Hospodársky denník
USD35,231 Sk
EUR41,127 Sk
CHF27,196 Sk
CZK1,309 Sk
  Piatok  23.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hlasovanie v OSN znížilo ceny

Po dvoch dňoch nárastu sa včera ropa na svetových komoditných trhoch oslabila. Hlavným dôvodom bolo hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá súhlasila so zrušením 13-ročných sankcií na Irak. Teraz už nič nebráni, aby mohla arabská krajina bez obmedzení obnovovať dodávky ropy na svetové trhy. Pred tohtoročnou vojenskou intervenciou v Iraku, ktorá mala za cieľ odstrániť Saddáma Husajna, bol Bagdad siedmym najväčším vývozcom ropy na svete. Export bol však obmedzovaný a kontrolovaný OSN a potenciál krajiny je omnoho väčší. V Iraku sa totiž nachádzajú druhé najväčšie dokázané zásoby čierneho zlata. K zvyšovaniu produkcie by malo postupne prichádzať v najbližších mesiacoch.

Všetci sú spokojní

Minister ropného priemyslu Saudskej Arábie Ali al-Naimi včera vyhlásil, že so súčasnými cenami ropy „sú všetci spokojní“. Zároveň však dodal, že je potrebné sa pozerať viac dopredu na to, či je potrebné vykonať dodatočné akcie, ktoré by udržali cenu ropného koša OPEC v cieľovom rozpätí 22 až 28 USD za barel, čím mal na myslí možnú úpravu produkčných kvót, ku ktorej by mohlo prísť na najbližšom stretnutí kartelu.

Al-Naimi sa vyjadril aj k možnému vystúpeniu Iraku z OPEC-u. Podľa neho sú úvahy tohto typu postavené na nesprávnych politických predpokladoch. Spojené štáty už dávnejšie podporili dokument bývalých irackých exulantov, ktorý Bagdadu odporúčal neakceptovať žiadne reštrikcie OPEC-u na produkciu ropy. Tento pohľad odrážalo aj vyhlásenie amerického poradcu irackého ministerstva pre ropu, ktorý cez víkend povedal, že by malo byť v záujme krajiny nebrať ohľad na produkčné limity OPEC-u. Irak má od napadnutia Kuvajtu Saddámom Husajnom a začiatku 90. rokov v karteli pozastavené členstvo.

Cenu výrazne nepotiahlo hore ani silné zemetrasenie v Alžírsku, ktoré však neovplyvnilo celkovú ťažbu ropy v krajine. Negatívnou správou naopak bolo čiastočné reštartovanie rafinérie firmy Sunoco v Texase s kapacitou 3 mil. barelov. Na trhu tiež pretrvávali obavy z terorizmu po tom, ako druhý najvyšší muž al-Káidy v priebehu tohto týždňa vyzval na nové útoky proti západným cieľom.

V New Yorku na burze NYMEX sa júlová ropa WTI oslabila o 60 USc na 28,4 USD za barel. Benzín s júnovým dátumom dodania si odpísal 1,4 USc a pohyboval sa pri 85,4 USc za galón. Galón júnového vykurovacieho leja si pohoršil o 2 USc a predával sa po 72,8 USc. Rovnaký smer ako americká WTI nabrala aj londýnska júlová ropa Brent, ktorá sa po zlacnení o 50 USc obchodovala pri úrovni 25,7 USD za barel.

Zlato s poklesom

Dôvod na radosť z vývoja ceny zlata včera nemali tí investori, ktorí majú aktíva uložené v žltom kove. To sa totiž oslabilo, aj keď išlo iba o mierny pokles. Spotové zlato sa včera predávalo v blízkosti hladiny 370 USD za uncu, čo predstavovalo zníženie ceny o 2 USD. Zlato je však stále atraktívne najmä pre neamerických obchodníkov, ktorí ho môžu pri súčasnom kurze dolára výhodne nakupovať.

Z ostatných kovov stratilo striebro 1 USc a obchodovalo sa okolo 4,72 USD za uncu. Platina stála 670 USD za uncu a paládium sa predávalo po 170 USD za uncu. Pre obidve komodity to predstavovalo oproti strede pokles.

(M. Mušák/REUTERS)

Počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je nevyhnutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a prevádzkach vyžadujúcich si dobrú koncentráciu a pohotové reakcie. Častejšie sa môžu vyskytovať migrenózne bolesti hlavy, mrzutosť a podráždenosť. U pacientov s prieduškovou astmou je zvýšený sklon k dýchacím ťažkostiam. Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude prevažne polojasno. Najvyššia teplota 19 až 23, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 6 m/s.n V sobotu bude jasno až polooblačno, na severe časom až oblačno. Nočná teplota 13 až 9, v dolinách okolo 7 stupňov, denná 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov.n V nedeľu bude naďalej jasno až polojasno. Nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách okolo 8 stupňov, denná 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.02 a zapadne o 20.34 hod.

Amsterdamdážď14
Atényoblačno28
Belehraddážď17
Berlíndážď17
Bratislavaoblačno22
Bruseldážď17
Budapešťpolooblačno21
Bukurešťdážď22
Frankfurtzamračené18
Helsinkipolojasno22
Istanbulzamračené23
Kodaňdážď12
Kyjevdážď20
Lisabonslnečno28
Londýnzamračené18
Madridpolojasno26
Moskvapolojasno26
Oslopolojasno14
Parížoblačno21
Prahadážď18
Rímpolooblačno27
Sofiadážď14
Štokholmoblačno15
Varšavazamračené21
Viedeňpolojasno19
Záhreboblačno21
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.