Hospodársky denník
USD35,73 Sk
EUR41,088 Sk
CHF27,142 Sk
CZK1,306 Sk
  Štvrtok  15.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













O milión rokov skôr

Nedávno objavené fosílie hominidov z jaskynného komplexu Sterkfontein v Juhoafrickej republike by mohli spochybniť existujúce teórie o šírení dávnych predchodcov človeka. Juhoafrickí vedci totiž pomocou novej datovacej techniky zistili, že kosti australopitekov majú štyri milióny rokov. Také staré nálezy doteraz poznáme iba z východu afrického kontinentu, napísal americký časopis Science.

Od roku 1936 sa našli v sterkfonteinských jaskyniach pri Johannesburgu pozostatky viac ako 500 australopitekov a ďalších hominidov. Problémom bolo vždy určenie veku kostí. Na rozdiel od povrchových nálezov sa vedci nemôžu orientovať podľa vrstiev usadenín alebo stôp sopečnej aktivity.

T. C. Partridge a jeho kolegovia z University of the Witwatersrand v Johannesburgu vyvinuli novú datovaciu metódu, ktorú odskúšali na fosíliách australopiteka nájdeného v jaskyni Jacovec a na kostre s označením StW 573, nájdenej v roku 1997. Využili pritom skutočnosť, že mnohé kosti ležali vo vrstve zmiešanej zo skál a drobiacej sa horniny. V hornine hľadali kozmické izotopy.

Tieto izotopy vznikajú vtedy, keď sú usadeniny blízko pod zemským povrchom vystavené kozmickému žiareniu. Keď sa neskôr dostanú do väčšej hĺbky, napríklad sa prepadnú na dno jaskyne, prestane na nich žiarenie pôsobiť a skončí sa tvorba izotopov. Z miery rozpadu rádioaktívnych izotopov sa dá určiť, ako dlho sa hornina nachádza na mieste nálezu.

Aplikovaním opísaného postupu Partridgeovi vyšlo, že skúmané kosti sú staré štyri milióny rokov to je o necelý milión rokov viac, ako sa doteraz uvádzalo u StW573. Takýto vek majú najstaršie známe fosílie australopitekov, ktoré sa všetky našli na východe Afriky. Vedci sa domnievali, že hominidi prišli na juh kontinentu asi o milión rokov neskôr.

Australopitekovia sa zaraďujú medzi hominidov, ktorí sú charakteristickí vzpriamenou chôdzou na dvoch nohách. Najstaršie fosílie australopitekov majú asi 4,2 milióna rokov. Vek najstarších fosílií pravdepodobne prvého priameho predchodcu človeka, druhu Homo rudolfensis, sa odhaduje na 2,5 milióna rokov.

(kab)

Počasie

Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych, pacientov s nízkym tlakom krvi telesnú a duševnú výkonnosť a u ľudí s vysokým tlakom krvi môže podmieniť častejší výskyt anginóznych ťažkostí. Je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam, preto sa odporúča dodržiavať diétu. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest, u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (astma, chronická bronchitída), preto sú vhodné preventívne opatrenia. Pozor na choroby z nachladnutia!Zajtra predpokladáme zníženie negatívnych vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky, na horách od cca 1400 m snehové. Lokálne búrky, najmä na strednom a východnom Slovensku. Najvyššia teplota 9 až 13, na juhu miestami až 16 stupňov, na severe aj chladnejšie. Vo výške 1500 m teplota klesne na 2 stupne. Severozápadný až severný vietor 4 až 8, v nárazoch najmä na západe a východe krajiny miestami 13 až 17 m/s.n V piatok bude polooblačno, v horských oblastiach časom až oblačno a ojedinele prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 6 až 2 stupne, v dolinách okolo nuly, nadránom sa miestami aj v nížinách očakáva slabý prízemný mráz. Denná teplota 11 až 16, na severe okolo 8 stupňov. V sobotu bude polooblačno, na severe až oblačno a miestami slabé zrážky. Nočná teplota 6 až 2, nadránom ojedinele aj v nížinách slabý prízemný mráz, denná 15 až 19, na severe okolo 12 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.11 a zapadne o 20.26 hod.

Amsterdampolooblačno13
Atényslnečno31
Belehradprehánky22
Berlínpolooblačno13
Bratislavaprehánky13
Bruselpolooblačno14
Budapešťprehánky15
Bukurešťpolooblačno29
Frankfurtoblačno11
Helsinkioblačno15
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno12
Kyjevbúrky20
Lisabonslnečno23
Londýnpolooblačno14
Madridslnečno25
Moskvaoblačno23
Osloprehánky11
Parížpolooblačno14
Prahaprehánky11
Rímpolooblačno24
Sofiapolooblačno28
Štokholmprehánky12
Varšavaprehánky11
Viedeňprehánky14
Záhrebprehánky16
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.