Hospodársky denník
USD34,93 Sk
EUR40,949 Sk
CHF27,055 Sk
CZK1,306 Sk
  Utorok  20.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













GABČÍKOVU NEPOMÔŽE

Podľa zmluvy o výstavbe a prevádzke sústavy Vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros z roku 1977, ktorej platnosť potvrdil aj medzinárodný súdny dvor v Haagu, ako aj štatútu splnomocnenca pre túto stavbu, projektovú, stavebnú a prevádzkovú činnosť diela riadia splnomocnenci vlád Slovenska a Maďarska. Naša strana sa toho dôsledne pridŕža. Maďarská vláda však funkciu svojho splnomocnenca zrušila a dostala sa sama so sebou do rozporu, či porušuje alebo neporušuje rozsudok Haagu, a tým aj spomínanú zmluvu. Stanovisko nášho splnomocnenca vlády Ing. Dominika Kocingera je jednoznačné. Zrušenie tohto postu u našich partnerov je porušením rozsudku, zmluvy, ako aj medzivládnej dohody o štatúte splnomocnencov. „Maďarská strana neurobila doteraz žiadny konštruktívny krok,“ povedal nám D. Kocinger. „Aktívna je iba spolupráca pri plnení dohody o dočasných technických opatreniach a prietokoch do starého koryta Dunaja a Mošonského ramena z apríla 1995, ako aj monitorovaní vplyvov prevádzky Vodného diela Gabčíkovo na prírodné prostredie. Splnomocnenci vlád mali zriadené tzv. spoločné operatívne skupiny (SOS), v ktorých boli ad hoc zastúpení odborníci na riešenie projektových, stavebných a prevádzkových činností. Na slovenskej strane je zachovaný splnomocnenec, ako aj SOS. Sme pripravení okamžite rokovať o každej otázke, ktoré boli dohodnuté, bez ďalšieho vládneho alebo politického rozhodovania,“ prízvukuje vládny splnomocnenec.

Na otázku, aké sú zámery maďarskej strany v rokovaniach o realizácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora, reaguje náš vládny splnomocnenec aj odvolaním sa na maďarské médiá, v ktorých odznel názor, že spása Szigetközu (malý žitný ostrov v Maďarsku) je vo vytvorení národného parku. Podľa iného názoru na základe rozsudku Haagu má vraj Maďarsko právo na 50 percent vody Dunaja. D. Kocinger však popiera pravdivosť tohto tvrdenia, lebo v záveroch súdu sa nič také nespomína. „Pokles hladín spodných vôd pozdĺž Dunaja od prehrádzky pri Dunakiliti po Sap má riešiť podľa platnej zmluvy maďarská strana ďalšími prehrádzkami. O tom treba v prvom rade rokovať a nie iba o zvýšení prietokov,“ dodáva náš vládny splnomocnenec. Informoval nás aj o niektorých záveroch nedávnej konferencie v Dunaségu. Odznel tam názor, že medzi materiálmi, ktoré má k dispozícii úrad predsedu vlády Maďarskej republiky, sa nenašli také, ktoré by analyzovali politikmi pripomínanú ekologickú katastrofu a slúžili by ako základné východisko pri odstraňovaní škôd. Z týchto a ďalších podkladov možno podľa splnomocnenca vlády SR urobiť viaceré závery: Maďarská strana porušuje rozsudok Medzinárodného súdneho dvora v Haagu nerešpektovaním zmluvy z roku 1977, ale aj štatútu splnomocnenca, zjednodušuje plnenie rozsudku na zvýšenie prietokov do starého koryta Dunaja a anulovanie škôd, pričom čaká, že všetko vyrieši vstup Slovenska a Maďarska do EÚ.

