Hospodársky denník
USD35,303 Sk
EUR41,46 Sk
CHF26,975 Sk
CZK1,324 Sk
  Piatok  13.Júna 2003

Daňové zvýhodnenie životného poistenia

Daňové zvýhodnenie pre životné poistenie, ako je to v krajinách západnej Európy, je podľa Slovenskej asociácie poisťovní (SAP) potrebné zahrnúť do pripravovanej daňovej a penzijnej reformy.

Nie je to nič mimoriadne, ide len o to, aby boli uplatnené štandardy EÚ. Podľa expertov by malo mať životné poistenie rovnaký priestor ako doplnkové dôchodkové poistenie, kde je limit pre odpočítateľnosť z dane stanovený na 24 000 Sk ročne. To však neznamená, že všetky poistné produkty majú byť daňovo zvýhodnené. Mali by to byť len tie, ktoré majú stredno- až dlhodobú poistnú lehotu. Zavedenie daňovej motivácie by odstránilo diskrimináciu tých občanov, ktorí boli zodpovední a postarali sa o seba tým, že sami uzavreli zmluvu o životnom poistení. Vytvorili by sa rovnaké obchodné príležitosti pre investorov na finančnom trhu a poistenosť obyvateľstva by sa priblížila k úrovni EÚ. V neposlednom rade by to malo za následok zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva v poproduktívnom veku. V súčasnosti SAP spolupracuje na upravení podmienok pre životné poistenie ako súčasť tretieho piliera dôchodkovej reformy s rezortom financií a s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.

V oblasti životného poistenia spravujú poisťovne na Slovensku desiatky miliárd Sk, pričom portfólio obsahuje približne 3,5 milióna klientov. Občania čoraz viac investujú do poistenia majetku (57 %) než do životného poistenia. Percentuálne sa dá pomer medzi segmentom životného a neživotného poistenia vyjadriť 43 % ku 57 %, čo je presný opak stavu v krajinách EÚ. Poistné, ktoré klienti platia na Slovensku za životné poistenie, je približne na úrovni 1,5 % HDP. V krajinách EÚ sú to asi 3 %.

Na Slovensku dnes prebieha príprava penzijnej reformy, kde sa ráta s tým, že v rámci druhého piliera budú občania poberať ako náhradu príjmu približne 40 % priemeru z platov. Vzniká tu priestor na to, aby občan získal ešte aj iné možnosti, ako si zvýšiť svoj príjem v pasívnom veku. Na to bude slúžiť tretí pilier, ktorého súčasťou bude aj životné poistenie. Dôchodkové benefity, ktoré by mali plynúť občanom v rámci životného poistenia, by mali podľa niektorých odborníkov predstavovať asi 30-percentné pokrytie príjmov. Na rozdiel od iných finančných produktov životné sporenie okrem možnosti investovať a sporiť rieši aj sociálnu situáciu občanov. Pre štát to prináša viacero výhod. Jednou je aj prenesenie časti zodpovednosti na plecia občana, ktorý sa prostredníctvom životného poistenia individuálne zabezpečuje do budúcnosti.

Vo všetkých krajinách západnej Európy (okrem Veľkej Británie) je zavedená daňová motivácia - odpočítateľnosť časti poistného zaplateného za životné poistenie od daňového základu. V ČR bola táto úľava zavedená v roku 2000, pričom hneď v nasledujúcom roku to vyvolalo oživenie obchodu o 11 %. Poistný trh dovtedy rástol približne o 15 % ročne, po zavedení spomínanej úľavy sa jeho rast zvýšil približne na 26 %. Slovensko je „bielou vranou“, ktorá ako jediná z krajín EÚ a V4 nemá v tomto segmente žiadnu daňovú úľavu.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.