Hospodársky denník
USD34,582 Sk
EUR41,13 Sk
CHF26,914 Sk
CZK1,311 Sk
  Streda  28.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Príloha č. 4 Živnostenského zákona

Osobitná odborná spôsobilosť je zárukou kvality ponúkaných reglementných služieb

Od 1. januára 2003 môžu niektoré vybrané živnosti vykonávať iba osoby, ktoré spĺňajú podmienky osobitnej odbornej spôsobilosti. Zoznam týchto vybraných živností je uvedený v prílohe č. 4 Živnostenského zákona, teda zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon) v znení zákona č. 279/2001 Z. z. Osobitná odborná spôsobilosť je definovaná v § 7a Živnostenského zákona, ktorý tiež nadobudol účinnosť 1. januára 2003. Osobitná odborná spôsobilosť je súhrn teoretických vedomostí, praktických schopností a ovládanie technických alebo technologických postupov, ktoré musí spĺňať každý, kto vykonáva živnosti uvedené v prílohe č. 4 Živnostenského zákona.

Živnostenský zákon vyžaduje na vznik živnostenského oprávnenia u reglementovaných živností preukázanie splnenia podmienok odbornej spôsobilosti, aby bolo zabezpečené, že sa na ich vykonávaní bude vždy podieľať osoba, ktorá spĺňa podmienky určené zákonom. V praxi sa však tento zákonný predpoklad často neplnil, pretože podnikateľ - odborne spôsobilá osoba, ktorá je držiteľom živnostenského oprávnenia, sa viac venovala napríklad zabezpečovaniu zákaziek, a nie vlastnej výrobe, prípadne službám, ktoré vykonával svojimi zamestnancami, tí nespĺňali, alebo nemuseli spĺňať podmienky odbornej spôsobilosti. Preto, aby sa zamedzilo obchádzaniu základného účelu zákona, bol do Živnostenského zákona doplnený § 7a, na základe ktorého je podnikateľ povinný zabezpečiť vykonávanie vybraných živností takými zamestnancami, ktorí musia spĺňať podmienky osobitnej odbornej spôsobilosti. Ide výlučne

o dva okruhy

živností. V časti A prílohy č. 4 sú zaradené štyri živnosti, pri ktorých sa táto osobitná odborná spôsobilosť vyžaduje len v prípade ich externého vykonávania mimo objektu prevádzkarne, teda priamo v byte zákazníka: vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo, inštalácia a opravy chladiacich zariadení, elektroinštalatérstvo a plynoinštalatérstvo. V časti B prílohy č. 4 je zaradených päť živností, ktoré sú svojím charakterom službami osobnými: holičstvo a kaderníctvo, kozmetické služby, pedikúra, masérske služby a sprievodca cestovného ruchu. Pri týchto živnostiach sa osobitná odborná spôsobilosť vyžaduje vždy, a to bez ohľadu, či sa vykonávajú v prevádzkarni, alebo externým spôsobom, teda v byte zákazníka.

Zamestnanci podnikateľov prevádzkujúcich tieto živnosti musia od 1. januára 2003 spĺňať osobitnú odbornú spôsobilosť buď podľa § 7 ods. 1 Živnostenského zákona, alebo preukázať odbornú spôsobilosť jedným zo štyroch náhradných spôsobov, ktoré sú vymenované v § 22 ods. 1 Živnostenského zákona.

Odborná spôsobilosť podľa § 7 ods. 1 sa pri remeselných živnostiach: vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo, inštalácia a opravy chladiacich zariadení, elektroinštalatérstvo, plynoinštalatérstvo, holičstvo a kaderníctvo a kozmetické služby preukazuje

