Hospodársky denník
USD36,799 Sk
EUR40,926 Sk
CHF27,051 Sk
CZK1,3 Sk
  Piatok  2.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prečo Á N O Európskej únii (83)

Osobná aj právna bezpečnosť

Dnes v ankete členov Hospodárskeho klubu (NEF) Prečo Á n o Európskej únii zverejňujeme odpovede Ivana Trančíka, generálneho riaditeľa a konateľa i.tran., s.r.o., Turzovka. Po ňom dostanú priestor na vyjadrenie názorov ešte piati členovia, a tak bude mať naša čitateľská verejnosť k dispozícii celkove 88-krát Á N O pre vstup SR do EÚ.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

I. Trančík: Slovenskí občania v prieskumoch verejnej mienky stabilne vyjadrujú svoju vôľu, aby sa SR stala členom EÚ. Nepochybujem, že sa tak stane aj v plebiscite. Avšak podpora občanov členstvu sa musí ďalej rozvíjať diskusiou o všetkých pozitívnych a negatívnych vplyvoch európskej integrácie.

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

I. Trančík: Európa nie je zďaleka dokonalá. Je permanentne sa vyvíjajúcim útvarom. Vízia silnej zjednotenej efektívnej a demokratickej Európy je predmetom širokého politického konsenzu. Proces zjednocovania Európy, keď sa svet globalizuje, je neodvratný. Niektoré negatívne okolnosti integračného procesu však nemôžu ovplyvniť cieľ zjednotenia Európy v máji 2004.

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

I. Trančík: Rozhodujúcimi faktormi úspechu USA získať rozhodujúci vplyv v celej Euroázii sa stali:

- politická životaschopnosť,

- ideologická flexibilita,

- ekonomický dynamizmus,

- kultúrna príťažlivosť.

USA uplatňuje úplnú prevahu v štyroch základných oblastiach, ktoré sú rozhodujúce na udržanie globálnej dominancie. Vo vojenskej, ekonomickej, technologickej a tiež v kultúrnej sfére. Z USA toto spojenie určilo jedinú a výlučnú svetovú superveľmoc. Pre USA má Európa kľúčový geopolitický význam. Rozšírenie NATO poukazuje na skutočnosť veľkého významu spolupráce EÚ a NATO. Ciele USA a NATO sú tie isté, teda vybudovanie spoločnosti, kde rozhodujúcu úlohu hrajú ľudské práva, demokracia a boj proti terorizmu. Vzťahy USA a Európy garantujú slobodu, demokraciu a v tomto smere nepochybujem o dobrých partnerských vzťahoch.

Zaznamená Európska únia dovtedy „vnútornú reformu“?

I. Trančík: Európania majú v súčasnosti veľa toho, čo ich spája, majú však v súčasnosti veľa toho, čo ich rozdeľuje. Napriek tomu sa európska identita buduje. Rozšírenie EÚ na východ predstavuje určitý pilier európskej architektúry. Geopolitické faktory z hľadiska EÚ predstavujú motor poháňajúci rozširovanie.

Rozšírenie únie si z uvedených dôvodov vynucuje inštitučnú a vnútropolitickú reformu únie. Pripravovaná reforma inštitúcií a posilnenia EÚ v zahraničnopolitickej oblasti v budúcnosti majú zabezpečiť pevné postavenia na medzinárodnej scéne. Vnútornú reformu chápem ako permanentný proces, ktorý je prínosom pre spoluprácu a bezpečnosť Európy, prínosom globalizačného a integračného napredovania v Európe. Slovensko v rámci vnútornej reformy EÚ v duchu „mysli globálne, konaj lokálne“ musí všetky vývojové trendy maximálne využívať v prospech rozvoja ekonomiky SR.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

I. Trančík: Presnú odpoveď, čím bude EÚ po reforme, dnes nedá nikto. EÚ má niektoré prvky medzinárodnej organizácie, konfederácie, federácie i štátu. Integrácia sa bude ďalej prehlbovať v ekonomickej, obchodnej a poľnohospodárskej politike. EÚ nepovažujem za inštitúciu, ale považujem ju za systém, ktorý sa stále vyvíja, kde zatiaľ nikto presne nedefinoval, kde sa európska integrácia zastaví. Cieľom EÚ by malo byť posilnenie národnej a nadnárodnej demokracie. Cieľom musí byť aj vybudovanie takej únie, ktorá bude schopná sa postaviť akejkoľvek svetovej veľmoci. Budúca EÚ nemôže ostať ekonomickým gigantom a politickým trpaslíkom.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

I. Trančík: Európska integrácia je príležitosť na hľadanie zmyslu štátu. V procese približovania sa SR k EÚ sa vyvíjal na Slovensko tlak stabilizovať svoj politický systém. Slovensko potrebovalo politickú stabilitu. Dlhodobým predpokladom úspechu európskej integrácie na Slovensku je podpora verejnosti tak pred referendom, ako i v období po referende. Zhrnuté, možno určiť úspešnú pozíciu SR v EÚ na základe určitých predpokladov. Prvým predpokladom úspešnej pozície SR v EÚ je neformálna podpora obyvateľov Slovenska členstvu v únii. Druhým je rozvíjanie a upevňovanie politickej stability Slovenska. Tretím je zabezpečenie čo najvyššieho stupňa pripravenosti na vstup do únie. Štvrtým predpokladom je zabezpečenie výberu (voľby) poslancov Európskeho parlamentu za Slovensko. Musia to byť ľudia, ktorí už v predvstupovom období preukázali odborné a morálne hodnoty. Poslanci Európskeho parlamentu navonok a usilovnosť slovenského občana vo vnútri štátu dáva symbiózu budúcej pozície SR v EÚ.

