Hospodársky denník
USD35,303 Sk
EUR41,46 Sk
CHF26,975 Sk
CZK1,324 Sk
  Piatok  13.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nechcú byť chudobným príbuzným

Portugalsko by v dnešnej zostave EÚ dobehlo jej priemer HDP za 30 rokov

Ako sa možno dočítať v jednotlivých článkoch prílohy, Portugalsko je silné najmä vďaka svojmu textilnému, obuvníckemu a odevnému priemyslu, výrobkom z korku, z porcelánu a zo skla, z dreva, no preslávilo ho aj kvalitné víno, olivy a ovocie. A, samozrejme, nedozerné hodvábne piesočnaté pláže, vďaka ktorým sa naštartoval rozvoj turizmu. Práve ten je jedným z najdôležitejších prínosov domácej ekonomiky (cestovnému ruchu sa venuje 6 % aktívneho obyvateľstva a príjmy z neho tvoria 5 % HDP).

Napriek tomu, že urobila táto malá krajina EÚ pozoruhodný pokrok v životnej úrovni obyvateľstva, stále je jej HDP na obyvateľa ďaleko za priemerom EÚ. Kým však v roku 1986 to bolo len 53 % európskeho priemeru, dnes je to 70 % z priemeru EÚ. Podľa jednej zo štúdií dosiahne Portugalsko priemerný životný štandard únie najskôr o tridsať rokov. Na dosiahnutie cieľa by malo využiť vysoký nárast hospodárstva a ustavičné zvyšovanie produktivity, čím by sa mal o šesť rokov znížiť rozdiel oproti priemeru EÚ o šesť percent. Podľa autorov štúdie je však dôležitá predovšetkým kvalita rastu hospodárstva, nie jeho „nafúknutie“. „Keď vzrastie produktivita, zvýšia sa aj mzdy a kapitálové zisky.“ Len tak sa môžu Portugalci zbaviť svojej úlohy „chudobného príbuzného“ v Európe, hovoria autori štúdie Armando da Silva a Gilherme Castela.

Avšak nemožno tvrdiť, žeby členstvo krajiny v EÚ neprinieslo ekonomický rast, investície, umocnenie obchodných vzťahov. V konečnom dôsledku práve štrukturálne fondy EÚ pomohli Portugalsku sa vzchopiť pokiaľ išlo o infraštruktúru. Práve preto sa dnes Portugalsko, hoci podporuje integračný proces únie, bráni nástojčivo prerozdeľovaniu fondov. V rámci EÚ má totiž najnevyhovujúcejšie podmienky v poľnohospodárstve, pokiaľ ide o pôdu a klímu, ale zároveň najvyššie percento pracovnej sily v EÚ (jeden z desiatich obyvateľov je zamestnaný v poľnohospodárstve). Ako povedal pre denník delegát ICEP (vládna agentúra pre rozvoj investícií, obchodu a turistiky v Portugalsku) Manuel da Silva Alexandre, portugalskí farmári sú najchudobnejšími v porovnaní s kolegami v EÚ, ale dostávajú najnižšiu finančnú podporu z fondu CAP (spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ), teda jednu pätinu priemeru EÚ a len jednu desatinu, pokiaľ to porovnáme s kolegami v Dánsku či v Holandsku.

Dôvody sú známe. Keď sa Portugalsko pripojilo k Európskemu spoločenstvu v roku 1986, existujúci členovia už mali určené pravidlá pre CAP, zamerane na podporu najmä severských štátov. Najviac preferovanými tak boli producenti mäsa a obilnín, pričom dotácie z EÚ sa zvyšovali úmerne sa zvyšujúcej produkcii. Portugalsko bolo a je v týchto položkách najmenej konkurencieschopné. Len na porovnanie, priemerná osevná plocha je v Portugalsku 1,5 tony obilnín na ha, kým v EÚ je to zvyčajne na danú plochu 6 ton. Pri pohľade z lietadla na celkový obraz krajiny potom veľmi rýchlo pochopíte, že krajina práve čerstvými zelenými pastvinami pre dobytok neprekvitá. Pre nedostatok zavlažovacích prostriedkov je Portugalsko, aby uspokojilo spotrebu mäsa (konzumuje sa najmä na severe a vo vnútrozemí, kde ryby nie sú zvyčajné), závislé až 40 percentami od importu. Aby Portugalsko bolo aj „naďalej najbezpečnejšou krajinou na konzumáciu hovädzieho“, vydá ročne na tieto účely 10 mld. Es. Pričom donedávna bolo aj pravidelným platiteľom svojho podielu do CAP, ktorý sa na roky 2000 - 2006 preňho zvýšil z 1,25 na 1,8 %.

Od poslednej hospodárskej recesie v roku 1993 už Portugalsko zaznamenáva len rast, a to v priemere 3,3 % ročne. Privatizačný program zredukoval štátny sektor, a to o celých desať percent (z 20 % v roku 1989 na 10 % v roku 1998). Významný je aj vývoj nezamestnanosti, ktorý sa stabilne udržuje na veľmi nízkej úrovni v porovnaní s EÚ - len 4,1 % (2000).

(sb)

Počasie

Predpokladáme zintenzívnenie reumatických ťažkostí, bolesti jaziev a fantómové bolesti. Celkovo je mierne zvýšený nepriaznivý vplyv počasia, častejšie sa vyskytuje únava pri telesnej a duševnej námahe, nervozita, predráždenosť, prípadne depresia. Zvyšujú sa zdravotné ťažkosti pri niektorých ochoreniach dýchacieho a srdcovo-cievneho systému. Pozor na úrazy a nehody!Zajtra očakávame ústup zdravotných ťažkostí u citlivých ľudí. (zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno, miestami prehánky a búrky, najmä v popoludňajších hodinách. Stále veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 28 až 33, na severe miestami okolo 26, na horách vo výške 1500 m okolo 19 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade a na východe prechodne až okolo 8 m/s.n V sobotu bude jasno až polojasno, ojedinele prehánky najmä v okolí hôr. Nočná teplota 16 až 12, v dolinách okolo 10, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách miestami okolo 9, denná teplota 28 až 32, na severe okolo 25 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.50 a zapadne o 20.53 hod.

Amsterdamjasno22
Atényjasno31
Belehradpolooblačno33
Berlínjasno20
Bratislavapolooblačno27
Bruselpolooblačno23
Budapešťoblačno34
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtpolooblačno29
Helsinkiprehánky18
Istanbuljasno30
Kodaňpolooblačno18
Kyjevdážď25
Lisabonbúrka28
Londýnjasno23
Madridbúrka31
Moskvadážď20
Osloprehánky20
Parížoblačno24
Prahaoblačno22
Rímoblačno33
Sofiapolooblačno26
Štokholmprehánky20
Varšavajasno23
Viedeňdážď29
Záhrebdážď31
Ženevadážď27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.