Hospodársky denník
USD34,835 Sk
EUR41,234 Sk
CHF26,974 Sk
CZK1,316 Sk
  Pondelok  2.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Neochota dať na podnikateľov

Absencia hospodárskej politiky spôsobuje u nás aj daňové lapsusy

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) súhlasí s reformami na Slovensku, opätovne však vyzýva vládu, aby sa zachovával princíp postupných zmien, nemenili sa podmienky podnikania tak, ako to opäť pripravuje v súvislosti so zvyšovaním daní. Zmenu zákona o spotrebnej dani považuje AZZZ za nedodržanie dohôd s vládou a jej záväzkov. V asociácii sa rozhodli, že pozvú na stretnutie veľvyslanca Európskej komisie na Slovensku Erica van der Lindena a budú ho informovať o veciach, ktoré u nás nie sú, podľa AZZZ, celkom v súlade s rozhodnutiami EÚ. Ide konkrétne o spotrebné dane, sociálny dialóg atď. Zamestnávatelia tento krok odôvodňujú tým, aby mal predstaviteľ EÚ informácie aj z partnerskej organizácie, keďže so zástupcami vlády sa stretáva. Veď ide aj o stabilitu podnikateľských subjektov na Slovensku, čo sa netýka len domácich. Meniace sa podmienky podnikania v priebehu roka sú totiž negatívnym signálom aj pre zahraničných investorov, tvrdia podnikatelia.

„Zmeny, ktoré nastanú v spotrebných daniach, nie sú celkom v súlade s prístupovými krokmi k Európskej únii a s rozhodnutím Európskej komisie v navyšovaní týchto daní. To bude mať značne negatívny vplyv na fungovanie podnikateľských subjektov,“ zdôrazňuje prezident AZZZ Michal Ľach. Valné zhromaždenie asociácie prijalo uznesenie, podľa ktorého zamestnávatelia na Slovensku požiadajú vládu a parlament, aby tieto a ďalšie zákony (aj o recyklačnom fonde) boli zastavené, prípadne prehodnotené. Predstavitelia zamestnávateľských zväzov sa stotožnili s názorom poľnohospodárov, že daň z pridanej hodnoty na potraviny (19 %) nie je adekvátna, lebo to

ohrozuje spotrebu

a zdravú výživu obyvateľstva. V súvislosti so spotrebnými daňami na pohonné látky žiadajú, aby vláda prednostne riešila nedostatok financií prostredníctvom neplatičov colných a iných dlhov, za čo je zodpovedné ministerstvo financií. Pretože autodopravcom sa nepáči opätovné zvýšenie daní na palivá a nie je vylúčené, že nespokojnosť prejavia aj verejne, spýtali sme sa, v čom sú styčné body spolupráce odborárov (ktorých dopravcovia za nedávne protesty kritizovali) a zamestnávateľov vo vzťahu k zamestnancom. Dozvedeli sme sa, že zamestnávatelia sa s odborármi zhodujú v tom, že každý zamestnanec má mať dôstojné podmienky na prácu. „Nový Zákonník práce tak, ako aj predchádzajúci, to garantuje. Je na zamestnávateľoch, aby si tieto záväzky plnili. Solídny zamestnávateľ sa nikdy nebránil, aby vytváral korektné pracovné prostredie a najmä podmienky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia,“ odpovedal nám M. Ľach. V súvislosti s možnými protestmi autodopravcov zamestnávatelia pripomínajú, že

zvýšenie cien

palív sa prejaví v zhoršenej konkurenčnej pozícii prepravcov v porovnaní so zahraničnými. Či to však protestné zhromaždenia vyriešia, na to ani v AZZZ nemajú rovnaký názor. Pretože na Slovensku chýba hospodárska politika, dochádza k takým lapsusom, ako teraz má dôjsť pri daniach, hovorí prezident Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR Anton Jura (výkonný viceprezident pre ľudské zdroje U. S. Steel Košice). „Plátajú sa len diery v rozpočte, nie je v tom žiadny systém alebo koncepcia. Zvýšenie spotrebných daní na oleje a mazivá môže v našom odvetví spôsobiť vážne až existenčné problémy niektorých spoločnostiam. Vo zväze nevieme pochopiť tú hluchotu a slepotu počúvať naše názory.“ Napriek tomu východisko vidí v dialógu so sociálnymi partnermi, aj keď je to neraz zložité. „Najhoršie je, ak sa podnikateľské podmienky neavizujú dopredu,“ zapája sa do rozhovoru prezident Zväzu dopravy, pôšt a telekomunikácií Ladislav Saxa. Na železniciach počítali, že už v marci vláda túto spoločnosť oddlží. „Z rôznych dôvodov, čo zapríčinili pracovníci ministerstiev, podotýkam nie ministri, sa tento materiál odložil. Výsledok je taký, že železnice budú musieť zastaviť investície a vypovedávať zmluvy. Neviem si predstaviť, čo budú robiť podnikatelia, keď tým, že mali podpísané

