Hospodársky denník
USD36,374 Sk
EUR40,81 Sk
CHF26,983 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  6.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prečo Áno Európskej únii (85)

Život je predsa o zmenách

Do ankety členov Hospodárskeho klubu (NEF) a nominovaných na jeho tohtoročné prestížne ceny Zlatý biatec a Prominent ekonomiky prispel aj Peter Hrinko, spolumajiteľ Chemko, a.s., Strážske. Odpovede predchádzajúcich respondentov sú sprístupnené na www.hospodarskyklub.sk, menu: názory členov.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

P. Hrinko: Myslím si, že až 80 percent voličov, ktorí prídu na referendum, budú hlasovať za náš vstup do EÚ. Zatiaľ stále málo pre úspešné referendum robia politické strany.

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

P. Hrinko: Európska únia urobila potrebné kroky, aby rozšírenie mohlo nastať v máji 2004. Teraz sú na rade jednotlivé štáty, aby potvrdili, že skutočne chcú byť členmi EÚ.

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

P. Hrinko: USA sú lídrom svetovej ekonomiky. Majú veľký vplyv na vývoj národných ekonomík viacerých štátov. Majú jasnú zahraničnú politiku a tvrdo ju uplatňujú. Európa na politiku USA nereaguje jednotne. Potvrdila to aj posledná kríza vo vzťahu k vojne v Iraku. Pre Európu budú dôležité aj postoje Ruska, ktorého územie patrí aj do Európy. Pre ďalší vývoj vzťahov medzi USA a Európou sú dôležité obchodné väzby tak, aby nedochádzalo k protiobchodným aktivitám z jednej alebo druhej strany.

Zaznamená Európska únia dovtedy „vnútornú reformu“?

P. Hrinko: Moje prvé kontakty s predstaviteľmi únie hovoria o silne administratívnom aparáte byrokratických úradníkov, ktorých rozhodovanie trvá viac ako šesť mesiacov. Nových desať členov sa bude snažiť buď tento systém reštrukturalizovať, alebo sa mu prispôsobí. Pokiaľ rozhodovanie zostane v Bruseli, tak najprv bude druhá alternatíva (prispôsobovanie) a reštrukturalizácia príde až neskôr. Bude to beh na dlhšiu trať, predpokladám na 5 - 12 rokov.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

P. Hrinko: Po tomto rozšírení väčšina štátov Európy bude členom EÚ. Členské štáty vytvoria jeden veľký obchodný trh so silnou vnútornou spotrebou. Budú sa dať robiť ochranné opatrenia pred lacnými výrobkami plynúcimi z Ázie do EÚ a tak sa posilní spotreba výrobkov členských štátov EÚ. Pre obyvateľov Európy sa to zmení, až keď vo väčšine štátov EÚ bude platiť euro ako platidlo.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

P. Hrinko: Nebude jednoduchá. Budeme patriť medzi členské štáty EÚ s malým počtom obyvateľov. Bude záležať, akí politici nás budú v EÚ reprezentovať, a to nielen v parlamente, ale aj v ďalších bruselských štruktúrach. Potrebujeme tam presadiť čo najviac mladých a šikovných ľudí.

V čom vidíte plusy nášho včlenenia sa do EÚ?

P. Hrinko: Najväčším plusom bude fakt, že sa staneme členom Európskej únie. Aj keď životnou úrovňou nebudeme špičkou EÚ, môžeme byť zaujímaví pre investorov. Dôležité bude, že výrobky na Slovensku sa budú vyrábať v EÚ. Z hľadiska dosiahnutia dobrej ceny to bude dôležité pre našich výrobcov.

Integračné mínusy?

P. Hrinko: Mnohé mínusy máme za sebou, ale ďalšie nás čakajú. Každý, kto precestoval niekoľko krajín EÚ, si vie porovnať životné náklady s našimi na Slovensku. Čaká nás ďalšie zbližovanie cien palív, energií, potravín a služieb. Vznikne na určitý čas disproporcia medzi rastom miezd a zvyšovaním cien.

Dajú sa tie mínusy vnímať ako výzva obyvateľstvu?

P. Hrinko: Občania musia s tým počítať a mobilizovať svoje sily na zmiernenie rozdielu. Uvedomujeme si, že otvorením hraníc sa pritvrdí konkurenčné prostredie. Zamestnanci tých firiem, ktoré prežijú a budú prosperovať, budú dobre zarábať.

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom a profesionálnom živote?

P. Hrinko: Život je o zmenách a ja pevne verím, že vstup do EÚ pozitívne ovplyvní nielen môj život, ale aj mojich blízkych a známych. Určite to nebude hneď v prvé dni, ale po prvých piatich rokoch sa to prejaví.

Peter Kasalovský

Počasie

Na našom území očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Výraznejšie sa môžu znížiť ťažkosti u pacientov s ochoreniami pohybového systému, predovšetkým u reumatikov. Mierne sa zvyšuje telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno a veľmi teplo, popoludní ojedinele búrky. Najvyššia teplota 26 až 30, na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. Prevažne južný vietor 2 až 5, na juhozápade a v horských oblastiach postupne 5 až 8 m/s.n V stredu bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä v horských oblastiach, prehánky alebo búrky. Nočná teplota 14 až 10, v dolinách okolo 7, denná 25 až 29, na severe okolo 23 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne polojasno, ojedinele prehánky a búrky. Nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách miestami okolo 8, denná 25 až 29, na severe okolo 23 n Slnko vyjde zajtra o 5.25 a zapadne o 20.13 hod.

Amsterdamzamračené15
Atényjasno29
Belehradjasno28
Berlínoblačno23
Bratislavapolojasno29
Bruseldážď15
Budapešťjasno28
Bukurešťjasno26
Dublinpolooblačno14
Frankfurtzamračené20
Helsinkipolojasno20
Istanbuljasno23
Kodaňdážď15
Kyjevjasno21
Lisabonpolooblačno19
Londýnoblačno18
Madridprehánky19
Milánopolooblačno23
Moskvaoblačno15
Osloprehánky15
Paríždážď16
Prahaoblačno27
Rímpolooblačno28
Sofiajasno24
Štokholmprehánky17
Varšavaoblačno26
Viedeňoblačno29
Záhrebjasno28
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.