Hospodársky denník
USD35,303 Sk
EUR41,46 Sk
CHF26,975 Sk
CZK1,324 Sk
  Piatok  13.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

PODĽA ZNENIA ZÁKONA

„Historicky sa situácia vyvinula tak, že naším najväčším partnerom v tomto regióne je maďarská spoločnosť MOL. Dokonca Yukos v marci uzatvoril s. . .

Zasa nákupný patriotizmus

Ďalšia aktivita je zadarmo a pre všetkých domácich výrobcov

„Naša aktivita nechce byť konkurenciou ostatným kampaniam, ale ich doplnkom,“ povedal nám Ing. Miroslav Štaff. . .

Príjemný chladnejší deň

Milí priatelia, vzhľadom na extrémne teploty, ktoré zas sužujú Slovensko i okolité krajiny, dovoľujem si Vám dať do vášho povedomia prognózu stavu vody na tento rok, ktorú s. . .

Sú na tom horšie ako susedia

Na odvrátenie kolapsu agrokomplexu potrebujeme 1,5 mld. Sk

Poľnohospodárov čaká v tomto roku skorá žatva, ale veľmi smutná. Očakáva sa, že úroda bude o 20 až 30 % n. . .

VW ide šetriť

Nemecká automobilka Volkswagen stále potrebuje výrazne znížiť náklady. Včera to oznámil generálny riaditeľ spoločnosti Bernd Pischetsrieder v prejave k zamestnancom a dodal, že v najb. . .

Prvý prebytok

Rakúska obchodná bilancia vykázala v roku 2002 prvýkrát od druhej svetovej vojny prebytok. Celková hodnota exportu prevýšila import o 500 mil. EUR. Ako včera informoval Statistik Aust. . .

Horšie časy

Európska centrálna banka (ECB) výrazne znížila svoje očakávania pre hospodársky rast v eurozóne v tomto a v budúcom roku. V roku 2004 ráta s výrazným poklesom inflácie pod hranicu 2 %. . . .

Lákavý trh

Jedna z najväčších nemeckých bánk Deutsche Bank má záujem o vstup na ruský trh a skúma možnosť prevziať podiel v ruskej investičnej banke United Financial Group. Podľa najnovších správ r. . .

Za silný dolár

Minister financií USA J. Snow oznámil, že administratíva prezidenta G. Busha podporuje silný dolár. Dodal, že v tejto otázke nevládnu žiadne názorové rozdiely medzi Bielym domom a m. . .

Hluchí k výhradám

Gestorský výbor k liekom

Včerajšie zasadnutie Výboru NR SR pre zdravotníctvo sa v súvislosti so zmenou a s doplnením zákona č. 272/1994 Z. z. o ochrane zdravia točilo najmä ok. . .

REAKCIA NA REAKCIU

Redakcia Hospodárskeho denníka dňa 22. 4. 2003 nadviazala na marcový míting Hospodárskeho klubu (NEF), kde minister životného prostredia SR László Miklós privítal diskusiu k zá. . .

Zamestnanosť rastie,

zamestnancov ubúda

Výberové zisťovanie pracovných síl Štatistického úradu (ŠÚ) SR potvrdilo pokles nezamestnanosti, ktorý už od začiatku roka oznamoval Národný úrad práce (. . .

Návraty k dirigizmu

Vláda SR v stredu schválila návrh zákona o sociálnom poistení, ktorý spúšťa dôchodkovú reformu v SR s rýchlejším zvyšovaním dôchodkového veku na 62 rokov ako predpokladala pôv. . .

Keď nenaprší

Škodu, ktorú spôsobujú dlhotrvajúce horúčavy a nedostatok zrážok odhadujú poľnohospodári v okrese Komárno na 300 mil. Sk, oznámil predseda RPPK v Komárne Alexander Pastorek. Závlahov. . .

Noví profesori

Prezident republiky R. Schuster včera na Bratislavskom hrade vymenoval 58 nových vysokoškolských profesorov. Vymenúvacie dekréty si prevzalo 14 žien a 44 mužov, ktorí sa venujú rôz. . .

Menej o 1 %

Priemerná mzda v hospodárstve SR vzrástla za prvé tri mesiace tohto roka medziročne o 6,5 % na 13 082 Sk. Reálna mzda však klesla o 1 %. Ako informoval Štatistický úrad SR, pokles reá. . .

