Hospodársky denník
USD36,33 Sk
EUR41,674 Sk
CHF27,054 Sk
CZK1,323 Sk
  Piatok  27.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Za sedemdesiat rokov

Všetkého veľa škodí. Pokiaľ sa nejaký živočíšny druh premnoží, mieri k zániku. Ani človek nemusí byť výnimkou. Ľudstvo absolvovalo už dve populačné vlny a obe sa skončili katastrofou. Prvú explóziu odštartoval rozvoj poľnohospodárstva približne päť tisíc rokov pred našim letopočtom. Rast počtu obyvateľov sa zastavil až po invázii barbarov do Európy. Druhá populačná explózia sa začala v 7. storočí a akcelerovala počas stredoveku. Jej koniec možno odhadnúť niekedy medzi 13. a 14. storočím, kedy morová epidémia vyhubila približne polovicu európskej populácie. Dôjde k niečomu podobnému aj v budúcnosti? Tretiu populačnú vlnu sme prežívali začiatkom šesťdesiatych rokov 20. storočia, vravia vedci. Na scénu potom prišla anti-baby pilulka a masívna kampaň o plánovanom rodičovstve. Celosvetový populačný prírastok začal klesať. V poslednej dobe sa o nižší počet novonarodených detí „starᓠaj AIDS. Najmä v afrických krajinách sa očakáva pokles predpokladaného prírastku osôb až o desať percent. Vedci tvrdia, že ľudstvo má najväčšiu populačnú explóziu už za sebou. Okolo roku 2070 má síce planétu obývať rekordných deväť miliard ľudí, ale hneď potom začne ich počet klesať. Výsledky najnovšieho vedeckého bádania tak vyvracajú nedávny odhad vývoja ľudskej populácie vypracovaný OSN. Podľa neho mali k súčasným šiestim pribudnú ďalšie tri miliardy ľudí už za necelých päťdesiat rokov a rast mal pokračovať.

Počítačový model vypracovaný medzinárodnou skupinou vedcov však určil, že koncom 21. storočia bude na zemi žiť iba 8,4 miliardy ľudí. V svetovej populácii budú prevažovať príslušníci národov južnej pologule. Ľudstvo pritom zásadne zostarne. Viac ako tretina obyvateľov zeme bude mať viac ako šesťdesiat rokov. To je väčší podiel, než v súčasnosti zaznamenávajú západoeurópske krajiny. Mieru presnosti svojho matematického modelu odhadujú vedci na 85 percent. Seriózne čísla sú prepočítané iba do roku 2050, dlhšie prognózy nie sú spoľahlivo podložené, pripomínajú vedci.

Môže premnožený živočíšny druh ohroziť sám seba? Najskôr sú jednotlivci vystavení psychologickému stresu.Ten vyvoláva fyziologické poruchy, ktoré oslabujú prirodzené obranné mechanizmy v tele. Oslabenie zvyšuje náchylnosť ľudí k nákaze. Premnoženie umožňuje, aby sa infekcia rýchlo rozšírila medzi ostatných. Nákaza prerastá v epidémiu. Nakoniec epidémia decimuje populáciu. Človek si prvé podobné signály už otestoval. Prichádzajú vždy, keď niekde vypukne chrípková epidémia. V rôznych etapách už chrípkové epidémie zabili viac ľudí než všetky vojny, ktoré ľudstvo viedlo.

Jozef Hutka

Počasie

Na juhozápadnom Slovensku predpokladáme prevládanie zväčša priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí - nie je podstatnejšia psychická ani fyzická záťaž, iba mierna podráždenosť vplyvom počasia, ktoré pôsobí skôr pozitívne na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Spánok je hlboký a pokojný a prispieva k dobrej regenerácii síl organizmu. Vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi reagujúce na počasie môžu trpieť častejšími migrénami a pocitom závratu. Je sklon k zvýšenej pulzovej frekvencii. Na ostatnom území je možnosť intenzívnejších ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je náchylnosť na bolesti hlavy a depresívne Zajtra na celom území Slovenska predpokladáme prevládanie všeobecne priaznivého počasia s pozitívnym vplyvom najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať miernymi bolesťami hlavy, často migrenózneho pôvodu a pocitom závratu.(zč)

n Dnes bude polooblačno. Na severe a východe oblačno. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 17 až 22, na západe a juhu stredného Slovenska 23 až 27, na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.n V sobotu bude jasno až polooblačno. Nočná teplota 16 až 12, v dolinách okolo 10, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. V nedeľu bude prevažne polooblačno, v okolí hôr ojedinele prehánky a búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.42 a zapadne o 20.57 hod.

Amsterdamoblačno23
Aténypolojasno33
Belehradoblačno29
Berlínoblačno20
Bratislavapolooblačno26
Bruselzamračené22
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťoblačno29
Frankfurtpolooblačno27
Helsinkipolojasno22
Istanbulpolooblačno29
Kodaňpolooblačno20
Kyjevprehánky21
Lisabonslnečno27
Londýndážď19
Madridslnečno32
Moskvaoblačno20
Oslopolojasno21
Paríždážď23
Prahadážď22
Rímoblačno34
Sofiapolooblačno29
Štokholmpolojasno22
Varšavaprehánky16
Viedeňpolooblačno26
Záhreboblačno31
Ženevaoblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.