Hospodársky denník
USD35,212 Sk
EUR41,246 Sk
CHF26,991 Sk
CZK1,315 Sk
  Piatok  30.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Investícia do budúcnosti

Znížia emisie síry až o 800 ton ročne

„Tento projekt je súčasťou ďalšej harmonizácie rozvoja rafinérií nielen v Slovnafte, ale aj v spoločnosti MOL. Jeho realizáciou si oba subjekty udržia vedúcu pozíciu v kvalite vyrábaných motorových palív, čo nepochybne posilní ich konkurencieschopnosť na súčasných i budúcich trhoch,“ zdôraznil generálny riaditeľ Slovnaftu Vratko Kaššovic pri slávnostnom položení základného kameňa stavby Hydrogenačná rafinácia palív č.7. Je to projekt hĺbkového odsírenia plynového oleja, ktorý je hlavnou zložkou výroby nízkosírnej nafty. Ukončenie výstavby je plánované na október 2004 a vyžiada si investičné náklady vo výške 2,5 mld. Sk. Licencia na hydrogenačný proces je od renomovanej dánskej spoločnosti Haldor Topsoe, hlavným kontraktorom je spoločnosť ABB Lummus Global Brno z ČR. Dodávateľom stavebných prác sú Závody inžinierskej a priemyselnej prefabrikácie Bratislava. V. Kaššovic vo svojom prejave zdôraznil, že po nábehu procesu bude Slovnaft schopný v celom rozsahu vyrábať motorovú naftu v kvalite, ktorá je vyžadovaná v krajinách EÚ nielen od roku 2005, ale aj po roku 2008.V. Kaššovic tiež dodal, že Slovnaft považuje projekt za svoj príspevok k vstupu SR do EÚ a jeho rovnocennému postaveniu v nej. Kapacita projektu je 1,8 milióna ton suroviny ročne.

Nezanedbateľné sú aj jeho ekologické efekty. Konkrétne prinesie celoplošné zníženie znečistenia ovzdušia v dýchateľnej zóne emisiami SO2, ktoré vznikajú pri používaní motorovej nafty, až o takmer 800 ton ročne. Sprevádzkovanie hydrogenačnej rafinácie palív č. 7 nahradí dve existujúce staré výrobné jednotky, v dôsledku čoho sa v bezprostrednom okolí Slovnaftu znížia emisie prchavých organických látok o 51 %. Zároveň sa zníži aj množstvo emisií ďalších škodlivín (SO2, NOX, CO a prašných úletov). Projekt hĺbkového odsírenia prispeje aj k zníženiu spotreby chladiacej vody o vyše 400 litrov za sekundu (menej sa teda bude vypúšťať do Malého Dunaja) a úplne odstráni riziko znečistenia podzemných vôd, lebo celý objekt bude postavený na nepriepustnom podloží.

Zdena Rabayová

Počasie

Na území Slovenska naďalej prevláda zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv počasia. Pozitívne sú účinky najmä na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť koncentrácie a pohotových reakcií. Len na niektorých miestach Slovenska možnosť zhoršenia rozptylových podmienok v ranných hodinách, čo môže podmieniť zvýšenie zdravotných ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím nemajú preceňovať svoje sily. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu trpieť migrénami a miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polooblačno. Popoludní časom oblačno a ojedinele prehánky a búrky. Najvyššia teplota 26 až 30, na severe okolo 23, na horách vo výške 1500 m okolo 17 stupňov. Slabý premenlivý vietor.n V sobotu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 14 až 10, denná 26 až 30 stupňov. V nedeľu bude polojasno, časom až oblačno a lokálne búrky alebo prehánky. Nočná teplota 15 až 11, denná 24 až 28 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.42 hod.

Amsterdampolooblačno24
Aténypolooblačno25
Belehradoblačno27
Berlínjasno25
Bratislavapolojasno28
Bruselpolooblačno25
Budapešťpolojasno28
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtpolooblačno25
Helsinkioblačno19
Istanbulpolooblačno23
Kodaňpolooblačno21
Kyjevpolooblačno24
Lisabonpolojasno29
Londýnpolooblačno24
Madridpolojasno28
Moskvapolooblačno21
Oslooblačno18
Parížpolojasno27
Prahapolojasno24
Rímpolojasno27
Sofiadážď20
Štokholmoblačno19
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno26
Záhreboblačno25
Ženevapolooblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.