Hospodársky denník
USD36,799 Sk
EUR40,926 Sk
CHF27,051 Sk
CZK1,3 Sk
  Piatok  2.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Treba prebudiť sebavedomie

Klubová komunita využila stretnutie nielen na vyslovenie uznania americkej strane za podporu pri budovaní občianskej spoločnosti, ale hovorilo sa predovšetkým o formách ďalšej spolupráce, predovšetkým v rozvíjaní podnikateľských aktivít a o príleve investícií. Dnes prinášame „zostrih“ myšlienok diskutujúcich.

Michal Sýkora, predseda ZMOS:

Keď sme v roku 1990 začínali na zelenej lúke, potrebovali sme pomoc. A tú sme našli u najbližších susedov, Rakúšanov, lebo vždy je lepšie ísť k susedovi a získať prvé skúsenosti. V tých ďalších rokoch nám veľmi pomohli skúsenosti a poznatky, ktoré sme získali zásluhou podpory americkej vlády a jej agentúry pre rozvoj USAID , ktorá v tom čase zriadila centrum pre miestne samosprávy v Bratislave. Urobil sa celý rad projektov, z ktorých ešte aj dnes žijeme, pretože sme potrebovali oživiť občiansku spoločnosť. Aj keď sa nám to nepodarilo v takom rozsahu, ako je to v Spojených štátoch. Navštívili sme niekoľkokrát Spojené štáty, hľadali sme to, čo sa dá dobré odpozorovať a presunúť do nášho systému. Našli sme veľa vzácnych ľudí, ktorí nám pomáhali, a to nielen v Spojených štátoch, ale aj takých, ktorí pôsobili priamo tu, ktorí boli konzultantmi. Dnes sme už ďalej, Spojené štáty presunuli pomoc zase do iných krajín, aby tam zodvihli úroveň demokracie. A tak sa pýtam pána veľvyslanca, či by sme nenašli opäť nejaký druh pomoci, aby sme lokálnu úroveň upevnili. Pretože je to stály boj o kompetencie medzi štátnou správou a nami. Je to boj, v ktorom sa my, dobrovoľná organizácia Združenie miest a obcí Slovenska, cítime niekedy akoby osamotení, aj keď som veľmi rád, že v ZMOS-e je v súčasnosti 95 % všetkých miest a obcí na Slovensku, a zo 138 miest je 133 členom našej organizácie. Keď sme boli v Spojených štátoch, napr. v Lige miest a obcí v Severnej Karolíne, mi stále kládli na srdce, aby sme sa nepustili do politickej opozície. Nabádali nás, aby sme stále zostali vo vecnej argumentačnej opozícii, aby sme obhajovali záujmy miestnej samosprávy. Aj v tomto období potrebujeme pomoc. Keby sme našli nejaký projekt, nejakú formu vzájomnej spolupráce ako ďalej posilniť miestnu samosprávu a ako prebudiť záujem o verejný život na Slovensku, to by bol prínos. Lebo ľudia sú akoby apatickí, oni sa zaujímajú o veľkú politiku, čo sa deje v hlavnom meste Bratislave, ale my potrebujeme prebudiť sebavedomie vo vlastnej obci.

Michal Kováč, exprezident

Veľmi zaujímavo ste hovorili o poslednej návšteve nášho prezidenta R. Schustera v Spojených štátoch amerických. Máme z toho naozaj veľkú radosť. Ale ako viem, táto návšteva bola zameraná aj na to, aby sa prezident stretol s maximálne možným počtom podnikateľov, aby presvedčil amerických podnikateľov, že sme perspektívnou krajinou. Ako hodnotíte z tohto hľadisku túto cestu, čo môžeme na Slovensku očakávať z hľadiska možného rozšírenia omnej spolupráce?

Elena Kohútiková, viceguvernérka NBS

Slovensko sa dnes stáva lídrom, krajinou, ktorá je považovaná za najperspektívnejšiu v tomto regióne. Vy ste človek, ktorý chodí veľa po Slovensku, komunikuje nielen s firmami, ktoré sú tu z Ameriky, ale aj s domácimi firmami. Ako vidíte tie očakávania, ktoré sa na Slovensku kreujú a ktoré robia NBS občas problémy s veľmi silnejúcom korunou. Môžu sa tieto očakávania naplniť z hľadiska prílevu priamych zahraničných investícií? Stále ich máme oproti ostatným krajinám polovičné, resp. tretinové, ak vezmeme našich susedov. Kde vidíte najväčšie bariéry? Ide mi najmä o priame investície typu investícií na zelenej lúke.

Slavomír Hatina, predseda Hospodárskeho klubu - NEF

Naša rafinéria - Slovnaft - spolupracuje s mnohými spoločnosťami a predovšetkým pri veľkých investičných aktivitách skutočne dosahujú v tendroch veľmi dobré výsledky. V predchádzajúcom období, hlavne v 70. - 80. rokoch aj československá chémia a chemické strojárstvo sa zúčastňovali na budovaní rafinérskeho priemyslu v Iraku. Po skončení vojnových aktivít sa začnú iné aktivity. Obnovovanie irackej infraštruktúry, irackého priemyslu. Záujem bude isto obrovský, zaujímal by ma váš názor, aká je predstava výberových konaní, ktoré zrejme budú musieť záujemcovia absolvovať a či sú už jasné kritériá, na základe ktorých sa budú tieto výberové konania konať.

Miroslav Knitl, riaditeľ, Sociálna poisťovňa

Sociálna poisťovňa ako verejný sektor už spolupracuje s americkými firmami. Pre vašu informáciu, začiatkom apríla t. r. sme podpísali zmluvu s americkou nadnárodnou spoločnosťou - Since computer corporation - na dodávku high-technológií v súvislosti s výplatami sociálnych dávok. Tento kontrakt vychádza z nutnosti spustiť reformu v našej oblasti. Pevne verím, že naša spolupráca bude pokračovať a pomôže zlepšiť kvalitu života na Slovensku.

