Hospodársky denník
USD36,348 Sk
EUR41,169 Sk
CHF27,161 Sk
CZK1,316 Sk
  Streda  7.Mája 2003

Americké posádky v ČR? - prosím čítať

Prezident Klaus odmieta zahraničné vojenské základne

Cez víkend sa prekvapujúco rozhorela diskusia medzi českými politikmi o možnej prítomnosti amerických vojakov na území ČR. Stalo sa tak po tom, čo prezident Václav Klaus otvoril tento problém pri príležitosti jeho účasti na dvojdňovom mníchovskom medzinárodnom ekonomickom fóre, venovanom téme: Európa v globálnej ekonomike. Vyzval tu Európu a Ameriku na väčšie porozumenie a poukázal, že európske krajiny potrebujú fungujúce transatlantické vzťahy. Vyjadril sa však proti rozmiestneniu jednotiek USA na území ČR, pretože „na základe našej histórie sme citliví, keď ide o cudzie jednotky na našom území“.

Klaus v rozhovore v sobotňajšom vydaní novín Süddeutsche Zeitung poznamenal, že opätovné rozmiestnenie cudzích vojsk by nebolo asi v Česku vítané. Inej mienky je však minister obrany Jaroslav Tvrdík, ktorý už pred niekoľkými mesiacmi naznačoval takúto možnosť. Potvrdil, že pokiaľ by NATO alebo EÚ vyjadrili žiadosť o umiestenie niektorých síl alebo veliteľstva na územie ČR, nielenže by nebol proti, ale veľmi by to uvítal. Podľa Tvrdíkovho názoru by nešlo len o zvýšenie bezpečnosti krajiny, ktorá je súčasťou NATO, ale i o pomoc v oblasti národného hospodárstva. Pomohlo by to znížiť nezamestnanosť, ktorá má tento rok postihnúť 600 tis. osôb, a posilnilo podnikanie v oblastiach, kde by boli základne umiestnené.

Ekonómi odhadujú, že napríklad základňa so štyritisíc vojakmi dá zamestnanie päťnásobnému počtu osôb. Komentátori poukazujú na to, že by americkí vojaci mohli využiť letiská, ktoré česká armáda opustila, a len ich prenájom by priniesol do štátnej pokladnice miliardové sumy. Proti sa nestavia ani tieňový minister obrany opozičných občianskych demokratov Peter Nečas. Na rozdiel od čestného predsedu ODS vyhlásil, že jeho strana nemala s umiestnením amerických základní v Česku nikdy problém a ide o racionálny vojenský i ekonomický variant. Predseda vládnych unionistov vicepremiér Peter Mareš vyhlásil, že nie je proti rozmiestneniu spojeneckých jednotiek v krajine, pokiaľ to bude v súhlase so spojeneckými záväzkami Česka a zlepšilo by to obranyschopnosť krajiny. V zásade súhlasí s rozmiestnením jednotiek americkej armády, pokiaľ bude dôsledne vysvetlené, čo by taký krok znamenal. Podobného názoru je aj predseda vládnych ľudovcov minister zahraničia Cyril Svoboda. Proti sa rozhodne stavajú komunisti, ako v nedeľu potvrdil podpredseda strany a jej zahraničný politický expert poslanec Miroslav Randsdorf. Odmietavý postoj Klausa podľa politológov vyplýva predovšetkým z negatívneho postoja verejnosti k prítomnosti cudzích vojsk. Podobná odmietavá reakcia na zaťaženie Česka po boku USA do vojny v Iraku mu priniesla teraz dvojtretinovú dôveru obyvateľov. Prekonal tak svojho predchodcu Václava Havla.

Richard Seemann

Praha

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.