V maďarskej tlači sa objavil názor, že pripojenie sa Slovenska a Maďarska k Európskej únii by mohlo byť zárukou záchrany Szigetközu, lebo EÚ nemôže dovoliť, aby sa zničilo toto spoločné bohatstvo Európy, keďže ide o významný vodný biotop. Pritom z povahy medzištátnej zmluvy vyplýva, že ani Európska únia ju nemôže meniť, a rovnako tak ani rozhodnutie súdu v Haagu, ktorý potvrdil jej platnosť. Toto rozhodnutie musí rešpektovať. Ide totiž o tzv. prezidentskú zmluvu registrovanú v OSN, a tak má absolútnu prioritu pred všetkými inými zmluvami. Zmeniť sa môže len po vzájomnej dohode jej účastníkov. A čo sa týka malého žitného ostrova, v Maďarsku niektorí očakávajú, že po vytvorení národného parku by Slovensko muselo zabezpečiť ekologické minimum vody do starého koryta rieky. Pritom však v niektorých dokumentoch maďarská strana priznáva, že 400 kubických metrov vody za sekundu je viac ako potrebné ekologické minimum, ktoré púšťame do pôvodného koryta. „Z tohto všetkého vyplýva aj snaha presunúť v rámci kompetenčného zákona vodné hospodárstvo a v rámci toho skryto aj splnomocnenca vlády SR z ministerstva pôdohospodárstva na ministerstvo životného prostredia, čo by bol akt kompatibilný s postupom maďarskej strany,“ vysvetľuje D. Kocinger.

V tejto súvislosti je pozoruhodné, ako rezorty pôdohospodárstva a životného prostredia začínajú „šibrinkovať“ s funkciou splnomocnenca vlády. Pritom podlieha podpredsedovi vlády (I. Miklošovi). Aj keby vodné hospodárstvo definitívne a bez rozporu prešlo z rezortu pôdohospodárstva do rezortu životného prostredia, splnomocnenec nie je podriadený rezortným záujmom, hoci svoje sídlo má v budove ministerstva pôdohospodárstva. On bol totiž vymenovaný samostatným rozhodnutím vlády, čo si zrejme kabinet uvedomuje, ale spomínané ministerstvá asi nie.

Vladimír Turanský

Počasie

Očakávame zvýšenú záťaž meteosenzitívnych ľudí. Prevládať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového aparátu (najmä reumatické bolesti), srdcovo-cievneho, dýchacieho prípadne zažívacieho systému. Častejší môže byť výskyt nervozity, podráždenosti, únavy až depresie, bolestí hlavy, starších poranení a fantómových bolestí. Nižšia telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd.Zajtra predpokladáme čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím(zč)

n Dnes bude prevažne oblačno, na juhu a juhovýchode časom až polojasno. Ojedinele prehánky. Neskôr popoludní na západe a severozápade zamračené s dažďom, ojedinele búrky. Najvyššia teplota 18 až 23, na juhu stredného a východného Slovenska okolo 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s, na západe severozápadný 4 až 8 m/s, miestami s nárazmi okolo 15 m/s.n V stredu bude veľká, na západe zmenšená oblačnosť. Početné prehánky, ojedinele búrky. Veterno. Nočná teplota 14 až 10, v dolinách okolo 7 stupňov, denná 15 až 19, na severe okolo 12 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách okolo 5 stupňov, denná 16 až 21, na severe okolo 13 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.07 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdamprehánky13
Aténypolooblačno29
Belehradjasno27
Berlínoblačno16
Bratislavaoblačno23
Bruselprehánky14
Budapešťpolooblačno27
Bukurešťoblačno25
Dublinprehánky14
Frankfurtoblačno17
Helsinkizamračené13
Istanbulpolooblačno25
Kodaňprehánky13
Kyjevpolooblačno22
Lisabonpolojasno23
Londýnprehánky14
Madridpolojasno27
Milánopoloblačno24
Moskvaprehánky15
Oslopolooblačno18
Parížprehánky16
Prahadážď16
Rímpolooblačno27
Sofiapolooblačno24
Štokholmprehánky13
Varšavaprehánky20
Viedeňoblačno23
Záhreboblačno24
Ženevapolooblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.