Peter Hrinko, podnikateľ

USA, krajina s dominantným postavením vo svetovej politike. Ekonomika USA má vplyv na väčšinu krajín sveta aj na vývoj v Európe. Vzťahy USA a Slovenska za posledné roky sú veľmi priateľské a je dobré obdobie na zúročenie týchto vzťahov aj do investično-obchodných. Väčšina slovenských firiem má vybudované aktivity s členskými štátmi EÚ, čo je prirodzené a územne bližšie. Export do USA, prípadne spoločné podniky, by mohli byť výhodné pre obidve strany. Aj nedávna návšteva prezidenta SR Rudolfa Schustera v USA potvrdila záujem amerických podnikateľov o investície na Slovensku. Osobitne východné Slovensko by privítalo ďalších investorov po USS v Košiciach aj v iných lokalitách. Veď mnohí Slováci a medzi nimi aj z východného Slovenska, odchádzali začiatkom dvadsiateho storočia do USA a pomáhali stavať a budovať vtedajšiu Ameriku. Myslím, že je čas, aby ich vnuci prišli zase na Slovensko a pomohli zlepšiť našu životnú úroveň a zamestnanosť. Keď USS prišli do Košíc, zrušili vedľajšie aktivity, ktoré nesúviseli s ich podnikaním (podpora športu, kultúry, umenia, zdravotníctva, školstva). Len čo sa rozhodli podporovať hokej, Košice po dlhšom čase zase hrali finále o majstra Slovenska. Myslím, že takéto aktivity robia dobrý imidž a reklamu firme.

Druhá skúsenosť je z mojich viacerých pobytov v USA za posledné roky. Američania sú veľmi hrdí na to, že ja som Američan. A pritom jeden je pôvodom z Talianska, druhý z Česka alebo zo Slovenska, ale viera a hrdosť v to, že ja som Američan, vytvára silnú vnútornú súdržnosť. Myslím, že toto nám Slovákom chýba. Niekedy sa hanbíme prihlásiť aj k tomu, čo nám historicky patrí. Najväčšia súdržnosť Slovákov je len vtedy, keď sa staneme majstrami sveta v hokeji. Chcem vyjadriť presvedčenie, že s pomocou a podporou dnešného veľvyslanca USA na Slovensku pána Ronalda Weisera sa podarí využiť dobré slovensko-americké vzťahy na vybudovanie ďalších spoločných podnikov, ako aj obchodných kontraktov medzi USA a Slovenskom.

Ľubomír Harvánek, generálny riaditeľ RAVEN, a. s.

Som priamym svedkom americkej investície do VSŽ Košice, vstupu U. S. Steel Košice. Náš vzťah medzi U. S. Steel Košice a nami je asi za 1 mld. slovenských korún. Po privatizácii VSŽ sme prežili veľmi ťažké a búrlivé obdobie, ktoré bolo ukončené vstupom zahraničného investora U. S. Steel Košice. Ak boli akékoľvek obavy z príchodu tohto investora, tak musím dnes povedať, že neboli absolútne namieste a všetky sa rozplynuli. Vzťah medzi U. S. Steel a nami je veľmi korektný, vzťahy sú veľmi dobré, pravidlá boli jasne definované. Obe spoločnosti ich dodržiavame a musím povedať, že by som želal všetkým podnikateľom, regiónom a celému Slovensku, aby sme mali takýchto investorov viac.

Emília Herzogová, riaditeľka INTEREFEKT

Dobre padlo počuť slová uznania na adresu Slovenska. Dobre padlo počuť slová uznania za úspešne sa rozvíjajúce ekonomické kontakty, pretože aj tento druh ekonomického partnerstva sa dá merať na miliardy, dá sa merať na súčasnosť a na budúcnosť. A o súčasnosti ste sa vyslovili veľmi pozitívne a budúcnosť zrejme máme vzájomne v rukách - slovenské a americké firmy. Zaujíma ma váš názor na rozvoj turistického ruchu, rozvoj kontaktov - akým spôsobom je organizovaná podpora pre rozvoj turistického ruchu v Spojených štátoch amerických, pretože v takýchto veciach ide väčšinou o peniaze a v prípade Slovenska o značné.

Počasie

Predpokladáme vyššiu dráždivosť počasia, ktorá podmieňuje prevládanie mierne zvýšeného výskytu bolestí hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a dýchacích ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (napr. dýchavičnosti, prípadne astmatických záchvatov), ako aj slabo zníženej výkonnosti a koncentrácie. Predĺžený môže byť aj reakčný čas, čo môže mať za následok vyššie riziko úrazov a nehôd, preto je potrebné opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Je sklon k nervozite a podráždenosti až depresii.Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude polojasno až oblačno. Najvyššia teplota 21 až 25, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 19 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov.n V sobotu bude spočiatku polojasno, cez deň zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov, denná 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 8 až 4 stupne, denná 21 až 25 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.31 a zapadne o 20.07 hod.

Amsterdamoblačno20
Atényslnečno26
Belehradslnečno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno24
Bruseloblačno18
Budapešťpolojasno24
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkidážď9
Istanbulpolojasno24
Kodaňprehánky16
Kyjevzamračené17
Lisabonoblačno21
Londýndážď14
Madridpolooblačno22
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno13
Oslodážď7
Parížpolooblačno22
Prahapolooblačno22
Rímpolooblačno25
Sofiapolooblačno22
Štokholmdážď9
Varšavaoblačno18
Viedeňpolooblačno24
Záhreboblačno24
Ženevapolooblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.