Aj záhradky

Päťdesiat obchodných spoločností a firiem z celého Slovenska sa v Lučenci prezentuje na 9. ročníku nadregionálnej výstavy Stavba, materiál, surovina, ktorú včera otvorili v Lučenci. . . .

To je dar

Deťom zo ZŠ internátnej pre slabozrakých a nevidiacich v Bratislave slúži už nové ihrisko v areáli školy. Vďaka ihrisku, na ktoré venovala 350-tisíc Sk spoločnosť Henkel, môžu pedagógo. . .

Nitrafila 2003

V Kostoľanoch pod Tríbečom ocenia najkrajšiu známku za vlaňajší rok. Je ňou spoločné slovensko-čínske vydanie, na ktorom je znázornená časť Bojnického zámku a sídlo čínskych cisáro. . .

Dni zdravia

Už ôsme Dni zdravia budú dnes a zajtra v Trnave. Mesto na ne vyčlenilo štvrťmilióna korún. Vyšetrenia a poradenské služby sa sústredia na prevenciu a propagáciu zdravého životného štý. . .

Pod stromami

Neznesiteľné horúčavy boli dôvodom, prečo sa včera niektoré deti v ZŠ v Trenčianskom Jastrabí neučili v triedach. Vyučovanie absolvovali na lavičkách v tieni vysokých briez, ktoré ra. . .

Opäť Letničie

Prívalové vody po prudkom daždi s krupobitím už po druhý raz v tomto mesiaci zasiahli v stredu večer obec Letničie v okrese Skalica. V tomto prípade boli podľa starostky Anny Vrábel. . .

Nafta i benzín

Po viac ako mesačnej stabilite cien Slovnaft včera v dôsledku postupného zdražovania ropy zvýšil ceny všetkých svojich benzínov aj nafty jednotne o 0,60 Sk/l. V júli môžeme očakáva. . .

Florabus testuje zdravie

Zachytia životný štýl v regiónoch

Florabus, ktorý odštartoval tohtoročnú cestu po 25 slovenských mestách pred dvoma týždňami, sa dnes zastaví aj v Banskej Bystrici. N. . .

Vraj iba vypočuli masy

Ústava SR a zdravotnícka iniciatíva

Čudesná reforma v zdravotníctve sa začala poplatkami pre občanov, renováciou jednej pracovne a smelými vyhláseniami o prospešnosti or. . .

Nebezpečný zdroj infekcií

Aby klimatizácia nespôsobovala ťažkosti

Nesprávne nastavená a neudržiavaná klimatizácia môže zapríčiniť zdravotné problémy. Menej otužilým a oslabeným jednotlivcom hro. . .

Levočanka koncom roka

Keď začne platiť nový cestovný poriadok

Levočanka, ktorá prestala premávať na regionálnej železničnej trati Spišská Nová Ves - Levoča vo februári 2003, no jej zrušenie ne. . .

Už reálna činnosť

Čakanie je len strata času

Podnikatelia pôsobiaci v hnedej i zelenej priemyselnej zóne okolo ZVL Prešov chcú čím skôr získať pre tento areál štatút priemyselného parku. Podľa . . .

Poľovníkov vytláčajú z revíru

Nedocenené aktivity Slovenského poľovníckeho zväzu

Nájmy poľovných revírov na Slovensku by sa už nemali stanovovať zo štátom pevne určených sadzieb. Majú vzísť z. . .

Dôchodky budú čakať na úniu

Mení sa veková hranica odchodu našich mužov i žien

Väčšina štátov Európy je v situácii, keď už nestačí financovať systémy sociálneho zabezpečenia. Chýbajú najmä peni. . .

Čaká nás domáca úloha

Komentuje Eleonóra Bujačková

Celkové priame zahraničné investície sme bilancovali ku koncu minulého roka v objeme 299,229 mld. Sk. V podnikovej sfére sa na tomto ukazovate. . .

Komu leží „jama“ v žalúdku?

Komentuje Jozef Kunik

Slovenskí železničiari majú v týchto dňoch čo robiť s dvoma kauzami. Po prvé, je to zneužitie miliardy korún z úveru krytého štátnou zárukou v . . .

Chmeľ získava ich dôveru

Celú úrodu majú už vopred predanú

Na Poľnohospodárskom družstve vo Vrbovom, ktorého história siaha až do roku 1952, sa na 16-hektárovej ploche venujú pestovaniu chmeľu,. . .