výučným listom

alebo iným dokladom o riadnom ukončení učebného alebo študijného odboru a dokladom o vykonaní najmenej trojročnej praxe v odbore. Živnostenský zákon uznáva aj prax počas výkonu základnej (náhradnej) vojenskej služby alebo civilnej služby za predpokladu pravidelného výkonu prác, ktoré zodpovedajú príslušnej remeselnej živnosti. Dokladom o výkone prác je písomné potvrdenie vydané príslušným orgánom ozbrojených síl alebo organizáciou, kde občan vykonával civilnú službu. Pri viazaných živnostiach: pedikúra, masérske služby a sprievodca cestovného ruchu je odborná spôsobilosť upravená osobitnými predpismi, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 Živnostenského zákona, ktorá obsahuje zoznam viazaných živností, alebo je ustanovená touto prílohou. Preukazom odbornej spôsobilosti na vykonávanie živnosti pedikúra je osvedčenie vydané podľa § 8 ods. 1 zákona č. 386/1997 Z. z. o ďalšom vzdelávaní a o zmene zákona č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení zákona č. 70/1997 Z. z. Osvedčenie vydáva akreditovaná vzdelávacia ustanovizeň.

Odbornou spôsobilosťou, ktorej splnenie vyžaduje Živnostenský zákon na prevádzkovanie masérskych služieb, je absolvovanie strednej zdravotníckej školy s maturitnou skúškou v odbore rehabilitácia alebo absolvovanie masérskeho kurzu zakončeného skúškou, organizované inštitúciou akreditovanou príslušným ústredným orgánom štátnej správy, alebo absolvovanie lekárskej fakulty v odbore telovýchovného lekárstva alebo balneológie, alebo absolvovanie vysokej školy telovýchovného smeru.

Preukazom odbornej spôsobilosti na vykonávanie živnosti sprievodca cestovného ruchu je osvedčenie vydané podľa § 8 ods. 1 zákona č. 386/1997 Z. z.

Ak zamestnanci podnikateľov prevádzkujúcich živnosti uvedené v prílohe č. 4 Živnostenského zákona nemôžu splniť osobitnú odbornú spôsobilosť podľa § 7 ods. 1 Živnostenského zákona, môžu ju preukázať podľa § 7a ods. 2 Živnostenského zákona jedným zo štyroch náhradných spôsobov, ktoré sú vymenované v § 22 ods. 1 Živnostenského zákona. Podľa citovaného ustanovenia sa doklady o odbornej spôsobilosti môžu nahradiť: výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní najmenej

trojročnej praxe

v odbore alebo v príbuznom odbore, alebo vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti, alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy, alebo na nadstavbovom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní najmenej dvojročnej praxe v odbore, alebo diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore a dokladom o vykonaní najmenej jednoročnej praxe v odbore, alebo osvedčením o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a osvedčením o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou. Tento náhradný spôsob preukázania osobitnej odbornej spôsobilosti vyžaduje preukázanie sa súčasne obidvoma osvedčeniami.

JUDr. Katarína Horvatová

Počasie

Dnes bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšiemu zotaveniu organizmu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je sklon k zvýšeniu pulzovej frekvencie. V nižších polohách pri zhoršených rozptylových podmienkach miestami možnosť zhoršenia ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho systému (najmä v priemyselných oblastiach). Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať sklonom k migrénam a pocitom závratu. Pri búrkach možnosť prechodného zhoršenia zdravotného stavu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených zväčša priaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno, miestami prehánky a búrky, ojedinele s krupobitím. Najvyššia teplota 24 až 28, na juhu miestami okolo 30, na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. Severný vietor 3 až 7 m/s, ktorý pri búrkach zosilnie.n Vo štvrtok bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a lokálne búrky alebo prehánky, ojedinele s krúpami. Nočná teplota 17 až 13, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 28 až 32, na severe okolo 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.40 hod.

Amsterdampolooblačno20
Atényoblačno22
Belehradpolooblačno24
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno26
Bruselpolooblačno21
Budapešťpolojasno28
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno21
Helsinkipolojasno20
Istanbuloblačno22
Kodaňoblačno19
Kyjevzamračené19
Lisabonslnečno25
Londýnslnečno21
Madridslnečno25
Moskvaprehánky20
Oslopolooblačno18
Parížpolojasno22
Prahaprehánky23
Rímoblačno21
Sofiapolooblačno20
Štokholmpolooblačno19
Varšavaprehánky20
Viedeňpolooblačno26
Záhrebpolooblačno24
Ženevapolooblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.