Hospodársky denník
USD35,231 Sk
EUR41,127 Sk
CHF27,196 Sk
CZK1,309 Sk
  Piatok  23.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













NEBUDE TO PROTEST

Už v stredu (21. mája) sme v súvislosti s ohlasovanou nátlakovou akciou odborárov napísali, že podvoliť sa bezbrehej demokracii je nerozumné. Upozornili sme aj na to, že zo strany odborov je tu snaha o obmedzenie práv iných občanov a najmä o poškodenie mnohých firiem. Aj keď neupierame odborárom právo na štrajk či protesty, mali by si uvedomiť, že sú rovnako spoluzodpovední za osud tejto krajiny a že svojimi nebezpečnými krokmi poškodzujú jej ekonomiku. Azda by sa rovnako srdnato, ako chystajú protestné akcie, mali spytovať niekdajších odborových predákov - aj súčasných - aký bol ich podiel na sociálnom dialógu a prečo dospel až do dnešnej podoby. Museli by povedať, že ich zaujímali skôr iné veci ako práva zamestnancov, členov a vývoj v krajine do roku 1998. Nátlakom sa nič nevyrieši a treba sa proti nemu brániť. Ak teda dnes štátne a samosprávne orgány umožnia, aby došlo k takejto akcii, tak by si mali spytovať svoje svedomie aj oni. Rovnako tak odborárski predáci, ktorí nedokázali presvedčiť pri tripartitnom stole o reálnosti svojich požiadaviek, z ktorých najmä tá o minimálnom osemtisícovom plate je prinajmenej sociálnou fantáziou...

„Z histórie vieme, že 20. marca 1849 štúrovci napísali Františkovi Jozefovi prosbopis, aby im vyšiel v ústrety... Myslím, že vláda očakáva od odborov takúto reakciu.“ Takto včera prezident KOZ Ivan Saktor definoval súčasný vzťah medzi odbormi a vládnym kabinetom. Podľa neho sa na Slovensku končí éra „akého-takého sociálneho dialógu a jednoznačne prechádzame do pozície sociálneho boja, ktorý používa prostriedky tohto boja“. A práve o tom má byť aj dnešná, prvá výstraha voči vláde a zamestnávateľom, ktorá sa týka blokácie trinástich hraničných priechodov na Slovensku (s výnimkou Ukrajiny). Odborári túto akciu, ktorá sa uskutoční od 10.00 hod. minimálne do 14.00 hod., hodnotia ako prejav nespokojnosti s tým, čo sa na Slovensku robí. „Vláda sa pustila nie do reformných krokov, ale skôr do demolácie všetkého toho, čo sme dosiahli do roku 2002. Kabinet považujem za demolačnú čatu, ktorá všetko likviduje a nastavuje svoje parametre sociálnej politiky a charakteru štátu. Ten nemá nič spoločné s tým, čo je napísané v Ústave SR, že slovenské hospodárstvo bude sociálne, trhové a ekologické,“ dodal. Žiada sa nám dodať, že v roku 2003 sa neudialo nič, čo by odborári nevedeli v rokoch predchádzajúcich.

Každý z najdôležitejších hraničných priechodov - Komárno, Drietoma, Moravské Lieskové, Bratislava - Berg, Kúty, Holíč, Trstená, Makov, Slovenské Ďarmoty, Šahy, Šiatorská Bukovinka, Milhosť a Vyšný Komárnik hermeticky dnes uzavrie od 80 do 300 ľudí pomocou lán, zátarás i vlastných tiel. Pripojiť sa majú aj odborári z Maďarska, Rakúska, Poľska a ČR.

Predstaviteľov KOZ sme sa spýtali, či sú pripravení na situáciu, že podobne ako železničiarom v januári, by mohol súd na základe predbežného opatrenia prekaziť blokáciu hraníc. Odborári hovoria o nereálnosti takéhoto opatrenia aj preto, lebo nejde o štrajk, ale protest. Predseda OZ KOVO Emil Machyna „by bol rád, keby súdy začali tak rýchlo konať, aby do štyroch hodín (trvanie protestu) mali prijaté rozhodnutie. Bol by rád, keby naše súdnictvo takto fungovalo“, dodal. Protestujúci odborári prídu na hranice počas svojho osobného voľna alebo v rámci dovolenky.

