Hospodársky denník
USD36,442 Sk
EUR40,906 Sk
CHF27,07 Sk
CZK1,304 Sk
  Pondelok  5.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Máme príliš štedrý systém?

Komentuje Eleonóra Bujačková

Aj keď posledné údaje z úradov práce napovedajú, že nezamestnaných ubúda, ich počet je stále vysoký. Okamžité riešenie neexistuje. Viacerí odborníci tvrdia, že u nás je toľko ľudí bez práce iba preto, že máme príliš štedrý sociálny systém. Podľa niektorých prepočtov zhruba 20 až 25 percent ľudí bez práce, ktorí berú podporu v nezamestnanosti, zároveň pôsobí v šedej ekonomike. Súčasný stav im vyhovuje. Pravdou však je, že ostatní skutočne nachádzajú iba ťažko uplatnenie. Je teda príčinou sociálny systém? Aby bolo jasné, to, čo kritizuje väčšina ekonómov i niektorí politici, nie je výška dávok, tie skutočne nič a nikoho neohrozujú. Vinovatý je systém a podmienky, za akých sa dávky poskytujú. Sú najmä zneužiteľné a demotivujúce. Nezamestnanosť má štrukturálny charakter. Pokiaľ priemysel nezvýši export a nezačne vytvárať pracovné miesta, počet nezamestnaných sa výrazne nezníži. Druhým problémom je regionálna nezamestnanosť. Chýba pružný trh práce, väčšia motivácia samotných ľudí hľadať si uplatnenie. Pri súčasnej vysokej štrukturálnej nezamestnanosti treba veľmi obozretne narábať so všetkým, čo by mohlo obmedzovať a brzdiť podnikanie, zakladanie podnikov. V tejto situácii nemožno zvyšovať odvody a prenášať nemocenské dávky na podnikateľov. Aj keby sa znížili ich povinné odvody, nemali by náklady nulové. Napríklad by sa museli prijímať úradníci pre agendu. To by najmä malé a stredné podniky položilo. V okresoch a oblastiach, kde sú zahraničné firmy a investori, nezamestnanosť je nízka. Takže ďalší krok spočíva v podpore regiónov s vysokou nezamestnanosťou.

Treba sa zamyslieť aj nad systémom odborného školstva. Pravdou je aj to, že spoločnosť starne, a mnohí zamestnávatelia nechcú zobrať do práce ľudí po päťdesiatke. Pritom starší ľudia majú skúsenosti a návyky, takže by boli schopní uplatniť sa. Ukazuje sa, že chýba systém i motivácia, ako ich skúsenosti a schopnosti v spoločnosti využiť. Musíme si uvedomiť, že o niekoľko rokov budeme musieť navyše riešiť otázku, ako sa obecne vyrovnať s predĺženým vekom odchodu do dôchodku. Teda, že väčšina pracovníkov bude vyššieho veku. Takmer pol milióna nezamestnaných predstavuje predovšetkým na úrady práce mimoriadny nápor. Už to nie je efektívne. Vo svete sa osvedčilo, že sa na hľadaní voľných miest podieľajú aj súkromné či pološtátne firmy, ktoré samozrejme so štátom a jeho inštitúciami, ako sú práve úrady práce, úzko spolupracujú. Súčasne treba vyvinúť väčší tlak, aby ľudia sami aktívne hľadali. Určite, je to aj otázka psychologická. Ešte pretrváva pocit, že hľadanie práce je vnímané ako hanba. Ľudia preto skôr čakajú, že im práca bude ponúknutá. Skúsenosti zo sveta ukazujú, že tam je celkom bežné, že uchádzača niekto desať i viackrát odmietne. My na to nie sme zvyknutí. Podľa názoru odborníkov stále sa príliš zameriavame na dávky ako určité hojivé náplasti na stratu práce. Ich objem rastie, výdavky na aktívnu politiku zamestnanosti - teda na rekvalifikácie, rôzne kurzy a tvorbu miest sa skôr znižujú.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamzamračené16
Atényjasno29
Belehradjasno24
Berlínpolooblačno25
Bratislavajasno25
Bruseldážď17
Budapešťjasno23
Bukurešťoblačno26
Frankfurtdážď24
Helsinkislnečno18
Istanbulpolooblačno21
Kodaňzamračené18
Kyjevjasno14
Lisabonpolooblačno19
Londýnoblačno18
Madridprehánky19
Milánopolooblačno24
Moskvadážď15
Osloprehánky17
Paríždážď16
Prahapolooblačno28
Rímjasno27
Sofiajasno21
Štokholmpolooblačno20
Varšavapolooblačno21
Viedeňjasno25
Záhrebjasno24
Ženevaoblačno23

Počasie

Počasie, prevládajúce na našom území má priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi reagujúci na počasie majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a k pocitom Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 21 stupňov. Juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. n V utorok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 14 až 10, v dolinách okolo 7 stupňov, denná 26 až 30 stupňov. V stredu bude polojasno. Na severe a východe postupne zväčšená oblačnosť a miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 16 až 12 stupňov, denná 20 až 24, na juhu okolo 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.27 a zapadne o 20.11 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.