CZK1,315 Sk
  Piatok  9.Mája 2003

Severské mrazenie súpera

Semifinále v réžii Slovenska, Švédska, Kanady a Česka

Svetový šampionát po dni voľna čaká dnes semifinále. V ňom Kanada o finále bojuje s Českom a Slovensko so Švajčiarskom. Kanaďania sa do semifinále dostali po dramatickom súboji s Nemeckom. Zápas sa skončil 2:2 a o postupe zástupcov krajiny javorových listov rozhodol Brewer ani nie minútu po začatí predĺženia (v presilovke). Kanaďania veľmi ťažko hľadali správny recept na nemeckú tvrdú obranu a atak. Hrali kŕčovito a aj asi podvedomé podcenenie papierovo slabšieho súpera sa im stalo skoro osudným. Lenže nielen Kanada sa trápila so slabším súperom vo štvrťfinále. Podobnú situáciu sme zažívali aj my. Slováci si dlho nevedeli poradiť so Švajčiarmi, ktorí umne bránili. Našu hru najlepších hráčov mali nielen detailne preštudovanú, ale najmä ju účinne narúšali. Takmer dve tretiny Slováci hrali v útlme a nekoordinovane. Akoby obe naše dovtedy najviac vyťažené prvé dve päťky stratili dych a radosť z hry. Možno sa na tom podpísala únava z ustavičného nasadzovania a hrania na MS. V hre Slovenska nedošlo k žiadnym výrazným zmenám. Azda jedinou zvláštnosťou bolo nasadenie na presilovku štyroch obrancov, ktorí rozhodne nestačili v normálnych situáciách rýchlym Švajčiarom a nie, keď hrali proti presile. Našťastie naši zvrátili stav a postúpili do semifinále. V rozhodujúcom momente opäť zabrali najlepší a najvyťaženejší hráči (najmä II. útok), ale rozhodne nemožno povedať, že sa ukázali v oslnivom svetle tak ako dovtedy. Problémy zo začiatku so súperom mali aj Česi. Proti Rusom ich akoby ťažila nepriaznivá bilancia posledných vzájomných súbojov (9 prehier) a minuloročné vypadnutie v tejto fáze MS. No postupne zo zverencov Lenera opadol rešpekt, a tak ako s nami stratili výhru, v dueli s Ruskom ju získali. Rusi, hoci sa opätovne snažili a útočili, takticky na prefíkaných a zdatných Čechov nestačili.

Najväčší šok vo štvrťfinále sa zrodil v súboji severských tímov. Fíni excelentne rozohrali zápas so Švédskom, ktoré sa nevedelo dlho zomknúť. V 27. minúte domáci celok ešte viedol 5:1. Tréner Švédov pochopil, že treba urobiť radikálnu zmenu. Vymenil brankára Sala za Tellqvista. Z ostražitosti povolili Fíni a Švédi dosiahli dva rýchle góly. To im vlialo sebavedomie a razanciu do útokov. O čosi neskôr pridali ešte jeden a keď v III. tretine Forsberg opäť skóroval a Fíni, naopak uberali z dovtedajšej istoty, hrozil Suomi šok. Tak ako dovtedy, ani v závere tohto zápasu Fíni nezvládli psychicky zápas a zaslúžene prehrali.

(ger)

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšená je náchylnosť na reumatické ťažkosti, ako aj na nervozitu, predráždenosť, únavu až depresie a na celkové nepríjemné telesné a duševné pocity. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude polojasno, popoludní časom až oblačno a postupne miestami prehánky a búrky, najmä na severe. Najvyššia teplota 27 až 31, na severozápade Slovenska okolo 24 stupňov. Slabý južný vietor, na západe sa bude postupne meniť na západný až severozápadný s rýchlosťou 4 až 8 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 20 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami, najmä na severe a západe prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 10, denná 23 až 27, na juhovýchode okolo 29 stupňov. V nedeľu bude polojasno, časom oblačno, na severe miestami, inde len ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 14 až 9, denná 27 až 31 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.21 a zapadne o 20.16 hod.