Stalo sa to, čo nečakali

Barometer signalizuje, že bude lepšie

Výrobca umelohodvábnych tkanín, pletenín a textilnej konfekcie Maytex Liptovský Mikuláš hospodáril vlani so stratou takmer 131,5 m. . .

Krytie straty

Hospodársky výsledok 5,9 mil. Sk v hlavnej činnosti dosiahol v minulom roku Agroinštitút Nitra. Z podnikateľských činností dosiahla organizácia zisk 330-tisíc Sk. Podľa riaditeľa Ag. . .

Družstvo, ktoré nemá dlhy

Štát, ktorý nepodporuje výrobu potravín, nie je dobrým štátom

Poľnohospodárske družstvo v Piešťanoch už niekoľko rokov patrí medzi tie podniky, ktoré aj v zložitej eko. . .

Prome bronzový Golem

Kvalita a stabilné ekonomické výsledky

V minulých dňoch vyhlásili výsledky 2. ročníka súťaže Golem 2003, ktorá je zameraná na efektívne fungovanie malých a stredných podni. . .

Pod čiarou

Stavoprojekting Košice ukončil vlaňajšiu činnosť s konsolidovanou stratou 4 mil. Sk. Rok predtým spoločnosť vykázala zisk prevyšujúci 5,5 mil. Sk. Celkovú výrobu vyčíslili na 28,7 mil.. . .

Nové rekordy

Výrobca toaletného papiera a iných výrobkov papierovej hygieny, Tento Žilina, dosiahol za prvý štvrťrok tržby za predaj hotových výrobkov a materských kotúčov na úrovni 645,2 mil. Sk. . .

Hlavne export

Dcéra českej konzervárenskej spoločnosti Hamé - Hamé Slovakia dosiahla za prvý štvrťrok tržby za 183,2 mil. Sk, z toho export do ČR bol 19,8 mil. Sk. Informoval o tom generálny riad. . .

Záujem trhu

Tržby z predaja kuželíkových ložísk, ktoré sú hlavným produktom ZVL Auto, s. r. o., Prešov, dosiahli za uplynulý rok 405 mil. Sk a celkové výkony spoločnosti predstavovali necelých 50. . .

Prichádzajú obchodníci

Tri studničky v Jasnej využité na 80 percent

Práve pred rokom otvorili v Jasnej nový luxusný hotel, ktorý zrekonštruovali za dva roky nákladom 130 mil. Sk. Architektonic. . .

Ďalšie brazílske pytačky

Dojmy sú dobré, odpoveď po analýze

V strede pomyslenej časovej osi svojej misie na východe Slovenska sa predstavili novinárom reprezentanti 13 brazílskych firiem pozva. . .

Recesia ovplyvňuje ziskovosť

Priemyslu celulózy a papiera sa oplatilo predvídavo investovať

Máloktoré odvetvie dokáže čeliť silnej európskej konkurencii tak razantne ako celulózovo-papierenský. . .

Inzercia HD-4103

Združenie pre rozvoj podnikania v regióne

Hlavná 4, 079 01 Veľké Kapušany, IČO: 31 263 381

vypisuje výberové konanie pre projekt SAPARD na komplexnú realizáciu rekonštrukcie. . .

Upravme svoj príjem tekutín

V niektorých profesiách vzniká z tepla zložitá situácia

Neznesiteľné horúčavy si už vyberajú svoju daň. Stúpa počet kolapsových stavov i ďalších zdravotných ťažkost. . .

Jasné výhody úveru XXL

Exkluzívna ponuka PSS do konca júna

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) napriek častým (nesystémovým) zmenám v pravidlách poskytovania štátnej prémie pri stavebnom sporení u . . .

Riadenie reťazcov

Ako ovplyvniť obchodné, marketingové a logistické rozhodnutia

Softvérové riešenie SAS Value Chain Analytics 6.0 je navrhnuté špeciálne pre maloobchody, distributérov, veľkoobc. . .

Žiadané videorekordéry

V roku 2002 zaznamenala spoločnosť Panasonic Slovakia celkový obrat vo výške 1,19 miliardy Sk, čo predstavuje nárast o 19 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V oblasti s. . .

Rádiová identifikácia

Softvérový gigant Microsoft chce vyvinúť počítačové programy a zaistiť ďalší servis pre vybavovanie tovaru identifikačnými čipmi vysielajúcimi rádiové vlny. Tieto zariadenia. . .

