Hospodársky denník
USD36,348 Sk
EUR41,169 Sk
CHF27,161 Sk
CZK1,316 Sk
  Streda  7.Mája 2003

Čas ako stvorený na reformy

Komentuje Eleonóra Bujačková

Či sa to niekomu páči alebo nie, reformy, ktoré Slovensko v súčasnosti robí či pripravuje, sú jednoducho nevyhnutné. Aj keď možno bolestivé. Vo finiši je dôchodková reforma a pripravuje sa tiež razantnejšie zníženie daní pre podniky a obyvateľov. Vďaka nasadenému tempu začíname čím ďalej tým viac získavať v očiach zahraničných investorov, ktorí sú pre rast ekonomiky nevyhnutní. Podľa viacerých zahraničných štúdií investorov, k príchodu na Slovensko ich presvedčila hlavne politická stabilita a jasne zvolená cesta do Európskej únie. Do SR vlani prišli investície za 4 mld. USD, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom viac ako dvojnásobok. Slovenská ekonomika vlani rástla mimoriadne rýchlo, dokonca viac ako vo vyspelých európskych krajinách. Štatistici vypočítali, že jej výkonnosť stúpla o 4,4 percenta. Pomohli jej k tomu výdavky ľudí a zahraničie. To nás opäť priblížilo k Európskej únii, ktorej ekonomika stúpla o necelé percento. Aj napriek tomu, že slovenské hospodárstvo rastie rýchlejšie ako napríklad české, náš hrubý domáci produkt (HDP) na hlavu, prepočítaný podľa kúpnej sily, je o 3000 USD nižší ako v Českej republike.

Azda najviac kontroverzných stanovísk vyvoláva koncept dôchodkovej reformy, ktorý vládny kabinet už schválil. Ten ráta so zavedením povinného sporenia na dôchodok. Okrem toho zostane zachovaný priebežný štátny systém a dobrovoľné sporenie v dôchodkových fondoch. Desiatky miliárd, ktoré si prechod z jedného systému na druhý vyžiada, vláda SR vyčlenila z minuloročného predaja Slovenského plynárenského priemyslu. Zmena je nutná, dôchodcov pribúda a pracujúcich platiacich dôchodkové poistenie ubúda.

Razantne sa Slovensko hodlá vyrovnať aj s daňovými zákonmi. Firmy aj zamestnanci majú v budúcnosti platiť rovnako 20 % a odpadnú aj zložité odpočty. Výpadok príjmov si chce slovenská vláda vynahradiť na dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorej sadzbu zvýši zo 14 na 20 %. Tam budú patriť napríklad aj potraviny. Navrhovaný model vyvolal vlnu nevôle, svoje proti vyslovila aj podnikateľská sféra, a tak minister financií pripúšťa, že je ochotný čosi „spustiť“. Istým argumentom pre navrhovaný model môžu byť ohlasy od susedov, pre ktorých je lákadlo nižších daní veľmi silné. Niektoré české firmy už zvažujú

presťahovanie svojho sídla na Slovensko. Začíname byť atraktívni aj pre tie firmy, ktoré sa v strednej Európe iba chystajú zakotviť. Zmeny, ktoré prebiehajú v Slovenskej republike, sú pre obchod priaznivé. Ak ich vláda dotiahne do konca, miestne investičné prostredie bude vyhovujúcejšie ako napríklad v Česku. V eufórii nad týmito príjemnými slovami by sme však nemali zabudnúť, že nielen dane sú tým, čo zahraničných investorov láka. Tí, ktorí dostanú investičné ponuky, majú rôzne daňové úľavy alebo prázdniny, preto je pre nich dôležitejším hľadiskom cena pracovnej sily.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.