Hospodársky denník
USD34,93 Sk
EUR40,949 Sk
CHF27,055 Sk
CZK1,306 Sk
  Utorok  20.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dohoda OPEC s nečlenmi?

Podľa všetko sa zdá, že po takmer po roku a pol sa chystajú za spoločný stôl opäť zasadnúť konkurenti spomedzi najväčších vývozcov ropy na svete. Krajiny združené v OPEC na 11. júna pripravujú mimoriadne zasadnutie kartelu, na ktoré sú pozvaní aj predstavitelia najväčších „nečlenov“ na čele s Ruskom, Mexikom, Nórskom a Angolou. Cieľ je jednoznačný, dohodnúť sa podobne ako v roku 2001 na spoločnom postupe a stabilizovať v poslednom čase vysokovolatilnú cenu ropy. Kým však na sklonku roku vývozcom robili vrásky príliš nízke ceny, ktoré sa miestami pohybovali časom pod úrovňou 20 USD za barel, dnes je situácia opačná. Kartel napriek vývoju zostáva na svojich pôvodných pozíciách, a tým je udržanie ceny tzv. ropy OPEC v rozpätí od 22 do 28 USD za barel.

Znížiť produkciu

Aj keď cena čierneho zlata sa na newyorskej burze sa v posledných dňoch dostala takmer k úrovni 29 USD za barel, pre OPEC sa rozhodujúcou otázkou stáva zníženie súčasnej produkcie. K takémuto kroku sa kartel odhodlal pred mesiacom, keď po skončení vojenských akcií v Iraku dospeli predstavitelia OPEC k záveru, že svet nepotrebuje toľko ropy, koľko sa dnes ťaží a vyváža. Alžírsky minister energetiky Chekib Khelil v rozhovore pre domáce médiá povedal, že OPEC možno zníži súčasnú produkciu. Posledný prudký nárast považuje za mimoriadnu a krátkodobú udalosť, ktorá priamo súvisí s aktuálnym dianím v Saudskej Arábii a Maroku. Khelil odmietol konkretizovať predpokladanú redukciu a podľa neho všetko závisí od ťažby a vývozu ropy z Iraku. Niektorí analytici očakávajú zníženie vývozu až o 2 mil. barelov denne, podobne ako pred mesiacom. Podľa alžírskeho ministra už terajšia produkcia, ktorá dosahuje 100-tisíc barelov denne a hlboko zaostáva za predvojnovým stavom, má negatívny dosah na trh. Irak je stále členom OPEC aj napriek pozastaveniu členstva. Predstavitelia stále dúfajú, že Irak z OPEC nevystúpi a bude aj naďalej dodržiavať dohody, ktoré mu vyplývajú z členstva v karteli. V súčasnosti sa zdá, že ťažba a vývoz čierneho zlata z krajiny s druhými najväčšími zásobami na svete bude aspoň dočasne pod kontrolou Spojených štátov. Aj vďaka tomuto vývoju cena ropy na svetovom trhu sa v novom týždni vydala opäť smerom hore. Júlové deriváty na ropu Brent si v Londýne pripísali k dobru 15 USc a v druhej polovici seansy sa pohybovali na úrovni 26,25 USD za barel. V tom istom čase na druhej strane Atlantiku na newyorskej burze NYMEX si aktívne júnové kontrakty polepšili len o 6 USc a od 30-dolárovej hranice ich delí len 80 centov.

Atraktívne zlato

Po opustení politiky „silného dolára“ , ktorú viac ako 10 rokov presadzovala vláda USA, sa americká mena vydala po kratšej pauze opäť zdolávať niekoľkoročné maximá. Práve vďaka tomu sa žltý kov stáva na trhu vyhľadávanou investíciou. Víkendové slová amerického ministra financií Johna Snowa oslabili dolár a naopak výrazne podporili zlato, ktoré v Európe aj v USA dosiahlo niekoľkomesačné maximá. Na americkom parkete COMEX júnový derivát na zlato v priebehu dňa získal až 2 %, keď poskočil o 7 USD a dostal sa nad úroveň 360 USD (366,6 USD za uncu).

(M. Laznia/REUTERS)

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolestí hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím(zč)

n Dnes bude prevažne oblačno, na juhu a juhovýchode časom až polojasno. Ojedinele prehánky. Neskôr popoludní na západe a severozápade zamračené s dažďom, ojedinele búrky. Najvyššia teplota 18 až 23, na juhu stredného a východného Slovenska okolo 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s, na západe severozápadný 4 až 8 m/s, miestami s nárazmi okolo 15 m/s.n V stredu bude veľká, na západe zmenšená oblačnosť. Početné prehánky, ojedinele búrky. Veterno. Nočná teplota 14 až 10, v dolinách okolo 7 stupňov, denná 15 až 19, na severe okolo 12 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 5 stupňov, denná 16 až 21, na severe okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.07 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdamprehánky13
Aténypolooblačno29
Belehradjasno27
Berlínoblačno16
Bratislavaoblačno23
Bruselprehánky14
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťoblačno25
Dublinprehánky14
Frankfurtoblačno17
Helsinkizamračené13
Istanbulpolooblačno25
Kodaňprehánky13
Kyjevpolooblačno22
Lisabonpolojasno23
Londýnprehánky14
Madridpolojasno27
Milánopoloblačno24
Moskvaprehánky15
Oslopolooblačno18
Parížprehánky16
Prahadážď16
Rímpolooblačno27
Sofiapolooblačno24
Štokholmprehánky13
Varšavaprehánky20
Viedeňoblačno23
Záhreboblačno24
Ženevapolooblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.