Hospodársky denník
USD36,33 Sk
EUR41,674 Sk
CHF27,054 Sk
CZK1,323 Sk
  Piatok  27.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Obchod alebo pomoc?

Zaostrené na geneticky upravené plodiny

Európske krajiny si opäť vypočuli kritiku zo strany Washingtonu. Tentoraz však nejde o váhavý postoj v otázke Iraku, ale o prozaickejšiu tému - odmietanie potravín, vyrobených z geneticky upravených plodín. Podľa amerického prezidenta Georga W. Busha tak mnohé európske vlády (vychádzajúce z nepotvrdených a nevedeckých obáv), prispievajú k šíreniu hladu v Afrike. „Pre tieto umelé prekážky sa africké štáty vyhýbajú investovaniu do biotechnológie z obáv, že ich produkty budú mať zavreté dvere na dôležité európske trhy,“ konštatoval.

Európska komisia v okamžitej reakcii na Bushove obvinenia uviedla, že je nesprávne považovať členov Európskej únie za nepriateľov nových biotechnologicky vyrábaných plodín či dokonca chudobných afrických krajín. „Je omylom považovať nás za antibiotechnologické alebo antirozvojové krajiny,“ vyhlásil hovorca komisie Gerassimos Thomas, pričom (škodoradostne) dodal, že EÚ poskytla sedemkrát viac rozvojovej pomoci ako Spojené štáty. Pri tomto spore nemožno obísť fakt, že vďaka zavedenému moratóriu na potraviny z geneticky upravených plodín, ktoré trvá už päť rokov, strácajú americkí farmári, pestujúci kukuricu, ročne asi 300 miliónov dolárov. Navyše polovica zo 60 miliónov hektárov, na ktorých sú sporné plodiny zasiate, sa nachádza v USA.

Nájsť východisko zo slepej uličky sa nepodarilo ani minulý týždeň, keď sa posledné kolo rokovaní medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou skončilo neúspechom. Americká administratíva potom oznámila, že podá vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) oficiálnu sťažnosť s cieľom dosiahnuť zrušenie európskeho zákazu v oblasti geneticky modifikovaných potravín. Treba len dúfať, že kritika USA nedosiahne úroveň slov jej veľvyslanca pri OSN Tonyho Halla, ktorý v decembri minulý rok vyhlásil, že africkí vodcovia odmietajúci potravinovú pomoc zo strachu pred „genetickou mágiou“, majú skončiť pred súdom, kde ich obvinia zo zločinov proti ľudskosti.

Časové riešenie sporu sa dá veľmi ťažko odhadnúť. Najmä, keď si odporujú aj vedeckí experti. Podľa niektorých odborníkov sa ľudia oprávnene obávajú intenzívneho poľnohospodárstva. Práve ono zapríčinilo chorobu šialených kráv a všetky hrôzy s ňou spojené, nadmerné používanie pesticídov, problémy so spodnou vodou a iné nedostatky, a tak si aj geneticky modifikované potraviny spájajú s environmentálnymi a so zdravotnými rizikami. Stúpenci testovania a výroby geneticky modifikovaných potravín zase argumentujú, že potenciálne výhody takýchto produktov sú príliš veľké, aby sa nevyužili len preto, že niektorým ľuďom sa nepáči myšlienka genetického inžinierstva. Napríklad nový, modifikovaný druh ryže, ktorá by sa mohla pestovať v južnej a juhovýchodnej Ázii, by každoročne zabránil oslepnutiu miliónov ľudí a smrti takmer miliónu detí. Ak by sa tento vývoj pre nepresné vedecké argumenty a emócie zastavil, bola by to katastrofa...

Mladen Bosiočič

Počasie

Na juhozápadnom Slovensku predpokladáme prevládanie zväčša priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí - nie je podstatnejšia psychická ani fyzická záťaž, iba mierna podráždenosť vplyvom počasia, ktoré pôsobí skôr pozitívne na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Spánok je hlboký a pokojný a prispieva k dobrej regenerácii síl organizmu. Vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi reagujúce na počasie môžu trpieť častejšími migrénami a pocitom závratu. Je sklon k zvýšenej pulzovej frekvencii. Na ostatnom území je možnosť intenzívnejších ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je náchylnosť na bolesti hlavy a depresívne Zajtra na celom území Slovenska predpokladáme prevládanie všeobecne priaznivého počasia s pozitívnym vplyvom najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať miernymi bolesťami hlavy, často migrenózneho pôvodu a pocitom závratu.(zč)

n Dnes bude polooblačno. Na severe a východe oblačno. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 17 až 22, na západe a juhu stredného Slovenska 23 až 27, na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.n V sobotu bude jasno až polooblačno. Nočná teplota 16 až 12, v dolinách okolo 10, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. V nedeľu bude prevažne polooblačno, v okolí hôr ojedinele prehánky a búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.42 a zapadne o 20.57 hod.

Amsterdamoblačno23
Aténypolojasno33
Belehradoblačno29
Berlínoblačno20
Bratislavapolooblačno26
Bruselzamračené22
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťoblačno29
Frankfurtpolooblačno27
Helsinkipolojasno22
Istanbulpolooblačno29
Kodaňpolooblačno20
Kyjevprehánky21
Lisabonslnečno27
Londýndážď19
Madridslnečno32
Moskvaoblačno20
Oslopolojasno21
Paríždážď23
Prahadážď22
Rímoblačno34
Sofiapolooblačno29
Štokholmpolojasno22
Varšavaprehánky16
Viedeňpolooblačno26
Záhreboblačno31
Ženevaoblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.