Hospodársky denník
USD35,303 Sk
EUR41,46 Sk
CHF26,975 Sk
CZK1,324 Sk
  Piatok  13.Júna 2003

Centrum excelentnosti na SAV

Na elimináciu vplyvu stresu a iných negatívnych faktorov životného prostredia na zdravie človeka sa zameriava Centrum excelentnosti Európskej únie v Ústave experimentálnej endokrinológie (ÚEE) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave. Už tretí rok tam pôsobia vedci z krajín EÚ spolu so slovenskými partnermi.

V Centre sa realizuje špičkový vedecký výskum, výchova domácich i zahraničných vedeckých pracovníkov, realizujú sa dlhodobé pracovné pobyty vedcov z krajín EÚ a vedecko-výskumná spolupráca so zahraničnými laboratóriami. V súčasnosti v tomto Centre excelentnosti EÚ pracuje päť vedeckých pracovníkov zo zahraničia. Je medzi nimi profesorka zo Švédska, grécka lekárka, ktorá si tam robí doktorandské štúdium, ako aj postdoktorandi - vedeckí pracovníci z Nemecka, Rakúska a Maďarska. Parciálne výsledky výskumu plánovaného približne na obdobie troch rokov boli publikované vo vedeckých časopisoch v SR a v zahraničí.

Centrum excelentnosti EÚ v ÚEE SAV vzniklo na jeseň roku 2000 ako prvé na Slovensku i na pôde akadémie na základe predloženého projektu a odporúčaní zahraničných posudzovateľov, ktorí ocenili výborné výsledky výskumu a širokú medzinárodnú spoluprácu ústavu. Zriadili ho ako súčasť 5-rámcového programu Európskej únie. Ústav spolupracuje s asi 85 vedeckými pracoviskami z 22 štátov v oblasti výskumu neuroendokrinných regulácií v odpovedi na stresovú záťaž, výskumu úlohy lipidov, najmä mastných kyselín, pri vzniku a vývoji rezistencie na inzulín a iných. Z poverenia medzinárodných organizácií pracovníci ústavu usporiadali desiatky medzinárodných sympózií. Ich práce boli citované v mnohých renomovaných zahraničných vedeckých časopisoch.

ÚEE SAV patrí medzi najstaršie ústavy akadémie, ktorá si v týchto dňoch pripomína 50. výročie svojho založenia. Vznikol v roku 1951 z bývalého Endokrinologického ústavu, ktorý patril pod rezort zdravotníctva a neskôr sa stal súčasťou SAV. V prvých rokoch pôsobenia jeho pracovníci objasnili výskyt a príčiny vzniku endemickej strumy u obyvateľov Slovenska v súvislosti s nedostatkom jódu v niektorých regiónoch a prispeli k poklesu výskytu tohto ochorenia po zavedení pridávania jódu do kuchynskej soli. Vypracovali takisto postup vyšetrovania všetkých novorodencov na výskyt vrodenej poruchy štítnej žľazy a realizovali ďalšie zdravotnícke programy.

Vyše 25 rokov sa pracovníci ústavu zapájajú aj do medzinárodného programu výskumu účinkov kozmického letu a mikrogravitácie na organizmus ľudí a zvierat.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.