Hospodársky denník
USD36,374 Sk
EUR40,81 Sk
CHF26,983 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  6.Mája 2003

Obavy z referenda?

Referendum o našom vstupe do Európskej únie by nemalo byť problematické. Občania Slovenska sú natoľko múdri a chápu, že byť v EÚ je pre nás lepšie ako nebyť v nej.

Samozrejme, nie všetko, čo sa uvádza ako výhoda vstupu, musí byť v skutočnosti vždy výhodou. Tak napr. tvrdenie, že máme možnosť získať z EÚ za najbližšie tri roky (2004, 2005 a 2006) dvakrát toľko peňazí, ako dáme za toto obdobie do nej, v realite nemusí byť pravdou. Naše záväzky voči EÚ sú v podstate isté, ale príjmy nie. Tie sa viažu na splnenie podmienok, predovšetkým našich kapacít a kvalít na vytváranie pre nás a aj pre EÚ prijateľných projektov, na ich spolufinancovanie z našej strany a samozrejme včasné a efektívne realizovanie.

Ale rovnako aj uvádzané niektoré negatíva, ako napr., že po vstupe do EÚ musíme čeliť väčšej konkurencii. Toto na prvý pohľad negatívum sa môže stať z dlhodobejšieho hľadiska pozitívom, lebo naša ekonomika by sa mala medzi vyspelými ekonomikami EÚ stať výkonnejšou a tým aj konkurencieschopnejšou.

Problém nášho referenda 16. a 17. mája t. r. je, aspoň tak sa zdá, hlavne v účasti voličov na ňom. Doteraz ani jedno referendum u nás, a boli štyri, nebolo úspešné, pretože sa ho nezúčastnila ani polovica oprávnených voličov. Pamätám sa na referendum v roku 2000, v ktorom sa malo rozhodnúť o predčasných parlamentných voľbách. Iniciovala ho parlamentná opozícia. Referendum bolo neplatné, pre nízku účasť voličov na ňom. Vtedy bola zo strany koalície veľká agitácia, aby sme ho ignorovali. Vláda, koaličné strany, ale aj pán prezident, presviedčali občanov, že netreba ísť na referendum. Neúčasť na referende vysvetľovali ako vysoký stupeň demokracie. Podľa môjho názoru to bola chyba. Nebolo treba odrádzať od účasti na referende, ale bolo treba presviedčať, že by predčasné parlamentné voľby nevyriešili vtedajšie problémy.

Viem, že v tom istom roku bolo vo Francúzsku referendum o skrátení prezidentského obdobia zo siedmich na päť rokov. Referenda sa zúčastnilo len 40 % oprávnených voličov a pán prezident Francúzska Jacques Chirac to hodnotil slovami: „Francúzi sa ukázali ako málo demokratickí, pretože neprišli na referendum, ktoré sa ich týkalo, v dostatočnom počte“. U nás nejsť na referendum sa vyhlasovalo za vysokú demokraciu a u Francúzov za nízku úroveň demokracie.

Náš prístup k demokracii doteraz učil ľudí nejsť na referendum, čo bola, podľa môjho názoru, veľká chyba. Dúfajme, že sa nám nevypomstí 16. a 17. mája.

Treba len veriť a dúfať, že naši ľudia sa budú správať podľa vlastného rozumu, pôjdu na referendum v takom počte, že bude platné a vyjadríme sa v ňom pozitívne za náš vstup do EÚ. Takýto prístup je v našom vlastnom záujme.

Ing. Jozef Modro

Košice

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.