V čom vidíte plusy nášho včlenenia sa do EÚ?

I. Trančík: Plusov včlenenia SR do EÚ je viac, za najvýznamnejšie výhody považujem:

- odstránenie prekážok pri vzájomnom pohybe tovaru,

- rozšírenie prístupu k štrukturálnym fondom EÚ,

- voľný pohyb pracovných síl,

- prístup k vedecko-technickým poznatkom v únii,

- tlak na modernizáciu,

- zvyšovanie ekonomickej a životnej úrovne obyvateľstva,

- prísun zahraničných investícii,

- posilnenie medzinárodnej prestíže Slovenska.

Integračné mínusy?

I. Trančík: Za riziká plynúce z rozšírenia EÚ vidím predovšetkým:

- nízka úroveň HDP na obyvateľa v porovnaní s prahom konkurenčnej zrelosti,

- rast nákladov a deregulácie cien,

- určite riziko rastu cien vyplývajúce zo súčasného rozdielu cenových hladín.

Každá minca má dve strany. Výhody vstupu do EÚ sú zároveň úzko spojené s nevýhodami a nie je možné ich od seba oddeliť. Integračným mínusom je multikulturalizmus integračnej politiky, o ktorej sa na Slovensku veľmi málo hovorí a vie. Slovenská vláda musí rozpracovať integračnú politiku na suverénnom práve prijímania cudzincov a vyberania si imigrantov. S rastom životnej úrovne bude Slovensko konečným cieľom imigrantov z tretieho sveta a treba sa na to pripravovať teraz, a nie keď budeme stáť tomuto problému zoči-voči.

Dajú sa tie mínusy vnímať ako výzva obyvateľstvu?

I. Trančík: Najvážnejší poznatok je, že súčasný stav ekonomiky SR je nedostačujúci na to, aby nám to umožnilo dosiahnuť potrebné parametre na vstup do EÚ v horizonte štyroch až piatich rokov. Tento fakt musí iniciovať na aktívne realizovanie potrebných opatrení na radikálnu zmenu nepriaznivého vývoja ekonomiky SR. Nevýhody a riziká plynúce zo vstupu SR do únie musia byť vládou vytypované a rozpracované, s cieľom ich optimálneho znižovania pri maximálnom využití občanov SR na výhody spojené so vstupom do EÚ. Vplyv vyspelých ekonomík štátov, členov EÚ, donúti z politického a hlavne ekonomického hľadiska zvýšiť úroveň myslenia a „riadenia“ občanov, podnikateľov, manažérov a politickej špičky Slovenska.

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom a profesionálnom živote?

I. Trančík: Všetko nové prináša zmeny a je len na nás, či ich využijeme v náš prospech alebo naopak. Vstupom do EÚ sa stanem plnohodnotným občanom únie. Voľný pohyb občanov, tovaru a služieb ovplyvní môj osobný a profesionálny život ako manažéra a podnikateľa. Zabezpečí mi maximálnu mobilitu, osobnú slobodu, a s tým spojenie osobnej a právnej bezpečnosti. Na druhej strane musím byť dynamickejší a viac vnímavý na všetky zmeny vyplývajúce z členstva v únie.

Peter Kasalovský

Počasie

Predpokladáme vyššiu dráždivosť počasia, ktorá podmieňuje prevládanie mierne zvýšeného výskytu bolestí hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a dýchacích ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (napr. dýchavičnosti, prípadne astmatických záchvatov), ako aj slabo zníženej výkonnosti a koncentrácie. Predĺžený môže byť aj reakčný čas, čo môže mať za následok vyššie riziko úrazov a nehôd, preto je potrebné opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Je sklon k nervozite a podráždenosti až depresii.Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude polojasno až oblačno. Najvyššia teplota 21 až 25, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 19 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov.n V sobotu bude spočiatku polojasno, cez deň zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov, denná 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 8 až 4 stupne, denná 21 až 25 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.31 a zapadne o 20.07 hod.

Amsterdamoblačno20
Atényslnečno26
Belehradslnečno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno24
Bruseloblačno18
Budapešťpolojasno24
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkidážď9
Istanbulpolojasno24
Kodaňprehánky16
Kyjevzamračené17
Lisabonoblačno21
Londýndážď14
Madridpolooblačno22
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno13
Oslodážď7
Parížpolooblačno22
Prahapolooblačno22
Rímpolooblačno25
Sofiapolooblačno22
Štokholmdážď9
Varšavaoblačno18
Viedeňpolooblačno24
Záhreboblačno24
Ženevapolooblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.