Hospodársky denník
USD35,73 Sk
EUR41,088 Sk
CHF27,142 Sk
CZK1,306 Sk
  Štvrtok  15.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Jasná reč hamburgerov

Kurz dolára je oproti euru podhodnotený. Je čas na jeho nákup?

V posledných dňoch postihla devízový trh značná „dolárová turbulencia“. Vďaka tomu takmer všetky meny, slovenskú korunu nevynímajúc, dosiahli oproti doláru niekoľkoročné maximá. Podobne aj euro sa začiatkom týždňa po viac ako 4 rokoch dostalo cez svoju uvádzaciu úroveň z januára 1999. Kým pred rokom analytici otvorene hovorili o tom, že kurz dolára je oproti euru nadhodnotený (čas, keď je výhodné predávať dolár, lebo jeho kurz klesne), dnes sa pomaly začínajú objavovať opačné tendencie. Je v súčasnosti naozaj americká mena oproti euru podhodnotená? Aký je skutočný, reálny kurz na hlavnom menovom páre?

Odpoveď na druhú otázku môžeme hľadať aj pomocou nevedeckých metód, ako sú kryštálové gule či tarokové karty. Šťastnejším, ale komplikovanejším a nie vždy jednoznačným riešením však sú vedecké metódy založené na ekonomických teóriách a matematicko-štatistických prepočtoch. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako určiť správny kurz dvoch mien, je „reč hamburgerov“ alebo tzv. Big Mac index, ktorý zostavuje už od roku 1986 časopis The Economist. Index porovnáva cenu hamburgerov celosvetovo rozšírenej siete Mc Donald's v jednotlivých krajinách. Na základe toho sa stanovuje kurz dvoch mien, pričom sa vychádza z ekonomickej teórie parity kúpnej sily. Tá zjednodušene hovorí, že za 100 korún by sme si mali kúpiť v každej krajine rovnaké množstvo tovaru. Ak to tak nie je, je to dôsledok podhodnotenia, resp. nadhodnotenia meny a časom musí dôjsť k vyrovnaniu. Pomocou merania ceny Big Mac, ktorý je všade vo svete rovnaký, zisťuje Economist v podstate to isté.

Na základe tohtoročných prepočtov vyšlo, že dolár je oproti spoločnému euru podhodnotený o rovných 15 %. To znamená, že americká mena by sa mohla v blízkej budúcnosti posilniť o 15 %. Reálny kurz sa tak podľa Big Mac indexu nachádza blízko parity, pretože jeden hamburger stojí v USA (2,71 USD) približne toľko ako v EMÚ (2,71 EUR). Keď presne pred rokom index poukazoval na 5-percentné nadhodnotenie americkej meny oproti euru a možný pokles dolára, málokto tušil, že situácia sa do roka úplne zmení.

Situácia so slovenskou korunou je v tomto prípade úplne odlišná. Podľa indexu je koruna oproti doláru stále podhodnotená, podobne ako pri ostatných menách kandidátskych krajín. Je to dané zaostávaním cenovej hladiny menej vyspelých krajín za prosperujúcejšími regiónmi sveta. Kým jeden hamburger v USA stoji v priemere 2,71 USD, na Slovensku to je 66 SKK. V prepočte to znamená, že keby ekonomika závisela len od hamburgerov, kurz oboch mien by sa pohyboval na úrovni 24,4 SKK/1 USD. Skutočná hodnota je však dnes 36 SKK/1 USD. Mimochodom, podľa prepočtov by kurz medzi SKK a CZK mal byť okolo 1,1 SKK/1 CZK.

Mohlo by sa zdať, že tento model je príliš zjednodušený a medzi ekonómami preto nepopulárny. Opak je však pravdou. Big Mac index si nachádza práve pre svoju jednoduchosť mnoho zástancov z akademickej obce. Ekonóm L. Lian z MMF venoval tomuto ukazovateľu dokonca celú knihu. Výsledky tohto indexu však nie je možné považovať za presné. Ekonomiky štátov totiž nie sú postavené len na hamburgeroch a podstatnú úlohu tam zohrávajú aj iné faktory. Big Mac index len signalizuje súčasný vývoj a možný pohyb v bližšie neurčenej budúcnosti. Celkom reálne je aj to, že takto o rok či dva sa situácia na hlavnom menovom páre otočí a dolár bude opäť nadhodnotený. Všetko závisí od vývoja hospodárstva a očakávaní ekonomických subjektov.

Marcel Laznia

Počasie

Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych, pacientov s nízkym tlakom krvi telesnú a duševnú výkonnosť a u ľudí s vysokým tlakom krvi môže podmieniť častejší výskyt anginóznych ťažkostí. Je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam, preto sa odporúča dodržiavať diétu. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest, u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (astma, chronická bronchitída), preto sú vhodné preventívne opatrenia. Pozor na choroby z nachladnutia!Zajtra predpokladáme zníženie negatívnych vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky, na horách od cca 1400 m snehové. Lokálne búrky, najmä na strednom a východnom Slovensku. Najvyššia teplota 9 až 13, na juhu miestami až 16 stupňov, na severe aj chladnejšie. Vo výške 1500 m teplota klesne na 2 stupne. Severozápadný až severný vietor 4 až 8, v nárazoch najmä na západe a východe krajiny miestami 13 až 17 m/s.n V piatok bude polooblačno, v horských oblastiach časom až oblačno a ojedinele prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 6 až 2 stupne, v dolinách okolo nuly, nadránom sa miestami aj v nížinách očakáva slabý prízemný mráz. Denná teplota 11 až 16, na severe okolo 8 stupňov. V sobotu bude polooblačno, na severe až oblačno a miestami slabé zrážky. Nočná teplota 6 až 2, nadránom ojedinele aj v nížinách slabý prízemný mráz, denná 15 až 19, na severe okolo 12 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.11 a zapadne o 20.26 hod.

Amsterdampolooblačno13
Atényslnečno31
Belehradprehánky22
Berlínpolooblačno13
Bratislavaprehánky13
Bruselpolooblačno14
Budapešťprehánky15
Bukurešťpolooblačno29
Frankfurtoblačno11
Helsinkioblačno15
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno12
Kyjevbúrky20
Lisabonslnečno23
Londýnpolooblačno14
Madridslnečno25
Moskvaoblačno23
Osloprehánky11
Parížpolooblačno14
Prahaprehánky11
Rímpolooblačno24
Sofiapolooblačno28
Štokholmprehánky12
Varšavaprehánky11
Viedeňprehánky14
Záhrebprehánky16
Ženevapolooblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.