Hospodársky denník
USD35,303 Sk
EUR41,46 Sk
CHF26,975 Sk
CZK1,324 Sk
  Piatok  13.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Systém preferencií

SR využíva Všeobecný systém preferencií (GSP) Spojených štátov amerických od 1. januára 1993. Podstatou tohto programu, ktorý sa od 29. 5. 1991 vzťahoval na ČSFR, je bezcolný dovoz výrobkov zo 149 dezignovaných krajín do USA.

V súčasnosti benefituje z programu GSP USA 149 krajín zaradených do troch skupín: nezávislé krajiny (v tejto skupine je Bulharsko, Česká republika, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Estónsko, Lotyšsko a Litva); závislé krajiny a teritóriá (napr. Aruba, Falklandské ostrovy, Gibraltár, Holandské Antily); združenia krajín (Andská skupina, ASEAN a CARICOM). Osobitne sú ešte vybrané najmenej rozvinuté krajiny sveta (napr. Bangladéš, Benin, Bhutan, Haiti, Nepal, Somálsko).

V roku 1999 dosiahla hodnota tovaru slovenského pôvodu dovezeného do USA v rámci GSP 43,8 mil. USD, čo predstavovalo 25,9-percentný podiel na celkovom dovoze slovenského tovaru do USA, ktorý predstavoval 169 mil. USD. Americkí dovozcovia tovaru však mohli v skutočnosti žiadať bezcolný dovoz tovaru v rámci GSP až do výšky 78,4 mil. USD, čo by predstavovalo 46,4-percentný podiel z celkového vývozu tovaru slovenského pôvodu do USA! Je škoda, že americké dovozné firmy nepožiadali o zohľadnenie výnimky týkajúcej sa GSP vo všetkých prípadoch (je to ich povinnosť, nie povinnosť slovenského vývozcu).

Veľmi pravdepodobne k celému problému prispel aj opakovaný nerozhodný prístup amerického Kongresu, ktorý schválil ďalšie predĺženie systému GSP až koncom novembra 1999, tentoraz až na obdobie 2 rokov a 3 mesiacov, t. j. až do 30. septembra 2001 so spätnou platnosťou od 1. 7. 1999.

Program GSP sa vzťahuje na 4468 položiek Harmonizovaného colného sadzobníka USA. Jednotlivé položky sú rozlíšené na základe osemmiestneho číselného kódu. V colnom sadzobníku sú položky, na ktoré sa program vzťahuje, označené písmenom „A” v stĺpci označenom „Special”. V praxi žiada o dovoz v rámci programu GSP americký dovozca, na základe čoho neplatí colné poplatky.

Základnými podmienkami pre dovoz v rámci programu GSP USA sú:

1. Výrobok musí byť zaradený na zoznam GSP.

2. Výrobok musí pochádzať z dezignovanej krajiny.

3. Krajina beneficienta musí byť oprávnená vyvážať daný výrobok v rámci GSP.

4. Výrobok musí spĺňať požiadavky na pridanú hodnotu (min. 35 %).

5. Výrobok musí byť dovezený priamo z danej krajiny do USA.

6. Dovozca musí požiadať o preferenčné zaobchádzanie v rámci programu GSP.

Pôvodne bol rozhodujúcim faktorom pre zaradenie krajiny do programu GSP limit stanovený ročným príjmom hrubého národného produktu na obyvateľa v USD. V roku 1985 bol tento limit stanovený na 8500 USD. Ďalej sú určité obmedzenia stanovené výškou podielu na celkovom dovoze konkrétneho tovaru do USA a stanovením hodnotového stropu (tzv. competitive need limits). Na rok 2000 platí a vzťahuje sa to aj na dovozy zo SR, že hodnota výrobku z jednej krajiny, ktorý môže byť dovezený do USA v rámci programu GSP, nesmie presiahnuť v kalendárnom roku výšku 95 miliónov USD. Na rok 2001 bol tento limit stanovený na 100 mil. USD. Súčasne podiel dovozu konkrétneho výrobku na americkom trhu nesmie prekročiť 50-percentného hranicu.

Rady pre slovenských vývozcov

Napriek tomu, že je to povinnosť americkej dovoznej firmy, bolo by vhodné, aby si slovenské firmy overili, či pri vývoze ich tovaru do USA sa na vyvážanú komoditu vzťahuje Všeobecný systém preferencií USA a následne na tento fakt upozornili americkú firmu, s ktorou spolupracujú. Slovenská vývozná firma ďalej kooperuje tým spôsobom, že pre colné úrady vystaví dokumentáciu na formulári GSP v anglickom jazyku prostredníctvom SOPK.

Informácie o Všeobecnom systéme preferencií USA vrátane zoznamu všetkých položiek, na ktoré sa vzťahuje colné oslobodenie v rámci programu, je k dispozícii na internetovej stránke Úradu obchodnej predstaviteľky Spojených štátov: http://www.ustr.gov/reports/gsp/index.html

Slovenský vývozca by si mal overiť tento fakt v Harmonizovanom colnom sadzobníku USA na internetovej stránke Komisie USA pre medzinárodný obchod na:http://dataweb.usitc.gov/SCRIPTS/tariff/toc.html

Peter Ľach

vedúci OBEO, Veľvyslanectva SR v USA

Počasie

Predpokladáme zintenzívnenie reumatických ťažkostí, bolesti jaziev a fantómové bolesti. Celkovo je mierne zvýšený nepriaznivý vplyv počasia, častejšie sa vyskytuje únava pri telesnej a duševnej námahe, nervozita, predráždenosť, prípadne depresia. Zvyšujú sa zdravotné ťažkosti pri niektorých ochoreniach dýchacieho a srdcovo-cievneho systému. Pozor na úrazy a nehody!Zajtra očakávame ústup zdravotných ťažkostí u citlivých ľudí. (zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno, miestami prehánky a búrky, najmä v popoludňajších hodinách. Stále veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 28 až 33, na severe miestami okolo 26, na horách vo výške 1500 m okolo 19 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade a na východe prechodne až okolo 8 m/s.n V sobotu bude jasno až polojasno, ojedinele prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 16 až 12, v dolinách okolo 10, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách miestami okolo 9, denná teplota 28 až 32, na severe okolo 25 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.50 a zapadne o 20.53 hod.

Amsterdamjasno22
Atényjasno31
Belehradpolooblačno33
Berlínjasno20
Bratislavapolooblačno27
Bruselpolooblačno23
Budapešťoblačno34
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtpolooblačno29
Helsinkiprehánky18
Istanbuljasno30
Kodaňpolooblačno18
Kyjevdážď25
Lisabonbúrka28
Londýnjasno23
Madridbúrka31
Moskvadážď20
Osloprehánky20
Parížoblačno24
Prahaoblačno22
Rímoblačno33
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky20
Varšavajasno23
Viedeňdážď29
Záhrebdážď31
Ženevadážď27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.