Jednoduchý vstup do EÚ

Špičkové aplikácie pre malé a stredné podniky

Domáci trh podnikového softvéru je bohatší o špeciálnu ponuku spoločnosti Oracle, ktoré predstavuje cenovo výhodný produkt O. . .

x86 má už 25 rokov

Intel vyrobil za štvrťstoročie miliardu procesorov

V roku 1978 bol uvedený na trh prvý 16-bitový procesor 8086, ktorý sa stal základom neskoršej systémovej platformy IBM PC.. . .

Najdokonalejší

Pridávanie kapacity bez prerušenia aplikácií

Americká počítačová spoločnosť IBM predstavila najdokonalejší server na svete. Nová vlajková loď rodiny eServer IBM zSeries 990 využí. . .

Stretnutie IT manažérov

Druhý ročník Konferencie IT3T v chémii

Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a softvérová spoločnosť SOFTIP organizujú 23. až 24. júna 2. roční. . .

Palm+Handspring

Akvizícia má svoj zmysel

V roku 1988 odišli od spoločnosti Palm, ktorá vyrába vreckové počítače, dvaja z jeho zakladateľov Jeff Hawkins a Donna Dubinsky, aby založili novú spolo. . .

spektrum

Spoločnosť HP oslavuje dodávku svojej 200-milióntej atramentovej tlačiarne. Na svete tak vznikla najväčšia komunita majiteľov atramen. . .

Premena obrazu na slová

Kamery generujú popis obsahu snímky

Tak ako knižnica bez kartotečného systému nemajú v súčasnosti kontrolné kamerové systémy schopnosť vyhľadávať časti obrázkov alebo si. . .

3 x Ing. Zdenka Zlochová, vedúca odboru vývoja a údržby produktov

Čo podmieňuje úspech nového IS HERKULES SOFTIP?

– Nové a modernejšie riešenie so zabezpečením doterajšieho už známeho komfortu. . .

Daň z digitálneho predaja

DPH pri on-line predaji produktov

Európska únia zavedie od 1. júla pre internetové spoločnosti povinnosť účtovania odvodov dane z pridanej hodnoty z tzv. digitálneho p. . .

Daňové zvýhodnenie životného poistenia

Daňové zvýhodnenie pre životné poistenie, ako je to v krajinách západnej Európy, je podľa Slovenskej asociácie poisťovní (SAP) potrebné zahrnúť do pripr. . .

Myslite na zadné dvierka!

Každý z nás je v rámci každodenného života vystavený nespočetnému množstvu rizík. Tie sú samozrejmou súčasťou bežného kolobehu. Výberom vhodného poistného produktu týmt. . .

drobničky

Autor hudby k záverečnému ceremoniálu ZOH v americkom meste Salt Lake City 2002 a svetovo uznávaný hudobný skladateľ, ktorý nosí umelecký pseudonym Moby, vystúpi v piatok 20. júna v pr. . .

Migréna v detskom veku

Migréna je vážny medicínsky problém, ktorý si svojich pacientov nevyberá podľa veku. Týmto ochorením trpia nielen dospelí, ale aj deti. Na Slovensku trpí migrénou 5 - 8 % d. . .

Príjmy vyše 893 miliónov

Celkové príjmy Slovenského rozhlasu (SRo) dosiahli v roku 2002 výšku viac ako 893 miliónov korún, pričom náklady na jeho činnosť sa vyšplhali na necelých 960 milió. . .

Mafia na javisku

Už tretiu hru scenáristu Kusturicových filmov, ktorý ako jeden z dvoch dramatikov priniesol na slovenské javiská mafiu, uvedie v premiére Malá scéna SND pod názvom Doktor šuster. . .

Centrum excelentnosti na SAV

Na elimináciu vplyvu stresu a iných negatívnych faktorov životného prostredia na zdravie človeka sa zameriava Centrum excelentnosti Európskej únie v Ústave exper. . .

Je riziková

Vedci z Imperial College v Londýne zistili v krvi žien trpiacich podváhou zvýšené množstvo proteínu Cart. Jeho koncentrácia bola o 50 % vyššia ako v krvných vzorkách žien s normá. . .

Koncert koncertov sa blíži

Koncert superlatívov vrhá napred svoj tieň: legendárna britská skupina Rolling Stones vystúpi v rámci turné Forty Licks Tour na budúcu stredu, 18. júna, pred viac. . .

