Hospodársky denník
USD35,813 Sk
EUR41,068 Sk
CHF27,18 Sk
CZK1,304 Sk
  Piatok  16.Mája 2003

NEMAJÚ O ČOM ČI NEZMYSLY O HAVÁRII

Až včera organizácia Greenpeace oboslala redakcie, agentúry s informáciou, že v elektrárni Mochovce došlo v apríli k nadmernému ožiareniu pracovníkov. Podľa vrchného riaditeľa pre prevádzku a údržbu Slovenských elektrární, a. s., Ing. Ignáca Pňačeka sa toto tvrdenie nezakladá na pravde. „Dal som urobiť analýzu dávok na pracovníkov, ktoré boli získané počas generálnej opravy bloku a počas krátkej odstávky. Bolo zistené, že dávky nepresiahli šesť percent ročných limitov ožiarenia,“ povedal pre Hospodársky denník, riaditeľ I. Pňaček. „Je to ďaleko pod povolenou dávkou. Pritom je to podľa smerníc elektrární Mochovce a Bohunice. Tie sú oveľa prísnejšie ako smernice ministerstva. Táto časť tvrdenia Greenpeace sa skutočne nezakladá na pravde.“ Vzhľadom na to, že k potvrdeniu možnej netesnosti deliacej roviny reaktora došlo štyri hodiny pred ukončením skúšok (pred nábehom bloku), rozhodli sa v elektrárni skúšky dokončiť. V opačnom prípade by sa museli previerky tohto energetického zariadenia opakovať celé, čo by bola veľká strata. „Ani jeden parameter na reaktore nepresiahol hodnoty v zmysle našich platných predpisov, ani požiadaviek Úradu jadrového dozoru SR,“ konštatoval. Na našu otázku, či teda došlo k udalosti, ktorá by bola zaradená do medzinárodnej stupnice porúch a havárií na jadrových energetických zdrojoch (INES), I. Pňaček uviedol, že išlo len o poruchu, ktorá bola príslušnou komisiou vyhodnotená ako mimo tejto stupnice. Preto ani nevznikla povinnosť informovať o nej nejaké orgány.

Organizácia Greenpeace podľa svojich informácií, ktoré včera rozšírila, má poznatky o poruche reaktora prvého bloku JE Mochovce. „Z informácií, ktoré sme získali priamo z JE Mochovce, vyplýva, že pracovníci pre splnenie termínu generálnej opravy, teda vlastne pre získanie príslušnej finančnej odmeny, riskovali bezporuchový chod reaktora. Tým súčasne ohrozili bezpečnosť samotných pracovníkov elektrárne a možno aj obyvateľov okolitého regiónu,“ vyhlásila predstaviteľka Greenpeace. Podľa nej, neplánované odstavenie reaktora znamená ekonomické straty pre Slovenské elektrárne, ako aj pre štátny rozpočet SR. Pri poruche údajne došlo k ožiareniu pracovníkov v blízkosti reaktora tzv. ročnou dávkou rádioaktivity. Žiadajú preto podrobné prešetrenie celej záležitosti a dôsledné informovanie verejnosti o tejto kauze.

Podľa informácií získaných zo Slovenských elektrární v Mochovciach k ničomu podstatnému a závažnému v Mochovciach nedošlo. Napriek tomu vytvoria komisiu odborníkov z vysokých škôl, podniku Škoda, VÚJE a ďalších, ktorí by mali potvrdiť, či priebeh poruchy a jej príčiny vzniku boli správne vyhodnotené. Energetici sa nechceli vyjadriť k právnej stránke vyhlásenia Greenpeace, či správou tejto organizácie došlo k šíreniu poplašnej správy. V tejto chvíli by bolo zaujímavé skôr pátrať po tom, prečo Greenpeace vyšla s takýmto vážnym obvinením až po niekoľkých dňoch. Že by mala celkom iné úmysly?!

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.