Hospodársky denník
USD36,799 Sk
EUR40,926 Sk
CHF27,051 Sk
CZK1,3 Sk
  Piatok  2.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Máme sympatie a jasný názor

Je nám veľkou cťou a potešením privítať dnes medzi nami významnú osobnosť, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Spojených štátov amerických v SR Ronalda Weisera. Všetci vieme, že pán veľvyslanec je viac ako dôležitým pilierom priateľstva a všestranne pevných vzťahov medzi USA a Slovenskou republikou. Úprimne sa tešíme tomuto stretnutiu. Aj preto, že sa bude môcť osobne zoznámiť s našimi členmi, ich názormi, problémami aj túžbami, a takto lepšie vnímať naše úsilie - našu prácu pre dobré a lepšie vzťahy spolupráce a priateľstva medzi našimi krajinami, ktoré majú v našom Hospodárskom klube už desaťročnú tradíciu.

Dovoľte mi povedať niekoľko myšlienok o desaťročnej histórii nášho Hospodárskeho klubu. Naše Neformálne ekonomické fórum - Hospodársky klub prišlo na svet v auguste roku 1993. Môžeme konštatovať, že to bol úspešný pokus vytvoriť nezávislú platformu ekonomických a hospodárskych lídrov zrodených, obrazne, z noci na ráno, a bez ohľadu na ich stranícke sympatie.

(...) Dodnes oceňujeme podporu našim snaženiam od prvého veľvyslanca USA v SR pána Theodora Russela a po ňom pána Ralpha Johnsona, ktorí niekoľkokrát osobne priblížili klubovej komunite politiku, ekonomiku aj kultúru Spojených štátov amerických. Boli s nami vo chvíľach, keď čoraz početnejšia a mienkotvorná klubová komunita vyjadrovala jednoznačné stanoviská v takých otázkach, ako bolo a stále je včleňovanie sa SR do EÚ a NATO. Po prvý raz sa tak stalo na 21. riadnom zhromaždení našej komunity v máji roku 1996. Už vtedy všetci naši členovia hlasovali za integračné ciele, ktoré sme videli a vnímali ako jednoznačné a základné ciele našej porevolučnej transformácie.

Bol celý rad takých podujatí, ktorými sme vďaka osobnej prítomnosti významných osobností zo Spojených štátov amerických ďalej prehlbovali naše cítenia a túžby po blízkych vzťahoch medzi našimi štátmi a ich národmi. Napríklad v 1996. roku sme pozvali na klubovú pôdu viceprezidenta Dow Jones J. Ottawayho, o rok neskôr politológa Johna Naisbita. V roku 1998 sme debatovali so štátnym tajomníkom MO USA Robertom L. Malletom. Potom v máji 1999 sme realizovali hodinový videomíting s prof. J. Sachsom a v Hospodárskom denníku, ktorý založili členovia komunity, sme v kontinuite predstavovali G. W. Busha ako prezidentského kandidáta.

Nedá mi nespomenúť fakt, že Hd boli jediným médiom s celoštátnou pôsobnosťou, ktoré veľmi pozitívne vnímalo guvernéra štátu Texas - od svojho vzniku vo februári 1999. roku - až do jeho zvolenia za prezidenta Spojených štátov amerických. A, samozrejme, že je to tak dodnes. V jeseni roku 1999 sme ho však vnímali natoľko pozitívne, aj vďaka našim priateľom v USA, ktorí nám poskytli viaceré materiály o jeho práci a názoroch, ale aj texty z jeho prejavov, že sme sa rozhodli vyjadriť mu naše sympatie. Ako guvernérovi štátu Texasu mu bol udelený Zlatý biatec.

O niekoľko dní to budú tri roky, čo som poslal našim priateľom osvedčenie o tejto pocte našej komunity guvernérovi štátu Texas G. W. Bushovi. Spolu s osvedčením odišla aj 10-gramová zlatá medaila.

Spomínam si, že na filadelfskej colnici však vznikli nemalé problémy. Ako sa tie problémy stratili v kontakte s UPS, ktorá nesmie prepravovať drahé kovy, tak aj colníci po prečítaní textu na osvedčení, komu a za čo sa udeľuje, boli hneď ústretoví.

Za tie takmer tri roky, čo uplynuli, keď sme sa rozhodli poctiť síce ako texaského guvernéra, ale možného prezidenta USA G. W. Busha Zlatým biatecom, sa svet však nestal pokojnejším ani bezpečnejším domovom, ale potvrdilo sa, že vskutku potrebuje rozhodných mužov.

