Hospodársky denník
USD36,222 Sk
EUR41,261 Sk
CHF27,232 Sk
CZK1,315 Sk
  Piatok  9.Mája 2003

Prečo Á N O Európskej únii (87)

V únii zadarmo nič nedávajú

Dnes spomedzi členov Hospodárskeho klubu (NEF) dostáva priestor v ankete Prečo Á n o Európskej únii Peter Kollárik, generálny riaditeľ, Siemens, s. r. o., Bratislava. Príspevky všetkých jeho predchodcov - respondentov sú dostupné na www.hospodarskyklub.sk, menu: názory členov.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

P. Kollárik: Obávam sa, že vzhľadom na súhru viacerých faktorov (pozitívny konsenzus všetkých relevantných politických subjektov a možnosti vstupu do EÚ, slabá kampaň, pohodlnosť, počasie 16. a 17. mája atď...) výsledok referenda nebude naplno odrážať väčšinové „ÁNO“ Slovenska pre vstup. Ako optimista však predsa tvrdím, že:

- zúčastní sa 55 - 65 percent oprávnených voličov,

- z odovzdaných hlasov bude pomer 80 ku 20 percent za vstup do EÚ.

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

P. Kollárik: Odpoveď je jednoduchá: áno!

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

P. Kollárik: Vzťah Európy k USA treba vidieť v dvoch oblastiach. A síce v politicko-bezpečnostnej a v ekonomickej, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. USA sú pre Európu v ekonomickej oblasti príkladom úspešnosti postavenej na liberálnych socioekonomických a ekonomických vzťahoch. Jedným zo zmyslov EÚ je zabezpečiť konkurencieschopnosť Európy voči ostatným „globálnym hráčom“, preto dúfam, že si EÚ vezme ponaučenie z pozitívnych amerických príkladov. V politicko-bezpečnostnej oblasti bude i naďalej platiť, že jediným svetovým akcieschopným hegemónom v súčasnosti sú USA. Tomu budú zodpovedať aj transatlantické vzťahy.

Zaznamená Európska únia dovtedy „vnútornú reformu“?

P. Kollárik: Reforma nie je revolúcia a mechanizmy EÚ umožňujú iba postupné pretváranie neefektívnych štruktúr a postupov. Preto sa domnievam, že SR ako členská krajina bude môcť prispieť k reforme EÚ v miere, ktorá jej prináleží, prípadne, ktorú si vydobyje.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

P. Kollárik: Po rozšírení o desať členov sa automaticky zmení mnohé v EÚ. Či už rozhodovacie alebo prerozdeľovacie procesy. Pre mňa je však dôležité, že to bude stále tá EÚ, ktorej hlavným cieľom je zabezpečiť trvalú politickú stabilitu a prosperitu svojich členov v zmysle pôvodných myšlienok.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

P. Kollárik: Pozícia SR v EÚ bude, pochopiteľne, zodpovedať politickej a ekonomickej dôležitosti krajiny s päť miliónmi obyvateľov. Záleží však v skutočnosti od iniciatív a aktivít, ktoré SR dokáže na parkete EÚ vyvinúť a ako ich dokáže presadiť.

V čom vidíte plusy nášho včlenenia sa do EÚ?

P. Kollárik: Z hľadiska spoločnosti Siemens v SR, ktorú zastupujem, nevidím žiadne významné rozdiely oproti dnešnému stavu. Dôvodom je skutočnosť, že zahraniční investori v SR pracujú už niekoľko rokov podľa predpisov, postupov a zvyklostí platných v EÚ. Oni tvorili a tvoria funkčné predpolie spoločného ekonomického priestoru EÚ v pristupujúcich krajinách.

Integračné mínusy?

P. Kollárik: Mínusy z hľadiska svojho pracoviska nevidím žiadne.

Dajú sa tie mínusy vnímať ako výzva obyvateľstvu?

P. Kollárik: Celé členstvo v EÚ sa musí vnímať ako výzva pre naše obyvateľstvo, pre nás všetkých. Členstvo v EÚ nie je cieľ, po dosiahnutí ktorého nám všetko samo padne do lona. Je iba kľúčom k prosperite. EÚ dáva rámec, vytvára predpoklady na rovnosť šancí. Každá členská krajina si svojou úspešnosťou, snahou a prínosom musí v európskom pelotóne nájsť svoju priečku. Je to šanca a výzva na poctivú a namáhavú prácu, ktorá prinesie svoj úžitok.

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom aj v profesionálnom živote?

P. Kollárik: V profesionálnom živote sa treba zamyslieť nad možnosťami, ktoré podnikaniu vznikajú v súvislosti s postupnými aktivitami zameranými na vyrovnávanie štrukturálnych rozdielov a posilnenie súdržnosti EÚ. Efektívne využitie na to určených fondov patrí medzi výzvy podnikateľského sektoru. Zaujímavé môžu byť aj šance vyplývajúce z postavenia členskej krajiny na vonkajšom okraji únie, ktorá môže zohrať integrujúcu úlohu voči ďalším kandidátskym krajinám. V mojom osobnom živote sa v tejto súvislosti určite nič nezmení. Budem však mať dobrý pocit, že moja vlasť sa definitívne pričlenila k demokratickej a prosperujúcej Európe a budem mať možnosť ju spoluformovať.

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.