Nedalo nám a pýtali sme sa ďalej. Ako legislatíva na Slovensku upravuje tento druh protestu, keďže pôjde o obmedzenie, ba až zastavenie niektorých pracovných činností (colnice) a znemožnenie prechodu a pohybu osôb a tovaru? Vysvetlenie pozostávalo z konštatovania, že Ústava SR zaručuje každému občanovi SR právo na štrajk. Jeho pravidlá má ustanoviť zákon. Zatiaľ sú prijaté len v zákone o kolektívnom vyjednávaní, ale to nie je otázka, že by ďalšie štrajky a protesty či prejavenie občianskeho nesúhlasu a nespokojnosti nemohli byť. V ústave je definované, že každý sa takýmto spôsobom môže prejaviť. Odborári teraz napríklad očakávajú, že aj Ústavný súd povie to, čo už vláda raz vyslovila. Tá vo svojom stanovisku v inej súvislosti uviedla, že každý protest a štrajk, ktorý je za hospodárske a sociálne práva zamestnancov alebo občanov, je legálny.

Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia radí svojim členom, aby si škody, ktoré im vzniknú pri blokácii hraničných priechodov, uplatňovali súdnou cestou. Generálna tajomníčka ČESMAD-u Katarína Vinceová uviedla, že združenie ostro protestuje proti pripravovaným akciám predákov Odborového zväzu KOVO. Podľa ČESMAD-u je to veľmi nevhodné riešenie hlavne v čase, keď sa cestní dopravcovia pripravujú na vstup do EÚ. „Žiadam všetkých dopravcov, aby vyčíslili škody, ktoré im touto činnosťou vzniknú, a uplatňovali si ich súdnou cestou,“ povedala.

Premiér Mikuláš Dzurinda nevidí žiadny dôvod na protestnú akciu odborárov. „Sociálny dialóg prebieha, my si ho vážime. Ale ak niekto vyvíja činnosť a aktivity, aby bol viditeľný a zo všetkých síl si udržiaval aký-taký vplyv, tak to už je iná politika,“ povedal na adresu odborárov. Vládne strany SDKÚ, SMK a ANO nesúhlasia so štrajkom. Minister práce Ľudovít Kaník tvrdí, že situácia je diametrálne odlišná, ako sa snažia predstaviť predáci odborov. „Môžem povedať, že hrajú s falošnými kartami. Nie je reálny dôvod tvrdiť, že situácia na Slovensku sa zhoršuje a sociálno-ekonomická situácia je katastrofálna. Musím zásadne odmietnuť, že situácia je na protestné akcie a štrajky. Nie sú v súlade s tým, kam smeruje slovenská ekonomika. Naopak, môžu byť na škodu pozitívnych trendov,“ tvrdí minister.

(Hd, tu, buj)

Počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je nevyhnutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a prevádzkach vyžadujúcich si dobrú koncentráciu a pohotové reakcie. Častejšie sa môžu vyskytovať migrenózne bolesti hlavy, mrzutosť a podráždenosť. U pacientov s prieduškovou astmou je zvýšený sklon k dýchacím ťažkostiam. Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude prevažne polojasno. Najvyššia teplota 19 až 23, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Severozápadný až severný vietor 2 až 6 m/s.n V sobotu bude jasno až polooblačno, na severe časom až oblačno. Nočná teplota 13 až 9, v dolinách okolo 7 stupňov, denná 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov.n V nedeľu bude naďalej jasno až polojasno. Nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách okolo 8 stupňov, denná 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.02 a zapadne o 20.34 hod.

Amsterdamdážď14
Atényoblačno28
Belehraddážď17
Berlíndážď17
Bratislavaoblačno22
Bruseldážď17
Budapešťpolooblačno21
Bukurešťdážď22
Frankfurtzamračené18
Helsinkipolojasno22
Istanbulzamračené23
Kodaňdážď12
Kyjevdážď20
Lisabonslnečno28
Londýnzamračené18
Madridpolojasno26
Moskvapolojasno26
Oslopolojasno14
Parížoblačno21
Prahadážď18
Rímpolooblačno27
Sofiadážď14
Štokholmoblačno15
Varšavazamračené21
Viedeňpolojasno19
Záhreboblačno21
Ženevapolooblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.