Hospodársky denník
USD34,89 Sk
EUR41,161 Sk
CHF27,073 Sk
CZK1,312 Sk
  Pondelok  26.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Petrohrad slávi

Podľa vzoru Potemkina

Oknom Ruska do Európy alebo Benátkami severu je nazývaný Petrohrad, druhé najväčšie mesto Ruska, ktoré v týchto dňoch oslavuje 300 rokov od svojho založenia. Iba máloktorá metropola sa môže pýšiť takou pohnutou históriou a kultúrnou tradíciou, ako práve Petrohrad. Svoj osud s mestom na rieke Neva spojili rôznymi spôsobmi velikáni, medzi ktorých patrí Puškin, Dostojevskij, Čajkovskij alebo Šostakovič. Bývalé cárske sídlo je v súčasnosti navyše opäť späté s mocou. Z Petrohradu pochádza ruský prezident Vladimir Putin a tiež jeho významní poradcovia, spolupracovníci alebo niektorí ministri. Nie je žiadnou náhodou, že Putin pozýva najčastejšie zahraničné návštevy práve sem. Tak sa tu napríklad ruský prezident stretol so svojím americkým kolegom Georgom W. Bushom.

Myšlienka vybudovať v močarinách na pobreží Fínskeho zálivu pôvodne obrannú hrádzu počas vojny so Švédskom, sa zrodila v hlave ruského cára Petra I. Veľkého. Pevnosť svätého Petra, ako sa pôvodne nazývala, sa postupne rozrástla na „výkladnú skriňu Ruska“, mesto palácov, katedrál a stovák ostrovčekov nevskej delty. Metropola sa stala srdcom ruského umeleckého života, prístavom so slávnymi bielymi nocami, s výstavným miestom s neprekonateľnou Ermitážou alebo so Zimným palácom a aj „mestom hrdinov“ počas druhej svetovej vojny, či tiež nemým svedkom boľševickej revolúcie.

Petrohrad sa na oslavy výročia pripravoval asi päť rokov. Z federálneho rozpočtu dostal na tento účel „iba“ 40 miliárd rubľov a peňažnými darmi tiež prispeli početní sponzori a mecenáši. Mesto vraj toľko peňazí nevidelo od čias, keď bolo cárskou metropolou. Kritici veľkých osláv však tvrdili, že sa prostriedky premrhali na zbytočné skrášlenie budov, ulíc a trávnikov, zatiaľ čo mestská doprava, nemocnice, školy a obytné domy zostali v dezolátnom stave. Na mnohých stavbách bola iba natretá fasáda, prípadne nainštalované lacné „eurooknᓠs plastovými rámami. Tie najhoršie budovy, doslova podľa vzoru kniežaťa Potemkina, zakryli plátna s namaľovanými oknami. Smetisko a skládka boli schované za vysoké ploty a záhradkárske chatrče v okolí reprezentačného sídla spálené, aby vraj nekazili výhľad. Jubileum však prinieslo aj niektoré klady. Niektoré cárske paláce sú teraz naozaj zreštaurované a hlavné pamiatkové objekty, ktoré sú známe z pohľadníc, umyli a vyčistili. Z centra mesta záhadne zmizli bezdomovci, opilci, predajcovia pirohov a novín. A tiež aj väčšina obyčajných Petrohradčanov, ktorí radšej ušli pred oslavami na vidiek.

(ČTK, oso)

Amsterdampolooblačno17
Atényoblačno24
Belehradbúrky25
Berlínoblačno 20 
Bratislavapolooblačno26
Bruseljasno18
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťbúrky21
Frankfurtoblačno19
Helsinkiprehánky21
Istanbuloblačno21
Kodaňoblačno17
Kyjevbúrky26
Lisabonslnečno25
Londýnoblačno18
Madridslnečno23
Moskvaslnečno22
Oslopolooblačno17
Parížpolooblačno18
Prahadážď 19
Rímprehánky23
Sofiadážď15
Štokholmoblačno21
Varšavaoblačno29
Viedeňpolooblačno25
Záhreboblačno25
Ženevabúrky15

Počasie

Na území Slovenska naďalej prevláda zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv počasia. Pozitívne sú účinky najmä na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť koncentrácie a pohotových reakcií. Len na niektorých miestach Slovenska možnosť zhoršenia rozptylových podmienok v ranných hodinách, čo môže podmieniť zvýšenie zdravotných ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím nemajú preceňovať svoje sily. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu trpieť migrénami a miernym pocitom závratu. Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.n Dnes bude malá, na niektorých miestach zväčšená oblačnosť. Miestami prehánky a búrky, najmä na strednom Slovensku. Najvyššia denná teplota 26 až 30 stupňov. Slabý premenlivý, popoludní postupne vietor severných smerov 2 až 5 m/s, pri búrkach zosilnie. Teplota na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. n V utorok bude naďalej slnečno a cez deň veľmi teplo. Popoludní ojedinele búrky. Najnižšia nočná teplota 17 až 13, v horských dolinách miestami okolo 11, najvyššia denná teplota 27 až 31 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, v priebehu dňa pribúdanie oblačnosti a na viacerých miestach prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 17 až 13, v horských dolinách miestami okolo 11, najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov, na východnom Slovensku aj teplejšie. n Slnko vyjde zajtra o 5.01 a zapadne o 20.37 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 22. 5. 2003: Bratislava 100,50, Sliač 97,81, Košice 98,95, Poprad 93,76, za 23. 5. 2003: Bratislava 100,35, Sliač 97,11, Košice 99,03, Poprad 93,83, za 24. 5. 2003: Bratislava 99,90, Sliač 97,91, Košice 98,84, Poprad 93,61.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.