Jedinečné „maľovanie srdcom“

Presne pol milióna korún dnes vyniesla dražba 20 obrazov 16 známych osobností v rámci charitatívno-spoločenského projektu Maľujme srdcom. Najväčší úspech u draži. . .

Nefertiti - stále tajomná

Viacero egyptológov a expertov na starožitnosti vyslovilo pochybnosti o tvrdení, že na území niekdajšieho Luxoru bola identifikovaná múmia jednej z najznámejších os. . .

Majstrovské dielo majstra

Predstavovať lekára a psychiatra Sigmunda Freuda (1856 - 1939) by bolo asi zbytočné. S jeho prácami sa v tej či onej podobe stretol azda každý z nás a závery jeho vedec. . .

Neprofesionálna fotografia

Nevšedné nazretie do prírody v podobe detailných fotografických záberov v lupienkoch púpavy, slnečnice, snežienky i hmyzu či kvapiek dažďa a rosy dáva výstava v b. . .

Výtvarník ako literát

Píšuci maliari nie sú na Slovensku práve častým zjavom. K vzácnym výnimkám však patrí Rudolf Fila, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov modernej slovenskej výtvarn. . .

Slovenské elektrárne, akciová spoločnosť

Elektrárne Nováky odštepný závod

972 43 Zemianske Kostoľany

Odpredajú ND a materiály z nepotrebných zásob

- elektromateriál, elektromotory, relé rôz. . .

Piatok 13. júna

JOJ

*17.00*Derrick. Krimiseriál USA

*18.05*M.A.S.H. Seriál USA

*18.30*Riskuj! Vedomostná súťaž

*19.00*Veľké lásky sláv. . .

Sobota 14. júna

JOJ

*17.15*Návrat Bieleho tesáka. Tal.-špan.-fr. dobrodružný film

*19.00*Veľké lásky slávnych. Audrey Hepburnová a Mel Fer. . .

Nedeľa 15. júna

JOJ

*17.00*Škorpión. Triler USA

*19.00*Veľké lásky slávnych. B. Parkerová a C. Barrow

*19.30*Noviny

*20.00*Neznámy v d. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Anton

v sobotu Vasil

v nedeľu Vít

V Českej republike

dnes Antonín

v sobotu Roland

v nedeľu Vít. . .

Twist

Piatok

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál rádia Twist

7:10 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

8:40 Bedeker Chorvátsko 5

9:30 Čierna skrinka

11:15 Digitál. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.

nnn

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 11. 6. 2003: Bratislava 100,17, Sliač 98,20, Košice. . .

Slovenský rozhlas

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

1.00 Spanilá jazda 4.05 Enter

4.35 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.03 Dobrý deň, Slovensko

8.05 Slovenské a české evergree. . .

. . .

Počasie

Predpokladáme zintenzívnenie reumatických ťažkostí, bolesti jaziev a fantómové bolesti. Celkovo je mierne zvýšený nepriaznivý vplyv počasia, častejšie sa vyskytuje únava pri telesnej a duševnej námahe, nervozita, predráždenosť, prípadne depresia. Zvyšujú sa zdravotné ťažkosti pri niektorých ochoreniach dýchacieho a srdcovo-cievneho systému. Pozor na úrazy a nehody!Zajtra očakávame ústup zdravotných ťažkostí u citlivých ľudí. (zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno, miestami prehánky a búrky, najmä v popoludňajších hodinách. Stále veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 28 až 33, na severe miestami okolo 26, na horách vo výške 1500 m okolo 19 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade a na východe prechodne až okolo 8 m/s.n V sobotu bude jasno až polojasno, ojedinele prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 16 až 12, v dolinách okolo 10, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách miestami okolo 9, denná teplota 28 až 32, na severe okolo 25 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.50 a zapadne o 20.53 hod.

Amsterdamjasno22
Atényjasno31
Belehradpolooblačno33
Berlínjasno20
Bratislavapolooblačno27
Bruselpolooblačno23
Budapešťoblačno34
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtpolooblačno29
Helsinkiprehánky18
Istanbuljasno30
Kodaňpolooblačno18
Kyjevdážď25
Lisabonbúrka28
Londýnjasno23
Madridbúrka31
Moskvadážď20
Osloprehánky20
Parížoblačno24
Prahaoblačno22
Rímoblačno33
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky20
Varšavajasno23
Viedeňdážď29
Záhrebdážď31
Ženevadážď27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.