Hospodársky denník
USD35,813 Sk
EUR41,068 Sk
CHF27,18 Sk
CZK1,304 Sk
  Piatok  16.Mája 2003

Hrozí hromadný útek

Pripravovaná daňová reforma je problém, ktorý v poslednom období spôsobuje vrásky na čelách mnohých kompetentných ľudí. Hlavu v smútku však z nej už niekoľko mesiacov majú odborníci spoza našich západných hraníc. Čoraz viac z nich v poslednom čase doslova bije na poplach pred hromadným útekom českých firiem smerom na východ. Ak by sa Slovensko rozhodlo zrealizovať svoj zámer znížiť daň z príjmu na úroveň 20 %, rozdiel medzi súčasnou sadzbou pre daň z príjmov právnických osôb v ČR by predstavoval až 11 %.

Takýto krok by urobil zo Slovenska centrum záujmu mnohých zahraničných firiem. Týka sa to tak subjektov hľadajúcich vhodný región na realizáciu svojich podnikateľských zámerov, ako aj už zabehnutých spoločností. Množstvo ušetrených prostriedkov vysoko prevýši administratívne náklady, vyplývajúce z presunu firiem na Slovensko. Vstup do Európskej únie navyše prispeje k odbúraniu veľkej časti prípadných prekážok. Podľa námestníčky českého ministra financií Yvony Legierskej je už trend preregistrovávania sa prosperujúcich firiem z Česka na Slovensko zreteľný. Značná časť českých firiem má na našom území pobočky, prípadne dcérske spoločnosti, čím sa pre nich celá situácia ešte výrazne zjednodušuje, pretože v ich prípade stačí preorientovať svoje finančné toky smerom na Slovensko. Táto nízka náročnosť

posúva atraktivitu

Slovenska pre české podniky na dosah od skutočných daňových rajov. Plány slovenského ministerstva financií úplne zrušiť niektoré dane, medzi inými aj daň z predaja nehnuteľností, ešte stupňujú obavy českej vlády. Dôsledkom by totiž mohli byť značné problémy pri plnení českej štátnej pokladnice, vyplývajúce z úpadku realitného biznisu v krajine. Lákavejšie daňové podmienky majú, resp. pripravujú aj ostatné susedné krajiny. V Maďarsku je možné dosiahnuť iba 18-percentnú sadzbu z príjmov a náš severný sused pripravuje rýchly prechod z 27-percentnej na rovnú 24-percentnú daň.

Okrem výšky poplatkov do štátnej pokladnice poskytuje naša krajina ešte jednu výraznú konkurenčnú výhodu. Omnoho nižšie mzdové náklady v porovnaní s okolitými štátmi v regióne dopĺňajú portfólio konkurenčných výhod Slovenska. Na druhej strane sú tu aj nevýhody. Najvýraznejšou je slabý stupeň rozvoja dopravnej infraštruktúry.

Český minister financií Bohuslav Sobotka sa masovej podnikovej emigrácie z krajiny neobáva, pretože považuje pripravovanú reformu verejných financií za dostatočne progresívnu. Česká vláda odsúhlasila návrh, podľa ktorého by mala daň z príjmov právnických osôb klesnúť do roku 2006 z terajších 31 na 24 %. Od budúceho roka by mali právnické osoby odvádzať do štátnej pokladnice 28 % a nasledujúce dva roky sa sadzba zníži vždy o 2 %. Analytici sa však zhodujú na tom, že ide iba o

čiastkové riešenie

a potrebný by bol omnoho razantnejší prístup. Podľa Jiřího Schwarza, prezidenta českého Liberálneho inštitútu, reforma verejných financií nebude mať na rozhodnutie podnikov, ktoré rozmýšľajú o presune, žiadny vplyv. Dôvodom je to, že reforma vôbec nepočíta so znížením celkového výberu daní. To, čo im štát daruje na dani z príjmu, si od nich zoberie niekde inde. Okrem zníženia daňového zaťaženia si udržanie záujmu investorov vyžiada aj ďalšie opatrenia, stimulujúce podnikateľskú aktivitu. Netrpezlivo sa očakáva reforma sociálneho a zdravotného poistenia a umožnenie zrýchlených odpisov špičkových technológií.

Lákadlom pre mnohých českých výrobcov nie sú len susedné štáty. Ich záujem smeruje v poslednom čase aj ďalej na východ. Priestor od Ukrajiny až po Čínu a Indiu zvádzajú predovšetkým bezkonkurenčne nízkymi výdavkami na pracovnú silu.

Ľubica Martauzová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.