Hospodársky denník
USD35,769 Sk
EUR41,141 Sk
CHF27,188 Sk
CZK1,306 Sk
  Streda  14.Mája 2003

Prázdne slová a tiché úvahy

„Znova nám to pripomína, že terorizmus je globálnym javom... Spojené štáty nebudú odstrašené od sledovania záujmov mieru po celom svete,“ povedal americký minister zahraničných vecí Colin Powell v reakcii na včerajšie samovražedné útoky v saudskoarabskej metropole Rijád. Čo iné sa už dá povedať vo chvíli, keď zavraždení civilisti nám pripomínajú, ako rýchlo sa dnes dá umrieť?

Keď umierajú civilisti, slová znejú prázdno. No, otvára sa väčší priestor na tiché úvahy. Hoci útok v Rijáde nie je ani prvý, ani jediný tohto typu, niektoré momenty hneď na prvý pohľad bijú do očí. K sérii výbuchov v štvrtiach obývaných občanmi západných krajín došlo tesne pred príchodom amerického šéfa diplomacie do Rijádu. Nemôže byť preto pochybností, že terčom atentátov boli Spojené štáty. Nie celý Západ so svojím spôsobom života ako napríklad v prípade útokov na Bali. Ďalej, extrémisti udreli aj napriek tomu, že Washington sa v apríli rozhodol stiahnuť svoje jednotky z kráľovstva. Ukazuje sa tak, že tento jemný diplomatický manéver, ktorý mal pomôcť kráľovskej rodine vyrovnať sa so silnými protiamerickými náladami v krajine, nebol dostačujúci. No a nie je zanedbateľným faktom, že útok prichádza po „oslobodení“ Iraku.

Ide o varovné signály pre USA. Keď sa extrémisti v „priateľskej“ Saudskej Arábii neuspokojujú s malými ústupkami, čo sa dá očakávať od ďalších krajín - vojnou poznačeného Iraku alebo silnému politickému tlaku čeliacej Sýrii či Iránu. Otázka je aktuálna najmä preto, že USA sa rozhodli zrejme na dlhší čas zakotviť vojensky, politicky a ekonomicky v regióne. Ak sa chcú vyhnúť ďalším krvavým kúpeľom, zrejme budú musieť nielen posilňovať bezpečnostné opatrenia, ale aj zlepšiť vlastný imidž v oblasti. Pokiaľ ich prevažná časť populácie bude vnímať ako imperialistov hladných po rope, lokálne teroristické skupiny nebudú mať problémy so získavaním nových členov. A základnou súčasťou očisťovacej kampane by mala byť osobitná úvaha na tému: Prečo sme v ich očiach zlí chlapci?

Určite môžeme sa oddať aj iným reflexiám: Čo sú to za ľudia, ktorí sú ochotní pre nejasné ciele vraždiť nevinných? Alebo: Možné je vôbec vykoreniť náboženský fanatizmus? A vynárajú sa aj ďalšie otázky. V každom prípade sa zamyslieť treba. Nikdy neexistuje len jedno východisko.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.