Hospodársky denník
USD34,89 Sk
EUR41,161 Sk
CHF27,073 Sk
CZK1,312 Sk
  Pondelok  26.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Podpora rozvoja Karpát

V Kyjeve o životnom prostredí v Európe

Účastníci 5. európskej konferencie ministrov životného prostredia v Kyjeve podporili pokračovanie procesu Životné prostredie pre Európu pri zabezpečení trvalého rozvoja. Mal by však vytvoriť širšiu politickú platformu pre ekologické iniciatívy regionálnej a nadregionálnej spolupráce a skoncentrovať úsilie na krajiny Spoločenstva nezávislých štátov vrátane Kaukazu a centrálnej Ázie, ako aj na štáty juhovýchodnej Európy, nezapojené zatiaľ do rozširovania Európskej únie. Zvýšiť informovanosť o procese, ktorý sa začal 1. konferenciou ministrov v českom Dobříši (1991), pokračoval v Luzerne (1993), Sofii (1995), dánskom Aarhuse (1998) a teraz v Kyjeve, by mohlo vypracovanie stratégie komunikácie. Na trojdňovej kyjevskej konferencii v novom Medzinárodnom výstavnom centre sa zúčastnili zástupcovia 50 krajín Európy a SNŠ, USA, Kanady, Európskej komisie a takmer 30 medzinárodných organizácií, napríklad Európskej hospodárskej komisie OSN, Ekologického a Rozvojového programu OSN, Svetovej banky, EBOR.

Minister životného prostredia SR László Miklós podpísal s kolegami z Maďarska, Rumunska, zo Srbska a Čiernej Hory, z Ukrajiny a Česka Rámcovú konvenciu o ochrane a trvalom rozvoji Karpát, ktorá je východiskom širokej spolupráce v karpatskom regióne. Poľsko sa chce pripojiť ku konvencii neskôr. Po jej ratifikácii má byť podpísaných ešte okolo osem vykonávajúcich protokolov, v prvom rade o zachovaní biologickej rozmanitosti Karpát. Ráta sa aj so vznikom Medzinárodného karpatského fondu na základe grantov. Sekretariát konvencie má byť dočasne otvorený vo Viedni, Rumunsko navrhlo za sídlo Brašov.

„Regionálna spolupráca má konkrétnejší charakter ako veľké medzinárodné konvencie a môže sa realizovať bez väčších administratívnych problémov. V Karpatskej konvencii sú štáty, ktoré sa onedlho stanú členmi EÚ, ale aj také, ktoré nimi zatiaľ nebudú. Je to významný politický odkaz,“ povedal v rozhovore L. Miklós. Slovenskou prioritou je integrovaný prístup, najmä pri manažmente povodí a povodní, pretože problémy súvisia práve s povodňami na riekach, pritekajúcich k nám z ukrajinských Karpát, hlavne z povodia Tisy. „Zaujíma nás aj ochrana prírody a vytvorenie Karpatskej sústavy chránených území, čo sa nás veľmi konkrétne týka. Využívanie lesov a prírodných zdrojov dosiahlo široké rozmery, preto je aj tento druh spolupráce dôležitý,“ uviedol minister.

SR sa z technických a legislatívnych dôvodov zatiaľ nestihla alebo nemohla pridať k trom protokolom ku konvenciám o ochrane životného prostredia, podpísaných v Kyjeve viacerými účastníkmi. L. Miklós však informoval, že do konca roka, dokedy je to možné, by sme sa mali určite pripojiť k dvom protokolom o strategickom ekologickom hodnotení a o občianskej zodpovednosti a kompenzáciách za škody následkom cezhraničných vplyvov priemyselných havárií na vodné toky. Protokol o registroch škodlivých látok a ich prenosoch sme nepodpísali, lebo ešte nie sme členom Aarhuskej konvencie o prístupe k informáciám a účasti verejnosti v ekologickom procese. Všetci susedia SR uzavreli dokumenty o strategickom ekologickom hodnotení a registroch škodlivých látok, Maďarsko a Ukrajina aj o zodpovednosti za škody. Všetky tri protokoly podpísalo 21 štátov.

Martin Benko, Kyjev

Amsterdampolooblačno17
Atényoblačno24
Belehradbúrky25
Berlínoblačno 20 
Bratislavapolooblačno26
Bruseljasno18
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťbúrky21
Frankfurtoblačno19
Helsinkiprehánky21
Istanbuloblačno21
Kodaňoblačno17
Kyjevbúrky26
Lisabonslnečno25
Londýnoblačno18
Madridslnečno23
Moskvaslnečno22
Oslopolooblačno17
Parížpolooblačno18
Prahadážď 19
Rímprehánky23
Sofiadážď15
Štokholmoblačno21
Varšavaoblačno29
Viedeňpolooblačno25
Záhreboblačno25
Ženevabúrky15

Počasie

Na území Slovenska naďalej prevláda zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv počasia. Pozitívne sú účinky najmä na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť koncentrácie a pohotových reakcií. Len na niektorých miestach Slovenska možnosť zhoršenia rozptylových podmienok v ranných hodinách, čo môže podmieniť zvýšenie zdravotných ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím nemajú preceňovať svoje sily. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu trpieť migrénami a miernym pocitom závratu. Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.n Dnes bude malá, na niektorých miestach zväčšená oblačnosť. Miestami prehánky a búrky, najmä na strednom Slovensku. Najvyššia denná teplota 26 až 30 stupňov. Slabý premenlivý, popoludní postupne vietor severných smerov 2 až 5 m/s, pri búrkach zosilnie. Teplota na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. n V utorok bude naďalej slnečno a cez deň veľmi teplo. Popoludní ojedinele búrky. Najnižšia nočná teplota 17 až 13, v horských dolinách miestami okolo 11, najvyššia denná teplota 27 až 31 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, v priebehu dňa pribúdanie oblačnosti a na viacerých miestach prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 17 až 13, v horských dolinách miestami okolo 11, najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov, na východnom Slovensku aj teplejšie. n Slnko vyjde zajtra o 5.01 a zapadne o 20.37 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 22. 5. 2003: Bratislava 100,50, Sliač 97,81, Košice 98,95, Poprad 93,76, za 23. 5. 2003: Bratislava 100,35, Sliač 97,11, Košice 99,03, Poprad 93,83, za 24. 5. 2003: Bratislava 99,90, Sliač 97,91, Košice 98,84, Poprad 93,61.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.