne malá oblačnosť, na východe pri časom zväčšenej oblačnosti ešte ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 5, v horských dolinách okolo 3, nad ránom lokálne aj v nížinách slabý prízemný mráz, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 14 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamdážď10
Atényslnečno31
Belehradpolooblačno24
Berlíndážď13
Bratislavaprehánky13
Bruseldážď9
Budapešťdážď15
Bukurešťpolooblačno27
Frankfurtdážď9
Helsinkipolooblačno18
Istanbuloblačno24
Kodaňdážď12
Kyjevoblačno23
Lisabonslnečno25
Londýnoblačno14
Madridslnečno28
Moskvaoblačno25
Osloprehánky11
Parížpolooblačno12
Prahadážď11
Rímpolooblačno26
Sofiadážď23
Štokholmprehánky12
Varšavadážď14
Viedeňdážď14
Záhrebpolooblačno16
Ženevapolooblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.