Hospodársky denník
USD35,079 Sk
EUR41,356 Sk
CHF26,707 Sk
CZK1,322 Sk
  Pondelok  16.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Piatok trinásteho

Peter Kasalovský

Piatok trinásteho je pre mnohých nebezpečným dňom. V ten júnový predseda Smeru R. Fico verejnosti oznámil, že začiatok „boja“ za predčasné parlamentné voľby, keďže pôsobenie M. Dzurindu na čele kabinetu považuje ďalej za „neprípustné“. Vyhlásil, že táto vláda nie je krajne pravicová, ale krajne neschopná“. Zdôraznil, že jej treba znemožniť páchať ďalšie škody. Smer podľa svojho lídra bude vyvíjať o. i. sociálny nátlak na vládny kabinet, a to aj v spojení s odborármi. Cieľom je, aby sa o rok spolu s voľbami do Európskeho parlamentu konali aj predčasné voľby do NR SR.

Predstaviteľov koaličných strán jeho vyhlásenie vôbec nevyľakalo a priam ho vysmiali. V parlamentnej opozícii tiež neuspel (s výnimkou KSS), ale nie je vylúčené, že by sa na jeho aktivitách chceli priživovať niektoré polo- či mŕtve politické strany. Vyzerá to tak, že podľa prieskumov verejnej mienky momentálne preferenčne najsilnejší subjekt bude vo veci predčasných parlamentných volieb ako ten kôl v plote. Nie však kvôli tomu, že by medzi ľuďmi neoscilovala predstava o lepšej hospodárskej, sociálnej aj zahraničnej politike a jej aktéroch, ale kvôli vlastnému charakteru.

Súčasná vláda z vôle voličskej menšiny nemá alternatívu. Je bez potlesku väčšiny, ale mimovládne strany vrátane Smeru nie sú na tom oveľa lepšie, keďže neposkytli verejnosti konkrétnu predstavu o tom, ako zlepšiť kvalitu života. Najširšie vrstvy obyvateľstva sa už nedajú tak poľahky ako v nedávnej minulosti získať na „veľké veci“ a s vysokou citlivosťou vnímajú, kto ich chce realizovať. Protivníkom Smeru je však jasné, že nemá za sebou podporu nespokojných más, ale podľa všetkého bude ilúziou aj tých 22 % voličov z aktuálneho prieskumu volebných preferencií.

Dva mesiace, ba aj štyri týždne pred parlamentnými voľbami 2002 by vystačil Smer s dvoma stranami s volebným ziskom 8 - 10 percent, aby mohol vládnuť. Od mája až do konca prvého decénia vlaňajšieho septembra bol na vrchole popularity, a to dokonca aj medzi členmi Hospodárskeho klubu (NEF). Tí sa síce spontánnosťou nevyznačujú, ale predsa mu jednoznačne prisúdili prvú pozíciu v tajnom hlasovaní o prestížny Zlatý biatec. Jeho pád na trinásť percent a čosi, a teda do viac ako nevďačnej pozície v nefunkčnej opozícii, bol pre mnohých veľkým sklamaním.

Dodnes sa taktne mlčí o tom, že nešlo o chybu v prieskumoch volebných preferencií, ale o dôsledok kategorických, ale v nejednom prípade aj takmer stopercentne nejasných súdov o svojich protivníkoch a možných riešeniach v politike a hospodárstve. Dva týždne pred voľbami vyznieval aj vďaka niektorým médiám ako politik s príklonom k samoľúbosti, nekritickosti, ba až teatrálnej radikálnosti, neschopný sebareflexie a prijímať alternatívne riešenia - rozumy. Bol prezentovaný priam ako osamelý bežec, ktorému sa dostáva len vlažnej podpory z vlastnej strany.

Pred takými dvoma mesiacmi vyjavil, že chce hovoriť za väčšinu, za chudobných až najchudobnejších, a svojím spôsobom volebne najzaujímavejších, a takpovediac zaplniť tú veľkú čiernu dieru, ktorá vznikla po rozklade SDĽ a iných večne nádejných ľavicových strán. Lídri nepočetných oficiálne ľavicových straničiek či skôr buniek sa mu tiež nevrhli do náručia. A ozajstní ľavičiari takmer nereagujú, lebo nie sú schopní uveriť, že by bol schopný ľavicovej politiky len preto, že z nej vzišiel, a s jeho terajšou suitou. Dalo by sa však povedať, že má síce svietivosť hviezdy, ale studenej.

V piatok trinásteho R. Fico otvoril otázku predčasných parlamentných volieb a ponúkol KOZ - odborovej centrále podporu strany Smer. Nie je však vylúčené, že pôjde len o jeho osobnú podporu, avšak to by bolo trápne málo na získanie možných voličov pre teoreticky stredovú a na potrebnú chvíľu, čiže na jediný rok a na jediné voľby „light“ ľavicovú stranu. Prezentoval verejnosti veľký cieľ, ktorý sa však javí ako nedosiahnuteľný, ale, ako vraví eskimácka múdrosť, tak „nič nie je nemožné“. Nateraz mu zaželajme veľa úspechov v ľútom boji s vlastnou stranou a so sebou samým.

Peter Kasalovský

Amsterdamoblačno21
Atényslnečno34
Belehradpolooblačno27
Berlínoblačno21
Bratislavapolooblačno24
Bruselzamračené21
Budapešťpolooblačno25
Bukurešťdážď24
Frankfurtoblačno25
Helsinkioblačno15
Istanbulpolooblačno29
Kodaňdážď19
Kyjevdážď16
Lisabonslnečno24
Londýnoblačno23
Madridprehánky30
Milánojasno28
Moskvadážď16
Osloprehánky17
Parížoblačno26
Prahaoblačno22
Rímpolooblačno33
Sofiadážď22
Štokholmoblačno16
Varšavadážď14
Viedeňoblačno23
Záhrebdážď26
Ženevajasno25

Počasie

Na našom území očakávame pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Výraznejšie sa môžu znížiť ťažkosti u pacientov s ochoreniami pohybového systému, predovšetkým u reumatikov. Mierne sa zvyšuje telesná a duševná výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na bolesti hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a s miernym pocitom závratu.Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno, miestami prehánky, najmä na severe. Najvyššia denná teplota 22 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Vietor severných smerov 2 až 5 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 11 stupňov.n V utorok bude jasno až polojasno, na severe miestami oblačno. Zrána v údoliach ojedinele hmla. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 23 až 27 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 14 až 10, denná teplota 25 až 29 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.53 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.