Hospodársky denník
USD36,442 Sk
EUR40,906 Sk
CHF27,07 Sk
CZK1,304 Sk
  Pondelok  5.Mája 2003

Nájdeme zakázané zbrane

Spojenci rozdelia Irak do troch bezpečnostných sektorov

Hlavné bojové operácie v Iraku sa skončili, USA a spojenci premohli nepriateľa, Irak je slobodný. Vyhlásil to americký prezident George W. Bush na palube lietadlovej lode USS Abraham Lincoln neďaleko kalifornského pobrežia a zároveň zdôraznil, že vojna proti terorizmu musí pokračovať. V prejave, mnohokrát prerušenom nadšenými ováciami asi 2000 námorníkov v plnej rovnošate, dojatý Bush dodal, že koalícia sa teraz sústreďuje na povojnovú obnovu Iraku, ktorá bude „ťažká“. „Prechod z diktatúry k demokracii potrvá istý čas. Naša koalícia zostane, kým neskončí prácu,“ povedal na palube lode, kam priletel na sedadle druhého pilota v bojovom lietadle S-3 Viking.

Bush tiež nazval šesťtýždňovú vojnu „jedným víťazstvom vo vojne proti terorizmu“, ktorá sa začala po útokoch na USA z 11. septembra 2001 a podľa neho musí pokračovať aj po vojne v Iraku a Afganistane. Koalícia porážkou bagdadského režimu „odstránila spojenca (teroristickej siete) al-Káidy a prerušila zdroje financovania teroristov“, povedal Bush. Zatiaľ neexistujú definitívne dôkazy o napojení al-Káidy na zvrhnutý iracký režim. Prezident USA sa vyhol vyhláseniu víťazstva či konca vojny v prejave na tejto lietadlovej lodi, vracajúcej sa z desaťmesačnej misie v Perzskom zálive.

Bush minimálne spomínal otázku irackých zbraní hromadného ničenia, ktorých údajná existencia bola hlavným dôvodom pre Washingtonom vedenú inváziu do Iraku. Koalícia zatiaľ v krajine žiadne zbrane nenašla, Bush povedal, že ešte zostáva prehľadať stovky podozrivých objektov. „Žiadna teroristická sieť nebude môcť získať zbrane hromadného ničenia od irackého režimu, pretože iracký režim už nie je,“ uviedol. Prezident Bush okrem toho vyjadril v sobotu presvedčenie, že americkí vojaci nájdu v Iraku dôkazy o zakázaných zbraniach hromadného ničenia, pre ktoré USA zaútočili na túto krajinu. „Saddám Husajn mal zbrane hromadného ničenia a nájdeme ich, len to nejaký čas potrvá,“ povedal Bush na spoločnej tlačovej konferencii s austrálskym premiérom Johnom Howardom, ktorý bol na návšteve USA.

V samom Iraku pokračuje snaha o stabilizáciu situácie so striedavými úspechmi. Na základe nového plánu povojnovej stability bude Irak rozdelený do troch sektorov, v ktorých budú hliadkovať jednotky z najmenej desiatich krajín vedené Spojenými štátmi, Britániou a Poľskom. Oznámil to v piatok vysokopostavený predstaviteľ americkej vlády, podľa ktorého svojich vojakov pre činnosti na dohľad na problémové miesta po odmínovanie a zdravotníctvo zatiaľ ponúklo desať štátov. Títo vojaci budú tvoriť tri divízie síl oddelených od 135 000 príslušníkov bojových oddielov, ktoré sa šesť týždňov od začiatku Spojenými štátmi vedeného zásahu stále nachádzajú v Iraku. K dobrovoľníckym štátom nepatrí Francúzsko, Nemecko a Rusko, ktoré neboli pozvané na stretnutie 16 krajín v Londýne, kde bol v stredu schválený príslušný plán, uviedol nemenovaný zdroj v rozhovore pre novinárov. Desať krajín, ktoré ponúkli svoje jednotky pre Američanmi vedený plán povojnovej stabilizácie Iraku, by mohli vyslať svojich vojakov už do konca tohto mesiaca, vyhlásil poľský minister zahraničných vecí Wlodzimierz Cimoszewicz.

Niekoľko stoviek Iračanov vtrhlo v sobotu do bagdadského hotela Palestine, kde sú ubytovaní zahraniční novinári. Svojím násilným činom však chceli iba poukázať na to, že nemajú zamestnanie a v Iraku zatiaľ patričným spôsobom nefungujú verejné služby. Novovymenovaný šéf bagdadskej polície zasa v sobotu rezignoval na svoju funkciu, čím vznikla ďalšia prekážka v americkom úsilí nastoliť v irackom hlavnom meste silu schopnú obnoviť zákon a poriadok. Hovorca amerických síl, generálporučík Alan King oznámil, že policajný šéf Záhir al-Naímí chce uvoľniť post pre mladšieho muža. Okrem toho v meste Kirkúk, údajne nešťastnou náhodou, zahynul americký vojak.

Pokračuje aj prenasledovanie prominentných osôb irackého režimu. Spojenecké sily v Iraku vzali do väzby riaditeľa irackého Úradu vojenskej industrializácie Abd at-Tavába Mulláha Huvajša a jedného z dvoch viceprezidentov bývalého režimu a člena Rady revolučného velenia Tahá Mohiddína Marúfa. Huvajš bol na americkom zozname 55 najhľadanejších členov bývalého irackého režimu pod číslom 16. Marúf figuroval pod číslom 42. Ich zadržaním sa tak zvýšil počet zatknutých predstaviteľov bývalého irackého režimu na 17.

Pokiaľ ide o pátranie po Saddámovi Husajnovi, stále je zahalené mnohými nejasnosťami. Nový videozáznam so zosadeným irackým vodcom, ktorý zverejnili v noci na sobotu, ho zobrazuje ako veľmi roztržitého a nekoncentrovaného. Niektoré zdroje uvádzajú, že zosadený iracký minister zahraničných vecí Tárik Azíz Američanom pri výsluchu povedal, že Saddám Husajn je stále nažive.

(TASR, by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.