Hospodársky denník
USD36,374 Sk
EUR40,81 Sk
CHF26,983 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  6.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Študenti našli oporu v SOFTIP-e

Mnohí im pomoc prisľúbili, ale odriekli, iní ich otvorene ignorovali!

7. stredoeurópsky študentský seminár o počítačovej grafike CESCG 2003, ktorý sa uskutočnil v Budmericiach pod záštitou Jeho Excelencie, rakúskeho veľvyslanca v SR, pána Martina Bolldorfa, je za nami. A hoci je toto podujatie už dlhé roky ojedinelou stredoeurópskou raritou, organizátori na počudovanie mali najväčší problém s nájdením generálneho sponzora. Keďže mnohé, dokonca aj renomované spoločnosti,

seminár otvorene ignorovali, museli sa organizátori opäť obrátiť „na istotu“, na softvérovú spoločnosť SOFTIP. Tá pozíciu generálneho sponzora prijala a tak sa 7. ročníka CESCG mohlo zúčastniť niekoľko desiatok najlepších študentov počítačovej grafiky z dvanástich stredoeurópskych univerzít a taktiež študentov z Nemecka a Anglicka.

Milan Vtáčnik, vedúci katedry počítačovej grafiky a spracovania obrazu z Univerzity J. A. Komenského:

V čom je motto tohto podujatia?

– Hlavnou myšlienkou je dať šancu a možnosť študentom zo strednej Európy vyskúšať si prvé vedecké „ostrohy”. Pre väčšinu, ak nerátam občasné výnimky, je cesta na seriózne vedecké podujatia zväčša zahataná. S „dospeláckym” konštatovaním, že na to ešte nedorástli. Avšak tu si môžu najlepší študenti vyskúšať pravú vedeckú atmosféru. Popri seminári CESCG sa totiž študenti zúčastňujú aj Jarnej konferencie počítačovej grafiky SCCG.

Mládež vždy prinesie niečo originálne. Zbadali ste niečo také aj na týchto podujatiach?

–Všimnite si celý rámec podujatia - atmosféra budmerického kaštieľa, tvorivý duch domu spisovateľov, mladí študenti, mladí sú aj učitelia, ktorí ich sprevádzajú... je tu teda naozaj vynikajúca atmosféra. Taká, ktorá najviac žičí nadväzovaniu kontaktov, ktorá je reálnym obrazom prípravy na život.

Čo prinesie SOFTIP-u podpora takejto akcie podľa vás?

– Študenti si už dnes uvedomujú, že SOFTIP podporuje vzdelávanie mladých ľudí. Na Slovensku nemáme veľa takýchto firiem. Keby ste len vedeli, koľko firiem nám v tomto roku od sponzorstva odskočilo! Aj tradičných. SOFTIP ukázal, že dodržiava svoje záväzky a má záujem podporovať vzdelávanie mladých. Niektorí raz možno nastúpia na miesta jeho pracovníkov.

Prečo nepodporiť mladých ľudí? Veď prinášajú neobyčajné invenčné riešenia? To, čo potrebujú všetky počítačové firmy. Netradičné invenčné riešenie je pridaná hodnota, ktorú firma môže získať v podstate len od mládeže. Sú to veci, ktoré nám, „dospelým”, ani neprídu na um, ktoré my, starší, už nevymyslíme. Máme však inú šancu, možnosť, doviesť mladých na správne pole a ukázať im problém. Verte, že oni s riešeniami naozaj prídu.

Máme tu očividný príklad. Študent M. Valient uverejnil svoju diplomovú prácu na internete a tá je už dnes súčasťou jednej kapitoly o počítačovej grafike v knihe, ktorá sa teraz píše v USA. Je to rukolapný dôkaz, že aj študenti sú schopní vymyslieť „naj-naj“ veci. Iba sa im musí dať šanca. Ak by ju nemali, tak by si ich možno nikto nevšimol.

O čom svedčí medzinárodné zastúpenie?

– Seminár má 7. rok. Začalo ho šesť krajín. A dnes ich je...? Viac ako dvojnásobok! Ukazuje sa, že študentom zo západnej Európy tiež chýbal kontakt so študentmi tohto regiónu. Preto sú tu. A prídu opäť. O rok, o dva... stále z väčšieho počtu krajín. Rok čo rok je nás tu viac, rok čo rok je medzinárodné zastúpenie širšie, rok čo rok sa ohlas o konferencii šíri ďalej a ďalej. Dokonca už prekročil stredoeurópsky rozmer. Ak by to tak nebolo, nikdy by sem neprišli ani Nemci a ani Angličania. Načo aj?

