Hospodársky denník
USD35,303 Sk
EUR41,46 Sk
CHF26,975 Sk
CZK1,324 Sk
  Piatok  13.Júna 2003

Nádej na znovuzjednotenie

Prelom v konflikte Moldavska a Podnesterska

Zdĺhavý a dosiaľ bezvýsledný proces urovnania konfliktu medzi Moldavskom a Podnesterskom okolo štatútu neuznanej separátnej republiky na ľavom brehu Dnestra sa nakoniec pohol z miesta. Na základe návrhov medzinárodných sprostredkovateľov z OBSE, Ruska, Ukrajiny a moldavského prezidenta Vladimira Voronina o budúcom federatívnom usporiadaní Moldavska pri zachovaní jeho územnej celistvosti sa v misii OBSE v Kišiňove konalo prvé zasadanie spoločnej komisie zo zástupcov oboch konfliktných strán na vypracovanie novej ústavy. Tá by mala byť pripravená v priebehu pol roka a následne schválená v referendách v Moldavsku a Podnestersku, ktoré sa plánujú najneskôr do 1. februára 2004. Dlhoročný spor by mohli uzavrieť v prípade znovuzjednotenia voľby do centrálneho a regionálneho parlamentu do 25. februára 2005, keď uplynie aj terajšie volebné obdobie moldavského zákonodarného zboru.

Podnestersko so silným zastúpením rusko- a ukrajinskojazyčného obyvateľstva by sa malo stať subjektom Moldavska pri zriadení dvojúrovňových štátnych orgánov, parlamentov a daňovorozpočtového systému s rozdelením právomocí medzi Kišiňovom a Tiraspoľom. Spoločné by malo byť nielen občianstvo, obrana, ale aj mena a colný priestor. Voronin pôvodne navrhol, aby štátnym jazykom na celom území Moldavska bola moldavčina a úradným ruština, pričom v Podnestersku by mohli samostatne rozhodovať o používaní jazykov. Moldavskí komunisti sľubovali poskytnúť oficiálny štatút ruskému jazyku už pred víťazstvom v parlamentných voľbách a sformovaním vlády pred vyše dvoma rokmi. Tvorbu novej ústavy môžu skomplikovať rozdielne názory na formu federácie. Zatiaľ čo Kišiňov presadzuje jej asymetrickú podobu s Podnesterskom ako súčasťou Moldavska, Tiraspoľ je skôr za rovnoprávne postavenie dvoch subjektov.

Nádejným zmenám v konflikte predchádzalo obnovenie rokovaní v tomto roku na päťstrannej úrovni spolu so zahraničnými garantmi. Ich zintenzívnenie po návrate na čelo misie OBSE v Moldavsku Williama Hilla, ktorý na poste pôsobil už v rokoch 1997 - 2001, sa prejavilo aj na zvýšení vývozu výzbroje a munície bývalej 14. ruskej armády v Podnestersku. Zo 42 tis. ton prepravili do Ruska približne už štvrtinu tohto arzenálu a podľa záväzkov Moskvy majú vývoz skončiť do konca roka. V regióne pritom zostáva vyše 1500 ruských vojakov. EÚ a USA už predtým na návrh Moldavska odmietli vydávať víza 17 osobám z vedenia Podnesterska, ktoré následne zakázalo vstup na svoje územie 14 moldavským predstaviteľom a dokonca oznámilo o zavedení vojenského stavu. Pokračovanie rokovacieho procesu to však neohrozilo, naopak Tiraspoľ sa stal prístupnejší.

Martin Benko

Kišiňov - Kyjev

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.