Hospodársky denník
USD36,348 Sk
EUR41,169 Sk
CHF27,161 Sk
CZK1,316 Sk
  Streda  7.Mája 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













NASTALA ÉRA EURA?

Spoločná európska mena sa včera dostala oproti americkému doláru na najvyššiu hodnotu za posledné štyri roky, keď euro stálo až 1,135 dolára. Euro si okrem toho zaknihovalo štvorročné rekordy aj oproti ďalším svetovým platidlám - britskej libre a japonskému jenu.

Prekonanie maxima nie je pre ekonómov veľkým prekvapením. Jednotná mena 12 krajín eurozóny totiž zaznamenáva postupné, v podstate nepretržité zhodnocovanie už od začiatku februára 2002, keď sa euro predávalo za 0,86 dolára. Už v tomto období pritom niektorí svetoví ekonómi upozorňovali, že americká mena je až o 20 - 25 % nadhodnotená. „My si nekladieme otázku, či jestvuje nejaká bublina, predmetom úvahy je len to, kedy praskne,“ varoval v apríli minulého roka ekonóm banky Morgan Stanley. Ako sa neskôr ukázalo, nasledujúce 30-percentné oslabenie dolára dalo jemu a podobne zmýšľajúcim investorom za pravdu.

Za jeden z dôvodov, ktoré výrazne prispeli k znehodnoteniu dolára, označujú analytici bankrot energetického gigantu Enron, sprevádzaný účtovnými škandálmi. Následne sa totiž výrazne oslabila dôvera obchodníkov v americkú ekonomiku a v to, že údaje, ktoré oficiálne prezentujú jednotlivé spoločnosti, sú skutočne pravdivé. Jasný klesajúci smer nabral dolár v polovici apríla, teda práve v čase, keď vyšla najavo hĺbka týchto účtovných podvodov.

Znehodnoteniu okrem toho pomohol aj vtedajší americký minister financií Paul O'Neill, ktorý spochybnil politiku silného dolára. Medzi ďalšie faktory vplývajúce na rast eura patrí aj fakt, že podiel devízových rezerv najmä v ázijských krajinách sa v poslednom období začína posúvať v prospech eura na úkor dolára. Podobne vplyv na vzájomný kurz má podľa niektorých ekonómov aj dvojitý americký deficit - bežného účtu a rozpočtu.

So súčasným silným eurom môžu byť najviac spokojní americkí vývozcovia do krajín eurozóny, ktorí môžu v Európe predávať produkty za nižšiu cenu v eurách a pritom to neovplyvní negatívne ich príjmy. Z posilnenia spoločnej meny sa môžu tešiť aj európski spotrebitelia, ktorí cestujú do USA, keďže si zo svojho príjmu môžu v zahraničí kúpiť viac. V neposlednom rade zohráva dôležitú úlohu aj psychologický efekt, ktorý hrá teraz pre Európu. Investori totiž zvyknú viac dôverovať ekonomikám so silnou, resp. dlhodobo sa posilňujúcou menou.

Vysoký kurz naopak škodí exportne orientovaným európskym podnikom. Tým, že sa spoločná mena zhodnocuje, cena tovarov vyvážaných do zahraničia sa v platidle krajiny, do ktorej sa vyváža, zvyšuje. Dôsledkom je nižšia konkurencieschopnosť európskych spoločností. Menšie zisky dosahujú aj niektoré podniky z krajín eurozóny, ako napríklad ropná skupina TotalFinaElf, ktorá obchoduje v dolároch, ale väčšinu nákladov musí platiť v eurách. Keď americká mena stratí v priebehu roka 10 centov, TotalFinaElf príde až o 630 miliónov eur. Medzi ekonómami sa tiež zvyšujú obavy z toho, že posilnenie eura by mohlo spôsobiť prudký pokles investícií na burzách.

Napriek možným rizikám to však zatiaľ veľmi nevyzerá, že by sa európski predstavitelia silného eura obávali. Podľa člena Európskej centrálnej banky Ernsta Weltekeho nie sú dôvody znepokojovať sa, že by drahšie euro mohlo spomaliť rast v Európe. V podobnom duchu sa vyjadril aj hlavný ekonóm nemeckej Bundesbank Hermann Remsperger, podľa ktorého by nemecký vývoz mal aj napriek silnému euru rásť. Pripustil však, že zhodnocovanie spoločnej meny exportérom sťažuje podmienky.

Včera v neskorých hodinách sa očakávalo aj rozhodnutie americkej centrálnej banky FED o možnej úprave úrokových sadzieb. Ak by FED pristúpil k ich zníženiu, atraktívnosť dolára by sa v očiach investorov znížila ešte viac a pravdepodobne by nasledovalo jeho ďalšie oslabenie. Naopak, výhodou nižších sadzieb je to, že umožňujú naštartovanie ekonomiky vzhľadom na ľahšiu dostupnosť úverov pre podniky. Americká ekonomika pritom v súčasnosti iba stagnuje a rozbeh by potrebovala. Napriek tomu, že sa včera zníženie amerických úrokov nečakalo, podľa analytikov k nemu FED pristúpi možno už o mesiac. Nie je však vylúčené, že na opačnej strane Atlantiku zasiahne proti silnej mene znížením sadzieb Európska centrálna banka.

Napriek súčasnej atraktivite eura a očakávanom ďalšom poklese americkej meny však nie je vylúčené, že éra dolára sa znovu vráti. Môže sa tak stať hneď po tom, ako sa americká ekonomika prebudí a začne dosahovať lepšie výsledky. Dno by už mala mať podľa väčšiny ekonómov za sebou, teraz je len otázkou, ako rýchlo príde oživenie.

Michal Mušák

Počasie

Predpoludním predpokladáme slabé prechodné zosilnenie niektorých zdravotných ťažkostí, ako sú reumatické bolesti, bolesti hlavy, ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho, prípadne dýchacieho systému. Znížiť sa môže mierne výkonnosť a schopnosť koncentrácie. Popoludní očakávame ústup uvedených zdravotných problémov a znovu zvýšenie priaznivých vplyvov počasia. Zlepšiť sa môže aj tolerancia telesnej a duševnej námahy. U osôb s nízkym tlakom krvi sa môžu vyskytnúť migrény a pocity závratu.Zajtra pretrvávanie zväčša priaznivých účinkov počasia.

(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe a neskôr i východe zväčšená oblačnosť a v tejto časti územia miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia teplota 26 až 31, na severe okolo 24 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 19 stupňov. Slabý premenlivý vietor.n Vo štvrtok bude prevažne polojasno, ojedinele ešte prehánky alebo búrky. Nočná teplota 14 až 10, v dolinách okolo 8 stupňov, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno, večer na západe až oblačno. Nočná teplota 14 až 10, v horských dolinách miestami okolo 8 stupňov, denná teplota 27 až 31, na severe okolo 25 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.23 a zapadne o 20.15 hod.

Amsterdampolooblačno17
Atényjasno30
Belehradjasno29
Berlínjasno21
Bratislavapolooblačno29
Bruseljasno21
Budapešťoblačno31
Bukurešťjasno24
Frankfurtoblačno21
Helsinkiprehánky14
Istanbuljasno20
Kodaňpolooblačno13
Kyjevpolooblačno20
Lisabonzamračené18
Londýnjasno18
Madriddážď16
Moskvapolooblačno20
Oslooblačno14
Parížzamračené17
Prahazamračené20
Rímpolooblačno28
Sofiajasno22
Štokholmprehánky14
Varšavazamračené20
Viedeňpolooblačno27
Záhrebpolooblačno28
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.