Hospodársky denník
USD34,582 Sk
EUR41,13 Sk
CHF26,914 Sk
CZK1,311 Sk
  Streda  28.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vytrasú vodu

Zemetrasenia vytláčajú vodu z povrchových vrstiev pôdy, preto po nich dochádza k zvýšeniu hladín riek v postihnutých oblastiach. Túto teóriu prezentoval americký geológ Michael Manga, ktorý skúmal seizmicky aktívnu oblasť v Kalifornii, v časopise Geophysical Research Letters. Po veľkom zemetrasení v San Francisku v roku 1906 si vedci všimli, že miestne rieky odvádzali niekoľko týždňov viac vody ako zvyčajne. Pravidelné pozorovania odvtedy ukázali, že uvedený fenomén sprevádza zemetrasenia so silou šesť stupňov Richterovej stupnice a viac.

Geológovia ho nevedeli vysvetliť, a tak vznikli dve teórie. Podľa prvej vytláčajú zemetrasenia viac vody zo skalnatého podložia, ktoré napája rieky. Druhá hovorí, že otrasy rozširujú trhliny v hlbinných horninách a cez ne potom vyteká na povrch viac vody. Manga považuje obidve teórie za nesprávne. Analyzoval dáta o juhokalifornskej rieke Sespe Creek, ktorá preteká jednou zo seizmicky najaktívnejších regiónov Ameriky. V ostatných 80 rokoch tu geológovia zaregistrovali 48 silných zemetrasení. Na základe zhromaždených údajov a laboratórnych pokusov vypracoval Manga svoju vlastnú teóriu. Podľa nej nepochádza nadbytočná voda z hlbín, ale z vlhkých vrstiev pôdy na zemskom povrchu alebo blízko neho. Zemetrasenia vodu z týchto vrstiev doslova vytrasú. Keď sa totiž pôda trasie, štrbiny v nej sa uzatvoria a voda sa z nich vytlačí. V laboratórnych pokusoch vylučovali pôdne vzorky vodu pri otrasoch nad hranicou šiestich stupňov, podľa kalifornských vedcov je to dôkaz správnosti ich teórie.

Trochu obozretnejší je Stuart Rojstaczer z Duke University v Durhame, štát Severná Karolína. S uvedenou teóriou v zásade súhlasí, ale výsledky nepostačujú na komplexné vysvetlenie fenoménu. Vrchné pôdne vrstvy podľa neho obsahujú príliš málo vody, aby mohol nastať taký vzostup hladín, ako sa pozoroval na mnohých miestach. Okrem toho po veľkých zemetraseniach silno klesá hladina podzemnej vody. To nasvedčuje, že fenomén ovplyvňujú aj vrstvy vo väčších hĺbkach.

(kab)

Počasie

Dnes bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšiemu zotaveniu organizmu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je sklon k zvýšeniu pulzovej frekvencie. V nižších polohách pri zhoršených rozptylových podmienkach miestami možnosť zhoršenia ťažkostí pri ochoreniach dýchacieho systému (najmä v priemyselných oblastiach). Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať sklonom k migrénam a pocitom závratu. Pri búrkach možnosť prechodného zhoršenia zdravotného stavu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených zväčša priaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno, miestami prehánky a búrky, ojedinele s krupobitím. Najvyššia teplota 24 až 28, na juhu miestami okolo 30, na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. Severný vietor 3 až 7 m/s, ktorý pri búrkach zosilnie.n Vo štvrtok bude polooblačno, cez deň časom až oblačno a lokálne búrky alebo prehánky, ojedinele s krúpami. Nočná teplota 17 až 13, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 28 až 32, na severe okolo 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.40 hod.

Amsterdampolooblačno20
Atényoblačno22
Belehradpolooblačno24
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno26
Bruselpolooblačno21
Budapešťpolojasno28
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtoblačno21
Helsinkipolojasno20
Istanbuloblačno22
Kodaňoblačno19
Kyjevzamračené19
Lisabonslnečno25
Londýnslnečno21
Madridslnečno25
Moskvaprehánky20
Oslopolooblačno18
Parížpolojasno22
Prahaprehánky23
Rímoblačno21
Sofiapolooblačno20
Štokholmpolooblačno19
Varšavaprehánky20
Viedeňpolooblačno26
Záhrebpolooblačno24
Ženevapolooblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.