(...) Od určitých kruhov sme dostali prezývku „jastrabi“. Keď sme sa spytovali jednej diplomatickej osobnosti prečo, tak nám povedala, že naše sympatie voči USA a G. W. B. sú azda silnejšie ako sympatie niektorých amerických občanov. Tá osobnosť to prehnala. V jednom však mala pravdu či blízko k pravde. Máme sympatie k určujúcej sile, ale nie sme náchylní strácať ani zrak, ani sluch, tobôž nie schopnosť kriticky myslieť a mať vlastný názor.

Prejavili sme to vo vlaňajšej ankete členov Hospodárskeho klubu (NEF) s príznačným názvom Listy priateľské do Bieleho domu. Z názorov vznikla originálna publikácia s podporou U. S. Steel, Coca Cola Beverages Slovakia a Bartolomei Finance. So zreteľom na poznatky o názoroch časti našich občanov, ale aj časti domácich politikov na USA a ich prezidenta si uvedomujeme, že pre priateľstvo treba nielen pracovať, ale v kritických situáciách je nutné o priateľstvo aj bojovať.

Svet je aj nie je v mieri, ale otázkou je, či sa nachádza v mierovej konštelácii. Jedenásty september 2001 však ukázal, že k nej má dosť ďaleko. Priblížiť sa k novým kvalitám mieru sa nedá bez kompromisov. Zdôrazňujem to, lebo každý človek, a ten, ktorý nesie spoluzodpovednosť aj za civilizačný vývoj osobitne, sa nemôže vyhnúť voľbám „menšieho zla“ v záujme likvidácie neúnosných rizík pre svetovú bezpečnosť.

Nebezpečné je nekonať, nebrániť sa, či dokonca podliehať ilúziám, že predsa raz všetci budeme bratmi a sestrami.

Cena za bezpečnosť je veľmi vysoká. Mnohokrát za málo populárnymi rozhodnutiami môžu byť a napokon aj sú straty ľudských životov. Taká je pravda. Svojím spôsobom je až nemilosrdná. Mnohonásobne platnou pre prezidenta USA G. W. Busha a jeho spolupracovníkov, čo však nedochádza mnohým smrteľníkom. Aj preto si myslíme, že jeho komunikácia so svetom, aj s takým malým, akým je naša krajina, je niekedy nesmierne dôležitá. Je veľmi potrebné, aby sme aj my mali možnosť vyjadriť naše názory a stanoviská. Stále sú nanajvýš aktuálne otázky, čo treba urobiť pre mier, proti terorizmu, pre obnovu Iraku, pre rekonštrukciu vzťahov USA a ich viacerých spojencov, pre nový systém svetovej bezpečnosti a vôbec ako riešiť globálne priority.

(Výňatok z úvodného príhovoru správcu Hospodárskeho klubu (NEF) P. Kasalovského na 153. klubovom podujatí, ktorého hosťom bol mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec USA v SR R. N. Weiser.)

Počasie

Predpokladáme vyššiu dráždivosť počasia, ktorá podmieňuje prevládanie mierne zvýšeného výskytu bolestí hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a dýchacích ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (napr. dýchavičnosti, prípadne astmatických záchvatov), ako aj slabo zníženej výkonnosti a koncentrácie. Predĺžený môže byť aj reakčný čas, čo môže mať za následok vyššie riziko úrazov a nehôd, preto je potrebné opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Je sklon k nervozite a podráždenosti až depresii.Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude polojasno až oblačno. Najvyššia teplota 21 až 25, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 19 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov.n V sobotu bude spočiatku polojasno, cez deň zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Nočná teplota 10 až 6 stupňov, denná 19 až 23, na severe okolo 17 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 8 až 4 stupne, denná 21 až 25 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.31 a zapadne o 20.07 hod.

Amsterdamoblačno20
Atényslnečno26
Belehradslnečno27
Berlínoblačno19
Bratislavaoblačno24
Bruseloblačno18
Budapešťpolojasno24
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtpolooblačno18
Helsinkidážď9
Istanbulpolojasno24
Kodaňprehánky16
Kyjevzamračené17
Lisabonoblačno21
Londýndážď14
Madridpolooblačno22
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno13
Oslodážď7
Parížpolooblačno22
Prahapolooblačno22
Rímpolooblačno25
Sofiapolooblačno22
Štokholmdážď9
Varšavaoblačno18
Viedeňpolooblačno24
Záhreboblačno24
Ženevapolooblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.