zmluvy na výkony,

objednali materiál, zamestnali ľudí a v polovici sezóny im povieme, že stačilo. Ak by som im to avizoval pol roka dopredu, tak sa vedia na podmienky pripraviť. To je to najhoršie, čo sa tu deje. Myslím, že vlani sa štátny rozpočet šil horúcou ihlou. Verím, že v tomto roku sa to opakovať nebude a urobíme všetko pre to, aby sme našich partnerov vo vláde prinútili akceptovať naše pripomienky k rozpočtu. Aby bol skutočne vyvážený a členovia zamestnávateľských zväzov sa vedeli na situáciu pripraviť. Lebo aj informácia, že nedostaneš ani jednu zákazku, je informácia. V tom prípade firma ešte skrachovať nemusí, môže sa stiahnuť.“ Viceprezident AZZZ Jozef Kollár v súvislosti so sociálnym dialógom pripomína, že premiérovi SR M. Dzurindovi navrhli, čo akceptoval, „aby sme v Rade hospodárskej a sociálnej dohody rokovali o najzávažnejších problémoch Slovenska. To znamená o stave ekonomiky ako celku, stave poľnohospodárstva, zdravotníctva, školstva. O tom, že dnes presne nevieme, čo je v jednotlivých prístupových kapitolách EÚ a nie sú vypracované žiadne dôsledkové štúdie.“ J. Kollár zdôraznil, že v druhom polroku 2003 ide v rámci sociálneho dialógu celkovo asi o šesťdesiat dôležitých tém, ktorým je potrebné venovať pozornosť.

Vladimír Turanský

Amsterdamdážď21
Atényslnečno28
Belehraddážď22
Berlínoblačno 28 
Bratislavapolooblačno22
Bruseldážď19
Budapešťdážď22
Bukurešťdážď24
Frankfurtpolooblačno30
Helsinkipolooblačno17
Istanbulpolooblačno25
Kodaňpolooblačno17
Kyjevpolooblačno19
Lisabonpolooblačno27
Londýnzamračené19
Madridslnečno32
Moskvaprehánky14
Oslooblačno22
Parížoblačno23
Prahaoblačno 27
Rímpolooblačno27
Sofiajasno22
Štokholmpolooblačno20
Varšavapolooblačno27
Viedeňdážď23
Záhrebdážď22
Ženevadážď21

Počasie

Prevládajúce počasie môže podmieniť pretrvávanie ťažkostí u pacientov s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Na osoby s kardiovaskulárnymi ochoreniami, výraznejšie na ľudí s nízkym tlakom krvi prevládajú zväčša negatívne účinky počasia. Prejaviť sa môže vyššia náchylnosť na depresívne stavy u psychicky labilných jednotlivcov. Uvedené zdravotné ťažkosti sú zväčša slabej až miernej intenzity. Zajtra predpokladáme ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím, zvyšovanie telesnej a duševnej výkonnosti a schopnosti sústredenia.(zč)

n Dnes bude premenlivá, časom zväčšená oblačnosť a miestami prehánky, najmä popoludní. Najvyššia denná teplota 20 až 25, na juhozápade a juhu stredného Slovenska miestami okolo 27 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s, pri búrkach zosilnie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. n V utorok bude polojasno, miestami zväčšená oblačnosť a lokálne prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 15 až 10, najvyššia denná teplota 25 až 30, na severe miestami okolo 23 stupňov. V stredu bude polojasno. Najnižšia nočná teplota 17 až 12, najvyššia denná teplota 27 až 32 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.44 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 29. 5. 2003: Bratislava 99,99, Sliač 97,89, Košice 98,90, Poprad 93,74, za 30. 5. 2003: Bratislava 99,98, Sliač 97,94, Košice 98,90, Poprad 93,70, za 31. 5. 2003: Bratislava 99,74, Sliač 97,79, Košice 98,71, Poprad 93,46.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.