Hospodársky denník
USD35,446 Sk
EUR41,52 Sk
CHF26,991 Sk
CZK1,325 Sk
  Štvrtok  12.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pôdu nebudú musieť úhorovať

Prideľovanie financií musíme posúdiť v kontexte celého systému

Návrh ministerstva pôdohospodárstva, aby v prvých troch rokoch po vstupe do Európskej únie Slovensko využilo spoločenstvom ponúkanú možnosť vyplácania priamych agrárnych platieb prostredníctvom zjednodušeného systému jednotnej platby na plochu a nevolilo cestu vyplácania na báze Integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS), vláda odsúhlasila. Podľa pôdohospodárov je výhodou menej prísna kontrola účelnosti využitia eurodotácií, čím sa zmenšuje pravdepodobnosť ich straty a farmári sa pri tomto systéme budú môcť aj slobodnejšie rozhodnúť, čo budú pestovať. Dotácie už nebudú dostávať na produkciu konkrétnych komodít ako pri IACS. Odpadá aj povinnosť vyčleniť každý rok zo svojich polí jednu desatinu, na ktorej nie je možné pestovať dotované plodiny, ale len rôzne rastliny pre technické a energetické využitie. Ministerstvo vyhlásilo, že s dobudovaním IACS, ktorý sa skladá z registrov fariem, poľnohospodárskych parciel či zvierat a v EÚ je nástrojom prísnej kontroly vynakladania agrodotácií, nebude mať do začiatku mája budúceho roku problémy. Zároveň však upozornilo, že pri zjednodušenej schéme výplaty na plochu je menšia pravdepodobnosť, že by slovenskí poľnohospodári mohli prísť o časť podpôr z EÚ. Zjednodušený model má slabšie kontrolné mechanizmy. Priamo v teréne stačí skontrolovať iba časť žiadosti o dotáciu prislúchajúcu na 5 % výmery pôdy a 10 % chovu zvierat.

Jednoduchší model výplaty hodnotí aj WTO či OECD ako viac trhovo orientovaný. Výplaty prostredníctvom IACS sú naviazané na produkciu konkrétnych agrokomodít a pri zjednodušenom modeli na plochu sa farmár môže sám rozhodnúť, čo bude pestovať. „Farmy v SR sa tak budú môcť orientovať na výrobu, ktorú považujú za najefektívnejšiu, a ktorá zodpovedá aktuálnym požiadavkám spotrebiteľov a trhu,“ informovalo ministerstvo. So zabudovaním hlavného princípu jednoduchšieho modelu - výplata na plochu navyše zatiaľ ráta aj pripravovaná reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktorá by mala začať platiť po roku 2006.

Výhodou tohto prechodného modelu ponúkaného novým členom je podľa rezortu aj predpoklad dosahovania vyšších tržieb. Pri modeli IACS musí farmár od obrábania odstaviť 10 % svojich polí, čo by pre slovenský agrosektor na tržbách z rastlinnej produkcie za roky 2004 až 2006 znamenalo výpadok tržieb v objeme zhruba 540 mil. Sk. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) upozorňuje, že rozhodnutie vlády o aplikácii jednoduchšieho systému rozdeľovania agrárnych platieb prináša pre poľnohospodársky sektor nielen výhody, ale aj viaceré riziká. Sprievodným javom môže byť pokles agrárnej zamestnanosti s negatívnymi dôsledkami na presadzovanie princípu trvalo udržateľného rozvoja vidieka. Samospráva sa preto prihovára za to, aby podporné rovnostárstvo zjednodušenej schémy aspoň čiastočne eliminoval spôsob rozdeľovania národného doplatku, ako aj prostriedkov EÚ na rozvoj vidieka, ktoré vláda v súlade s výsledkami kodanského summitu z decembra minulého roka vyčlení pre agrárny sektor. V opačnom prípade by sa podniky, ktoré v minulosti investovali do intenzívneho hospodárenia a rozvíjajú rozsiahlu živočíšnu výrobu, dostali do nevýhodného postavenia, pretože by dostávali rovnaké podpory, ako subjekty s extenzívnym hospodárením, prípadne také, ktoré budú iba udržiavať pôdu v poľnohospodársky dobrom stave. Táto skutočnosť by mohla v praxi negovať aj jednu z výhod zjednodušenej schémy, ktorou je skutočnosť, že podnikatelia nebudú musieť povinne úhorovať 10 percent z obhospodarovanej výmery. Podľa SPPK každý nový mechanizmus agrárnej politiky si pri hodnotení vyžaduje komplexné prístupy. Predstavitelia komory nespochybňujú vedením rezortu prezentované výhody zjednodušenej schémy vyplácania priamych podpôr. Požadujú ale jej posúdenie v kontexte celého podporného systému v agrosektore a možných vplyvov na ďalší rozvoj poľnohospodárskej výroby v Slovenskej republike.

Vladimír Turanský / TASR

Počasie

Prevládajúce teplé počasie môže podmieniť zvýšenie zdravotných ťažkostí najmä u osôb so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Je možnosť záťaže aj dýchacieho systému. Citliví ľudia s nízkym tlakom krvi môžu mať sklon k migrénam a pocitom závratu. Pozitívne je pôsobenie počasia na reumatické ochorenia a vo všeobecnosti aj na výkonnosť a koncentráciu. U ľudí citlivých na teplo však môže prevládnuť pocit tepelnej nepohody, únavy a predráždenosti. Preto by sa mali - najmä pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím - vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, námahe, zaťažujúcej strave, alkoholu a podľa možnosti sa zdržiavať v chladnejších priestoroch. Pozor na únavu z tepla!Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí, popoludní zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, popoludní v horských oblastiach stredného a východného Slovenska časom oblačno a ojedinele búrky. Najvyššia denná teplota 29 až 33, na severe miestami okolo 27, na horách vo výške 1500 m okolo 19 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 6 m/s postupne zoslabne.n V piatok bude prevažne oblačno a miestami prehánky a búrky. Veterno. Nočná teplota 19 až 15, denná teplota 26 až 30, na severe miestami okolo 24 stupňov. V sobotu bude polojasno, v priebehu dňa časom až oblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 25 až 29, na severe okolo 23 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.51 a zapadne o 20.52 hod.

Amsterdampolooblačno20
Atényslnečno33
Belehradpolooblačno31
Berlínpolooblačno24
Bratislavapolojasno31
Bruseloblačno21
Budapešťpolooblačno34
Dublinpolojasno18
Bukurešťpolooblačno31
Frankfurtoblačno29
Helsinkidážď17
Istanbuloblačno28
Kodaňpolooblačno19
Kyjevpolooblačno26
Lisabonoblačno26
Londýnjasno20
Madridpolojasno33
Milánopolojasno33
Moskvadážď22
Osloprehánky18
Parížoblačno24
Prahaoblačno27
Rímpolooblačno35
Sofiapolooblačno24
Štokholmoblačno20
Varšavapolojasno26
Viedeňoblačno31
Záhreboblačno33
Ženevapolooblačno27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.