Nepodliehajme preto náladám, od druhých vždy len brať. V Budmericiach dokazujeme, že aj my máme čo ponúknuť. Preto vstupujme do EÚ so vztýčenou hlavou. Toto podujatie možno raz nebude „len” stredoeurópske, ale ...

x x x x x

Andrej Ferko – informatik, profesor Technickej univerzity v rakúskom Grazi, zakladateľ a organizátor podujatia.

V čom vidíte výnimočnosť študentského seminára v počítačovej grafike?

– Je svetovým unikátom študentskej aktivity, ktorá sa zaoberá mimoriadne rýchlo sa rozvíjajúcou časťou informatiky. Nemám poznatky, že by sa kdekoľvek na svete niečo podobné usporadúvalo

Na počiatku bola bilaterálna spolupráca našej Komenského univerzity s Viedenskou technickou univerzitou, avšak dnes je to už viac ako len spolupráca stredoeurópskych univerzít.

– Naši a aj študenti okolitých krajín sú tak perfektne odborne i jazykovo vybavení, že by bolo bývalo hriechom nespojiť úsilie a vzájomne sa neobohacovať poznatkami.

Generálnym sponzorom 7. ročníka CESCG je SOFTIP. Prečo práve on?

– Na začiatku sme mali dva základné poznatky. Po prvé, že SOFTIP založili absolventi matematicko-fyzikálnej fakulty a teda ľudia, s ktorými sa dá normálne rozprávať. A po druhé, že SOFTIP od začiatku podporoval nadaných študentov aj v iných oblastiach. S našou podporou, tu v Budmericiach, začal SOFTIP už dávnejšie. A teda nie iba v tomto roku.

Kam by mala spolupráca SOFTIP-u a študentstva dospieť? Povedzme v horizonte desiatich a viac rokov.

– Už tú dnešnú považujeme za dobrý a vyladený model. Okrem ostatnej podpory sa študenti hlásia do každoročnej súťaže SOFTIP-u a desiati najlepší majú ako odmenu, zabezpečenú účasť na tomto podujatí - na stretnutí s doteraz najvýznamnejšími osobnosťami počítačovej grafiky. Povedať to inými slovami, akoby SOFTIP umožnil študentom herectva trojdňový kontakt s najväčšími hviezdami šou biznisu. A tým pomohol odkryť pozadie ich života, ako robia, ako rozmýšľajú, prečo tak a práve tak uvažujú, postupujú ...

(vmi)

Počasie

Na našom území očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Výraznejšie sa môžu znížiť ťažkosti u pacientov s ochoreniami pohybového systému, predovšetkým u reumatikov. Mierne sa zvyšuje telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno a veľmi teplo, popoludní ojedinele búrky. Najvyššia teplota 26 až 30, na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. Prevažne južný vietor 2 až 5, na juhozápade a v horských oblastiach postupne 5 až 8 m/s.n V stredu bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä v horských oblastiach, prehánky alebo búrky. Nočná teplota 14 až 10, v dolinách okolo 7, denná 25 až 29, na severe okolo 23 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne polojasno, ojedinele prehánky a búrky. Nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách miestami okolo 8, denná 25 až 29, na severe okolo 23 n Slnko vyjde zajtra o 5.25 a zapadne o 20.13 hod.

Amsterdamzamračené15
Atényjasno29
Belehradjasno28
Berlínoblačno23
Bratislavapolojasno29
Bruseldážď15
Budapešťjasno28
Bukurešťjasno26
Dublinpolooblačno14
Frankfurtzamračené20
Helsinkipolojasno20
Istanbuljasno23
Kodaňdážď15
Kyjevjasno21
Lisabonpolooblačno19
Londýnoblačno18
Madridprehánky19
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno15
Osloprehánky15
Paríždážď16
Prahaoblačno27
Rímpolooblačno28
Sofiajasno24
Štokholmprehánky17
Varšavaoblačno26
Viedeňoblačno29
Záhrebjasno28
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.